ارز دیجیتال q
تکنولوژی نیوز

جدیدترین تکنولوژی های 2020 [ فناوری های روز دنیا ]

اکنون دنیا در زمانی قرار دارد که شاهد تحولات عظیمی از نظر تکنولوژی است، فناوری های نوظهور و جدید 2020 این ظرفیت را دارند که زندگی ما را تغییر دهند. در صورت استفاده صحیح از آنها ، می توانند روش زندگی ، کار و تجارت را بهبود بخشند. در صورت سوء استفاده ، آنها می توانند از یک اختلال کوچک نرم افزاری تا نقض امنیتی در مقیاس بزرگ ، مشکلات بسیاری ایجاد کنند. این فناوری های جدید بر زندگی و نحوه تعامل ما با آنها اثر میگذارند، ِآیا دوست دارید درباره این “تکنولوژی های جدید” بیشتر بدانید؟ تبریک میگویم به جای درستی امده اید در این مقاله که حاصل ساعت ها تحقیق و تفحص بوده با جدیدترین فناوری های روز دنیا و تکنولوژی های نو که موجب “افزایش رفاه اجتماعی” و دگرگونی دنیای تجارت میشود اشنا خواهید شد، در ادامه با مجله تکنولوژی یورمگ همراه باشید.

شیوع استفاده از هوش مصنوعی

[هوش مصنوعی] اکنون بخشی جداناپذیر از زندگی روزمره انسان هاست که ناشی از ظهور اکوسیستم دستگاه هایی از جمله Alexa، Siri و Google Assistant است. در سال های پیش رو (2020) ، شناخت احساسات و بینایی رایانه ای پیشرفت بزرگی خواهد کرد و هوش مصنوعی سهم عظیمی در این اتفاق دارد.

شرکت های نوپا Vicarious ، Kindred و Osaro در استفاده از فناوری های هوش مصنوعی برای تولید و سخت ساز اصرار زیادی دارند. از فناوری Kindred برای خودکارسازی (اوتوماسیون) بخشی از توزیع برای مارک های پوشاک مانند GAP استفاده می شود. ویکاروریوس نیز سرمایه خود را از مارک زاکربرگ ، جف بزوس و الون ماسک دریافت کرده است.

استقرار عملی اینترنت اشیاء (IoT)

اینترنت اشیاء موضوع داغی است ، اما برنامه ها و محصولاتی که امروزه از این اکوسیستم استفاده کنند چندان وجود ندارد. ما پیش بینی می کنیم که با 5G ، تعداد دستگاه های متصل شده و برنامه های اصلی IoT به مقیاس بالایی برسند.

آمازون به تازگی Amazon Go را راه اندازی کرده است ، سیستمی که از فناوری های بینایی (بینایی ماشینی) و اینترنت اشیاء استفاده می کند تا مصرف کنندگان و مشتریان بتوانند به صورت مجازی خرید کنند. محیط ها و محل ها از سنسورها و فناوری های بینایی بیشتری استفاده می کنند و راه حل های مقیاس پذیر تر IoT را امکان پذیر می کنند.

Standard Cognition (ایالات متحده) ، Accel Robotics (ایالات متحده) ، Trigo (اسرائیل) ، Grabango (ایالات متحده) و AiFi (ایالات متحده) خدمات مشابهی را با Amazon Go ارائه می دهند.

افزایش تقاضا برای قدرت پردازش محاسباتی لبه

در سال 2020 نیاز به عملکرد بالای سخت افزارهای رایانش لبه ای بیشتر احساس خواهد شد، زیرا سنسورهای بهتر و مدلهای بزرگتر AI اکنون میزبانی برنامه های بزرگتر جدید را ممکن می کنند. نیاز به روشی برای استنباط بیشتر داده ها و تصمیم گیری بدون ارسال داده به کلاد  یا همان ابر وجود دارد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که محاسبات لبه به عنوان یکی از 10 رشته برتر فناوری استراتژیک برای سال 2020 توسط گارتنر نیز انتخاب شده است.

ساخت تراشه های SambaNova (ایالات متحده) ، Graphcore (ایالات متحده) ، Cerebras (ایالات متحده) ، Wave Computing (ایالات متحده) و Syntiant (ایالات متحده) معماری هایی را برای رفع تقاضای بیشتر ایجاد کرده اند. تراشه های AI با عملکرد بالا ، معروف به تراشه های عصبی یا مغز ، از ساختار مغز تقلید می کنند و الگوریتم های برتر AI را پردازش می کنند.

تجاری سازی کاربرد محاسبات کوانتومی در مقیاس گسترده

ما انتظار داریم که سال 2020 دوره محاسبات کوانتومی را آغاز کند. با افزایش داده ها ، محاسبات کوانتومی بزرگترین مشکلات صنعت مانند مراقبت های بهداشتی و انرژی را هدف قرار می دهد. در سال 2020 ، امکان رسیدگی به داده های (بیگ دیتا) بزرگ برای درمان سرطان ، کنترل انرژی هسته ای و تجزیه و تحلیل DNA مورد نیاز خواهد بود. شرکتهای IBM ، Google ، Intel ، Microsoft و Alibaba به سمت محاسبات کوانتومی در حال حرکت هستند.

استارت اپهای Rigetti (ایالات متحده) ، D-Wave Systems (کانادا) و QC Ware (ایالات متحده) در حال فراگیر تر کردن محاسبات کوانتومی هستند . این فناوری با استفاده از سیستم عامل هایی مانند خدمات وب آمازون تا اواسط سال 2020 در دسترس تر می شود.

تکامل فن آوری های هوافضا

بشر بازگشت خود به فضا را در سال 2020 آغاز خواهد کرد که بخش عمده آن توسط بخش خصوصی هدایت می شود. از زمان جنگ سرد ، پیشرفت های تکنولوژی کند شده است. شرکت های مهمی که هم اکنون پیشرفت های هوا فضا را بر عهده دارند شامل SpaceX و Blue Origin میباشند.

SpaceX در حال ساخت موشک Starship یک سامانه پرتاب با قابلیت استفاده مجدد است، Starship ممکن است سفرهای بین قاره ای را از طریق فضا به 20 تا 30 دقیقه کوتاه کند. در چین ، دولت و شرکتهای خصوصی (مثال: LinkSpace) در حال پیشرفت در زمینه فضا هستند.

عصر جدید اینترنت – استقرار فناوری اینترنت باند پهن 5G و Starlink

رقابت بر سر شبکه 5G بین ایالات متحده و چین در سال 2020 وارد مرحله اصلی می شود. رقابت جدیدی درمورد اینکه چه کسی می تواند 5G را سریعتر به سمت مصرف انبوه سوق دهد ، وجود خواهد داشت. موضوع مهم دیگر ، تجارت Starlink Broadband (خدمات اینترنت ماهواره ای استار لینک) است که توسط SpaceX برنامه ریزی شده است.

تا سال 2020 ، حدود 2500 ماهواره راه اندازی می شود. این نشانگر دوره جدیدی از اینترنت پهن باند برای برخی از کاربران در آمریکای شمالی است. سیستم اینترنت باند پهن Starlink با 12000 ماهواره تا سال 2023 رشد خواهد کرد ، و به دنبال آن اضافه شدن 30000 ماهواره. SpaceX اینترنتِ با سرعت بالاتری را از سال 2020 ارائه می دهد.

سرویس های مبتنی بر ابر

برنامه های مبتنی بر ابر هرگز از بازار خارج نشده اند. آنها به سرعت در حال رشد هستند و انتظار می رود در پایان سال 2020 ارز شتجاری آن به 150 میلیارد دلار برسد. امروز تقریباً همه شرکت های نرم افزاری بر راه حل های مبتنی بر ابر تأکید می کنند. به این دلیل است که رایانش ابری ، علاوه بر امنیت داده ، چابکی کار را نیز برای شرکتهایی که از برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند فراهم می کند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها امروز به سمت فناوری ابر در حرکت هستند. سرویس ابری توزیع شده امکان توزیع ابر عمومی را در مکان های مختلف و در عین حال نگه داشتن همه عملکردها در ارائه دهنده اصلی فراهم می کند. این نشان می دهد که خدمات ابری عمومی در اینده حاکم خواهند شد.

تکامل مراقبت های بهداشتی – پیش بینی ها در سطح ژنوم

تحت موضوع پیشگیری ، مراقبت های بهداشتی دیجیتال نوآوری های زیادی را دیده است. در ایالات متحده ، استارت آپ های 23andMe و Color منجر به تجزیه و تحلیل ژنوم می شوند ، در حالی که Genesis Healthcare در ژاپن و Genoplan در کره برجسته است. این شرکت ها از آنالیز ژنومی برای یادگیری بیماری ها و ارائه روش های پیشگیری استفاده می کنند.

تکامل هوش مصنوعی باعث بهبود کیفیت درمان خواهد شد. در سال 2020 ، بسیاری از تصاویر پزشکی که با استفاده از MRI ، سی تی اسکن و اشعه X گرفته می شوند با استفاده از AI تشخیص داده می شوند. شرکتهای نوپا Enlitic و Zebra Medical Vision به عنوان رهبر در این عرصه شناخته می شوند.

تکامل در کشاورزی – فن آوری برای رشد مؤثر محصولات کشاورزی

در بخش کشاورزی ، شرکتهایی که محصولاتی را با استفاده از بینش رایانه ای ، هوش مصنوعی و داده های بزرگ ارائه می دهند بیشتر به چشم میخورند. در سال 2020 ، نظارت بر رشد محصول توسط بینایی کامپیوتری Ceres Imaging (ایالات متحده) ، Taranis (اسرائیل) ، Farmwise (ایالات متحده) رایج خواهد شد.

روبات ها ، مانند آنهایی که توسط Abundant Robotics ساخته میشوند میتوانند کشاورزی کنند و در مراحل تولید و برداشت محصولات، گیاهان و میوه ها به کمک بخش کشاورزی بیایند . این فن آوری برای بهبود بهره وری از رشد محصول توسط شرکت های کشاورزی ، مانند Bowery Farming (ایالات متحده) ، که توسط GV  یا به صورت مخفف Google Ventures تأمین می شود ، نیز بهبود خواهد یافت.

تکامل فناوری خودروهای خودران (autonomous driving technology)

خودروهای خودران مسلما خود موضوعی داغ است ، اگرچه سطح 5 (کاملاً خودمختار) محقق نشده است. برخی از اتومبیل های تسلا را می توان به حالت اتوماتیک (autopilot) در بزرگراه تغییر داد ، اما این امر فقط تا سطح 2 (پشتیبانی رانندگی) یا سطح 3 (که توسط راننده در مواقع اضطراری اداره می شود) امکان پذیر است.

فناوری برای درک شرایط دقیق جاده توسط هوش مصنوعی در حال تحول است. Propupsee Startup (فرانسه) ، Perceptive Automata (ایالات متحده) و Humanising Autonomy (بریتانیا) به عنوان رهبر در این عرصه شناخته می شوند. آنها در دستیابی به سطح 5 در سال 2020 مشارکت خواهند کرد.

ایالات متحده و چین blockchain را در عمل استفاده خواهند کرد

با رشد blockchain ، شرکتهای سرمایه گذاری از نوع پرداخت و شرکتهای سرمایه گذاری در زمینه امنیت – مانند Chainalysis که فناوری شناسایی پولشویی را توسعه می دهد – مورد توجه قرار می گیرند.

در سال 2020 ، موسسات بزرگ برای جلوگیری از نشت اطلاعات در مقیاس بزرگ و کلاهبرداری اینترنتی ، blockchain را معرفی می کنند. IBM برنامه شتاب دهنده ای را که متخصص در blockchain است ، درست کرده است . چین معرفی blockchain در خدماتی مانند ICBC (بانک صنعتی و تجاری چین) ، گروه علی بابا ، هواپیمایی جنوبی چین و غیره را تصویب کرد. در سال 2020 ، blockchain به صورت عملی کار گرفته خواهد شد.

فن آوری هایی که دنیا را تغییر می دهند

این 10 فناوری جهان را تغییر خواهند داد. در حالی که نگرانی هایی در مورد تاثیر این روند های فناوری بر نیروی کار وجود دارد بدون شک سال 2020 سالی است که مردم طعم تکنولوژی را بیشتر در زندگی خود خواهند چشید.

نوبت به شما رسیده است، شما چه فکر میکنید؟

وظیفه ما “افزایش سواد دیجیتال” کاربرانمان و ارائه محتوایی سود مند برای آنهاست است امیدوارم با خواندن این مقاله جواب سوالات خود را گرفته باشید، لطفا توجه کنید که این مقاله دائما به روز رسانی میگردد، به نظر شما تکنولوژی میتواند جایگزین نیروی کار شود؟ آیا شما نگاهی خوشبینانه به این موضوع دارید یا نگاه شما به فناوری سنتی است؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر کامنت کنید. همینطور از انتقادات شما جهت بهتر شدن سایت استقبال میکنیم.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 2 میانگین رای: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا