ارز دیجیتال q
کلاد

رایانش ابری چیست؟ [ سرویس ها و خدمات رایانش ابری ]

محاسبات ابری بدون تردید نوید داشتن زیرساخت های مدرن و قدرتمند IT بدون نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه سرمایه و افزایش پرسنل را میدهد، اگر میخواهید در مورد رایانش ابری (cloud computing) اطلاعات بیشتری کسب کنید، تبریک میگویم به جای درستی امده اید در این صفحه پرسش و پاسخ و حقایقی را در مورد رایانش ابری با هم مرور میکنیم، تخصص ما تحقیق و معرفی فناوری های روز دنیا میباشد. محاسبات ابری نیز از این قاعده مثتنی نبوده و در دایره تحقیقات ما قرار دارد. در زیر با انواع سرویس های رایانش ابری من جمله paas،saas و IaaS اشنا شده و  دلیل اهمیت ان برای مشاغل را متوجه میشوید.

فهرست این مقاله ( با کلیک روی هر عنوان به آن قسمت منتقل می شوید) :

رایانش ابری چیست؟

Cloud computing یا رایانش ابری یک اصطلاح عمومی برای خدمات مختلف میزبانی شده (hosted) است که از طریق اینترنت تحویل و انجام میشود. به این معنا که استفاده از سرورهای از راه دور و اجاره ای برای ذخیره و مدیریت داده ها به جای استفاده از یک سرور محلی و خصوصی در محل کسب کار و شرکت شما است. قبل از وجود رایانش ابری ، وب سایت ها باید بر روی سرور محلی میزبانی می شدند ، که این موجب میشد صاحبان سایت مجبور باشند به تنهایی آنها را خریداری و نگهداری کنند (هزینه خریداری و نگهداری بسیار زیاد بود) .

رایانش ابری چیست ؟ / cloud computing definition
معرفی رایانش ابری

برای اطمینان از خراب نشدن سخت افزار های خریداری شده و هدر نشدن هزینه های انجام شده ، صاحبان سایت میبایست فضای کافی برای سرور تهیه کنند تا حجم اوج ترافیک را در خود جای دهند. با این حال ، این بدان معناست که مقدار زیادی از فضای سرور بیشتر مواقع استفاده نمیشد و انها متحمل هزینه اضافه میشدند  پردازش ابری به افراد و سازمانها اجازه می دهد فضای سرور را اجاره دهند و نیاز به سرمایه گذاری در سرورهای داخلی  و پرسنل و کارکنان برای نگهداری آنهار را کاهش می دهد.

رایانش ابری یا فناوری اطلاعات ابری شامل برنامه ها ، داده ها ، حافظه ذخیره سازی و قدرت پردازش یک مرکز داده مجازی به نام ابر است. اصطلاح cloud به این دلیل استفاده می شود که مرکز داده های مجازی از رایانه های بهم پیوسته (Grid) تشکیل شده و منبع توسط هیچ رایانه خاصی تهیه نشده است. منبع در جایی از این ابر که شامل بسیاری از رایانه ها است قرار دارد، منابع پویا هستند و در صورت نیاز می توانند به آنها دسترسی پیدا کنید.

اکثر  خدمات ارائه شده تحت عنوان “رایانش ابری” لزوماً جدید نیستند. اگرچه کلمه ابر فقط از سال 2009 رایج شده است است ، اما قبل از آن نام های مختلفی برای آن وجود داشت. آمازون پیشگام بود اما این موضوع را جدی نگرفت. در همین حال ، موضوع محاسبات ابری در بخش IT امری عادی است. ابر مخصوصاً در جاهایی که انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بالایی لازم باشد به میدان خواهد امد، ابر نه تنها فناوری اطلاعات را تحت تثار قرار میدهد بلکه مدل تجاری فروشندگان را تغییر داده است. به طور خاص ، شرکت هایفناوری اطلاعات ، که قبلاً نرم افزار ، سخت افزار و خدمات ارائه می دادند ، مجبور به ارائه سرویس های ابری نیز هستند.

آینده فناوری اطلاعات در ابر نهفته است. مزایای آن بسیار است. اما چند چیز وجود دارد که علیه آن صحبت می کند. به ویژه ، موضوع محافظت از داده ها که موضوع مهمی است.

رایانش ابری رابطه مستقیمی با مجازی سازی دارد به طوری ک هر دو مکمل یکدیگر بوده و تفکیک پذیر نیستیند، امروزه ، کاربران می توانند علاوه بر وب سایت ها ، برنامه ها و همینطور محیط های توسعه را در فضای ابری ذخیره و میزبانی کنند.امروز با مقاله ای کامل ومفید در مورد رایانش ابری خدمت شما هستیم.

 

ویدئوی سرور ابری چیست :

رایانش ابری و مشاغل

پردازش ابری با سرعت بسیار زیادی در کسب محبوبیت بین کسب کار های کوچک و بزرگ است،  زیرا مزایای بسیاری دارد. سرورهای ابری  نسبت به نصب و تهیه سرور در یک محل  بسیار مقرون به صرفه تر هستند و حتی ممکن است سریع تر از سرویسهای که به صورت سنتی و قدیمی نصب میشوند طراحی و اجرا شود.

مدل های پردازش ابری تقریباً بی نهایت مقیاس پذیر هستند.محیط ابری یا همان سرور مبتنی بر ابر در کنار نیازهای نوسانی سازمان گسترش می یابد و در هر زمانی امکان استفاده بهینه از منابع را فراهم می کند.محیط ابری همچنین بسیار قابل اعتماد است و امکاناتی من جمله بازیابی فاجعه (disaster recovery) ، پشتیبان گیری از داده ها و تداوم کار و فعالیت بدون قطعی و وقفه را برای کسب کار های بزرگ و کوچیک من جمله استارت اب ها فراهم میکند .

رایانش ابری و بیگ دیتا در هم تنیده اندمشاغلی که از راه حل های ابری استفاده می کنند ، نیازی به نگهداری سخت افزارهای پیچیده ندارند و هزینه های خود را برون ‌سپاری میکنند، همچنین نیازی به ساختن و طراحی شبکه و بستر خدماتی از ابتدا و صفر ندارند. رایانش ابری به تیم ها اجازه می دهد به محض دریافت یک  پروژه و انعقاد قرارداد با مشتری ، پروژه ها را هر چه سریع تر به مرحله اجرا برسانند. دلیل این سرعت در عمل هم همانگونه که گفته شد عدم نیاز به خریداری و نگهداری تجهیزات و همینطور کمتر شدن هزینه ها و برون‌سپاری است.

دو فناوری اساسی برای ورود به فناوری اطلاعات اصلی عبارتند از Big Data و cloud computing. اگرچه این دو یکسان نیستند؛ از آنجا که داده های بزرگ محتوا را نشان می دهند در حالی که محاسبات ابری زیرساخت ها هستند ، ترکیب هر دو فناوری می تواند نتایج بسیار خوبی به همراه آورد.

نشانه های یک پلت فرم رایانش ابری ایده‌آل 

– کارآمد در استفاده از منابع

– مقیاس پذیر

– الاستیک

– خود مدیریت

– به شدت در دسترس است

– قابل دستکاری و قابل‌ حمل

بهره وری در استفاده از منابع : منابع برای ارائه خدمات  به کاربران به چند گروه تقسیم می‌شوند و تخصیص منابع به طور پویا و با توجه به تقاضای کاربر تخصیص داده میشود.

الاستیک: منابع محاسباتی می توانند به سرعت وبه راحتی ارائه و بر اساس مقیاس تقاضا بین مصرف کنندگان تطبیق یابند. میحط ابری قابلیت انعطاف بالایی دارد.

در دسترس: منابع ابری در هر زمان و هر کجا از طریق شبکه در دسترس هستند و از طریق مکانیزم های استاندارد که استفاده از انوع مختلف یک پلتفرم (به عنوان مثال ، تلفن های همراه ، لپ تاپ و غیره) را امکان می کند ، قابل دسترسی هستند.

انواع cloud computing

انواع گوناگونی از رایانش ابری وجود دارد که مادر این مقاله با معرفی ، توضیح و بررسی کامل انها در خدمت شماهستیم، سه نوع مدل استقرار ابری وجود دارد: خصوصی (Private cloud) ، عمومی و ترکیبی.

ابر خصوصی (Private cloud)

مدل استقرار ابری خصوصی بیشتر شبیه مدل سنتی و سرور داخلی است. در بسیاری از موارد ، یک سازمان یک ابر خصوصی را در یک اتاق یا محل مخصوص تعبیه کرده و خدمات را از طریق اینترانت به کاربران داخلی ارائه می دهد. در موارد دیگر سازمان با انعقاد قرار با یک شرکت فعال در حوزه خدمات ابری خدمات ابر خصوصی را به صورت OFF SITE ایجاد میکند.

یک ابر خصوصی خدماتپردازش ابری را برای کاربران مجاز از طریق اینترنت یا یک شبکه داخلی فراهم می کند. یک ابر خصوصی شامل خدمات محاسباتی است که در دسترس عموم نیست ، فقط کاربران انتخاب شده  میتوانند از ان استفاده کنند. در مقابل با ابر عمومی ، ارائه دهنده مربوطه منابعی را که به طور خاص برای این منظور در نظر گرفته شده ارائه می دهد. از طریق اینترنت یا یک شبکه داخلی خصوصی می توان به ابرهای خصوصی دسترسی پیدا کرد.

خدمات ابری خصوصی به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای یک شرکت طراحی شده است. همانطور ک گفته شد زیرساخت خصوصی ابری مستقیماً در site های شرکت تامین کننده خدمات ابری  و یا دیتاسنتر های داخلی یک شرکت میزبانی می شود که سطح بالاتری از امنیت را تضمین می کند. مؤلفه ها و خدمات منحصر به فرد متناسب با شرکت مربوطه است – رایانه ها ، ذخیره سازی و عملکرد شبکه می توانند به صورت جداگانه سازگار و طراحی شوند.

از آنجا که فقط می تواند توسط گروه مشخصی از کاربران استفاده شود ، از ابر خصوصی نیز به عنوان ابر شرکت یا ابر داخلی نیز یاد می شود. کاربران ابر خصوصی نه تنها از مزایای پردازش ابری ، مانند مقیاس پذیری و قابلیت ارتجاعی و گسترش، بلکه از گزینه های کنترل و مدیریتی که ابر خصوصی می تواند ارائه دهد ، بهره می برند.

ابر خصوصی چگونه کار میکند ؟

مبنای فنی ابر خصوصی مجازی سازی است. استراتژی های مصور سازی اطلاعات و مدرن باعث جدا شدن و تفکیک  خدمات و منابع فناوری اطلاعات از دستگاه های فیزیکی می شود. دیگر لازم نیست برنامه ها بر روی دستگاه های نهایی یا سرورها بصورت محلی و فیزیکی اجرا شوند ، درعوض آنها می توانند به صورت مجازی روی ابر قابل دسترسی باشند.

یک ابر خصوصی یک راه حل ایده آل برای شرکت هایی است که باید سخت افزارهای امنیتی خاصی داشته و مراحل خاصی از پردازش داده ها را رعایت کنند. در مقایسه با ابر عمومی ، ابرهای خصوصی نه تنها سطح امنیتی و کنترل قابل توجهی بالاتر را ارائه می دهند ، بلکه یک کاربرد انعطاف پذیر را نیز ارائه می دهند ، زیرا این خدمات مطابق با نیازهای شخصی شرکت مقیاس بندی می شوند ، که این امر کارآمدتر بودن آنهار را امکان پذیر می کند.
کاربران مجاز می توانند از طریق اینترانت شرکت یا از طریق شبکه خصوصی  وامن  (VPN) به برنامه های ابری خصوصی دسترسی پیدا کنند. برای این منظور به کاربران حق احراز هویت لازم برای دسترسی به سرویس های ابری داده می شود. به عنوان یک قاعده ، دسترسی خارجی به یک ابر خصوصی توسط دیوار آتش تضمین می شود لذا امنیت ان بیشتر است . به عبارت ساده ، این فایروال از رایانه های شخصی یا کل شبکه رایانه ای در برابر دسترسی غیرقانونی خارجی محافظت می کند.

انواع مختلف ابر خصوصی 

ابر خصوصی را می توان به چهار نوع مختلف تقسیم کرد:

ابر خصوصی داخلی (internal private cloud): در این حالت  شرکت زیرساخت های IT را برای خدمات ابری خود محیا میکند. البته این مدل هزینه بسیاری میطلبد و برای شرکت های نسبتا بزرگ و در وسعت اینترپرایز عموما استفاده میشود.

ابر خصوصی مدیریت شده:در محیط ابری مدیریت شده که  managed private cloud نیز نامیده میشود  زیرساخت های فناوری اطلاعات ابر در داخل میزبانی می شود ، اما توسط یک ارائه دهنده خارجی مدیریت می شود و طراحی، اجرا و مدیریت ان همگی تسوط یک شرکت شخص ثالث ارائه دهنده خدمات ابر یانجام میگیرد . این امر شرکتها را قادر می سازد از انعطاف پذیری و بهره وری  ابر استفاده کنند ، که عملکرد آنها متناسب با نیاز مشتری توسط ارائه دهنده تنظیم شده است. این موضوع کارآیی را افزایش داده و شرکت ها همیشه برای همه موارد مربوط به خدمات ابر دارای یک شریک ارتباطی قابل اعتماد هستند.

ابر خصوصی هاست شده یا میزبانی داده شده : hosted private cloud یا ابر خصوصی میزبانی شده در مرکز داده و دیتاسنتر های ارائه دهنده خدمات ابر خارجی قرار دارد.در این حالت همه چیز از طرف شرکت خدمات ابری مدیریت شده و برنامه های مناسبی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

ابر خصوصی جامعه محور و مشترکی: ابر خصوصی مشترکی یک شکل خاص از ابر خصوصی است. چندین شرکت می توانند به یک ابر خصوصی مشترک دسترسی پیدا کنند. شرکتها معمولاً از همان صنعت یا بخشی از یک گروه شرکتی و یا یک هلدینگ هستند. به همین دلیل است که از ابر خصوصی جامعه یا مشترکی نیز به عنوان ابری مخصوص صنعت یاد می شود. مثلا یک تصور کنید شرکت های خودروسازی ایران را، هر دو میتوانند با هم در یک میحط ابری شریک شوند و از خدمات ان استفاده کنند به این خاطر که زمینه فعالیت هر دو یکی است.

ایجاد یک ابر خصوصی به دانش فنی زیادی احتیاج دارد و اغلب وقت و هزینه زیادی را برای شرکت ها در بردارد. در بیشتر شرکت های کوچک و متوسط ، این موضوع فقط به صورت محدود موجود است.

مزایا و مضرات یک ابر خصوصی چیست؟

اگر شرکتی تصمیم به استفاده از یک ابر خصوصی بگیرد ، از مزایای بسیاری از رایانش ابری بهره مند می شوند. برخلاف ساختارهای معمول IT ، رایانش ابری یک سیستم جمع و جور است که به راه حل های فناوری اطلاعات اجازه می دهد تا با هزینه کمتر و کارآمدتر عمل کنند.

مزایای Private cloud

شخصی سازی: برنامه های کاربردی ابری متناسب با نیازهای فردی شرکت تنظیم می شوند.

ظرفیت زیرساخت: افزایش ظرفیت زیرساختها برای محاسبات و ذخیره سازی مورد نیاز.

امنیت بیشتر: با استفاده از ابر خصوصی به طور جداگانه ، ریسک های امنیتی به حداقل می رسد.

امکانات بیشتر Cloud: کاربران دسترسی انحصاری به عملکرد ابر و پهنای باند دارند و محدودیت های ناشی از استفاده همزمان  اشخاص ثالث در ابر خصوصی وجود ندارد و تمام منابع به دارنده ابر اختصاص دارد.

معایب Private cloud

سربار مدیریت: با راه حل های ابری خصوصی داخلی ،واحد IT باید مسئولیت ابر را به عهده بگیرد ، و تلاش برای مدیریت این امر بسیار شگرف است. با راه حل های خارجی ، گزینه های ابر خصوصی معمولاً گران تر از یک ابر عمومی هستند.

عدم امکان کاهش هزینه ها :با راه اندازی یک ابر خصوصی هزینه های پرسنل ، اداره و نگهداری دیتاسنتر و مراکز داده به صورت صعودی افزایش میابدو د ر قیاس با ابر عمومی کاهش هزینه ها کار اسانی نیست.

ارائه دهندگان خدمات ابری خصوصی

سازمان هایی که به ابر خصوصی علاقه مند بوده ، اما به سرمایه مورد نیاز برای طراحی و ساخت یک ابر خصوصی  در یک دیتاسنتر یا محل را دار نمیباشند ، می توانند از همکاری با یک ارائه دهنده خدمات ابری خصوصی بهره مند شوند. برخی از بزرگترین نام های موجود در این فضا عبارتند از:

شرکت هیولت پاکارد

HP یکی از بزرگترین شرکتهای رایانه ای و الکترونیکی در جهان است. HP در سال 1939 توسط ویلیام هیولت و دیوید پاکارد تأسیس شد ، امروزه HP به دلیل چاپگرهای لیزری و DeskJet شناخته شده است. HPE یکی از زیر مجموعه های شرکت HP است و سالها بازیگر اصلی در فضای رایانش خصوصی و ترکیبی) (Hybird بوده است. آنها خدماتی با پشتیبانی از هرگونه نیاز تجاری را ارائه می دهند. مشتریان می توانند تنظیمات سخت افزاری و شبکه ای خاصی را برای بهینه سازی نیازهای ذخیره سازی و محاسباتی انجام دهند . جهت اطلاع از شرایط و خدمات شرکت Hewlett-Packard به سایت هیولت پاکارد مراجعه کنید.

سیسکو

سیسکو به عنوان یکی از ارائه دهندگان پیشرو در زمینه رایانش ابر ،خدمات مدیریت خودکار کانتینر و مدیریت عملکرد پیشرفته برنامه را ارائه میکند. راه حل های سیسکو امنیت داده هایی را ارائه می دهد که با بار کاری حرکت می کنند

مایکروسافت

در مایکروسافت ، ماموریت ما این است که به هر شخص و هر سازمانی در کره زمین کم ککرده تا به اهداف بیشتری برسد. مأموریت ما در هر دو دنیایی که در آن زندگی می کنیم و آینده ای که برای ایجاد آن تلاش می کنیم پایه گذاری شده است. امروز ، ما در دنیای تلفن همراه و ابر  زندگی می کنیم و دگرگونی های که ما در کسب و کار خود به وجود میاوریم به گونه ای طراحی شده است که مایکروسافت و مشتریان ما بتوانند در این دنیا پیشرفت کنند.

مایکروسافت با سرور های قدرتمند Azure یکی از بهترین خدمات ابر خصوصی را ارئه میدهد. این شعار مایکروسافت بود، کسب و کار ابری مایکروسافت – شامل همه چیز از Azure تا Office 365  , به خدمات LinkedIn می شود.  ویندزوسرور، پشتوانه،  اعتبار مایکروسافت بین مشتری های سازمانی و دیتاسنتر های قدرتمند همگی ب دست به دست هم داده تا آژور به یکی از بهترین سرویس های ابری دنیا بدل شود.

سایر ارائه دهندگان اصلی ابر خصوصی شامل Dell ، IBM ، VMware ، Oracle ، Red Hat و Alibaba هستند. هر ارائه دهنده مجموعه بی نظیری از خدمات مبتنی بر ابر را دارد دارد.

ابر عمومی (Public cloud) چیست؟

قابل دسترسی در هر نقطه ، فضای ذخیره سازی مقیاس پذیر و خدمات اضافی: این ویژگی ها همان چیزی است که رایانش ابری با خود به همراه دارد. هرکسی که در مورد استفاده از cloud فکر می کند باید بین اشکال مختلف خدمات موجود جستجو کند و انتخاب کند و با فراوانی ارائه دهندگان موجود در بازار ، جستجو حتی دشوارتر می شود. یک سرویس ابری عمومی برای کاربران خصوصی و شرکت های کوچک و بزرگ (SME) مناسب است. ابر عمومی مزیت های زیادی ، مانند کاربرد اسان و امکان افزایش فضای ذخیره سازی  را در حد زیادی ارائه می دهد. از آنجا که این فضای مجازی حاوی داده های حساس است ، خدمات مختلف ارائه شده باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

مدل استقرار ابر عمومی امکان مقیاس پذیری ریسبانسی و رشد مدیریت شده را فراهم میکند. در این حالت ، ارائه دهندگان خدمات از طریق وب و اینترنت استخر منابع منابع را در دسترس عموم قرار می دهند. یكی از اصلی ترین مزیت های ابر عمومی ، توانایی به اشتراک گذاری منابع در مقیاس است كه هیچ سازمانی به تنهایی نمی تواند به آن دست یابد.

ارائه دهندگان خدمات عمومی ابر برای جلوگیری از دسترسی داده های کاربران توسط سایر مستاجرین اقدامات امنیتی قوی ارائه می دهند. کمتر بودن هزینه برای منابع مورد نیاز یک مزیت بزرگ نسبت به سرور محلی و ابر خصوصی است.

به خاطر داشته باشید : ابر عمومی نوعی تأمین پردازش ابری است. این دسترسی در هر زمان و در صورت دسترسی به استخر شبکه ای از منابع محاسباتی که انعطاف پذیر مقیاس پذیر هستند و برای تعداد زیادی از کاربران در اینترنت عمومی در دسترس است ، فراهم می کند. نرم افزارها ، زیرساخت ها و سیستم عامل ها توسط ارائه دهندگان خدمات عمومی ابر با هزینه ای مبتنی بر میزان استفاده ارائه می شوند.

ویژگی های ابر عمومی

هزینه های متناسب با نیازهای شما: هر مشتری دسترسی خود را برای حساب ابری خود دریافت می کند. می توانید با توجه به نیاز خود ، از حساب خود برای رزرو خدمات جداگانه استفاده کنید. به جای خرید بسیاری از مجوزهای بلند مدت ، می توانید یک بسته CMS را برای همه کارمندان ، یا ابزارهای گرافیکی فقط برای طراحان اجاره کنید ، یا مثلاً یک ابزار تحلیل برای وب سایت خود تست کنید. وقتی صحبت از خدمات ابری عمومی می شود ، صورتحساب معمولاً براساس تقاضا صورت می گیرد. اگر می خواهید فقط یک بار به یک برنامه دسترسی داشته باشید یا ظرفیت های سرور را به طور موقت افزایش دهید ، این راه حل ها به خصوص قابل انعطاف و انتخاب مناسب هستند.

رابط کاربری مبتنی بر وب: شما اغلب تجارت خود را با ارائه دهنده مربوطه از طریق رابط مرورگر انجام می دهید. شما یک سرویس یا ظرفیت را در حساب مشتری خود رزرو می کنید ، هزینه آن را می پردازید و هنگامی که دیگر نیازی به آن ندارید ، اشتراک را لغو می کنید. از طریق رابط کاربری می توانید به نرم افزار مشترک شده از ابر عمومی دسترسی پیدا کنید ، در نتیجه به سخت افزار نسبتا کم قدرتی نیاز دارید که فضای قابل توجهی را در سایت ذخیره کند. اتصال به اینترنت تنها عامل تعیین کننده در کار یا نبودن خدمات است ، بقیه توسط ارائه دهنده مربوطه بر عهده گرفته می شود.

مقیاس پذیری: اگر ترافیک زیاد عملکرد وب سایت را تحت الشعاع قرار می دهد ، با افزایش منابع می توانید از مشکلات به دلیل اضافه بار جلوگیری کنید. اگر به کمتر نیاز دارید ، می توانید اندازه را به همان میزان کاهش دهید.

بهره وری: ارائه دهنده خدمات ابر، فرآیندها را در کمترین زمان ممکن انجام می دهد.

اقتصاد: در مقایسه با ابر خصوصی ، کاربران به سخت افزار بسیار کمتری نیاز دارند. مراکز داده در محل ارائه دهنده قرار دارند. لازم نیست نرم افزارهای ابری به عنوان یک بسته گران قیمت خریداری شوند ، اما در محدوده مورد نیاز ، اغلب به عنوان اشتراکی با جدیدترین نسخه و پشتیبانی مربوطه ، در دسترس است.

قابلیت اطمینان: استانداردهای تضمین شده بخشی از مدل تجاری هستند. تهیه کنندگان از مراقبت از زیرساخت های IT مراقبت می کنند و دستگاه های معیوب را جایگزین می کنند. سخت افزار اضافی مانع از خرابی می شود.

اجرای فنی ابر عمومی

اگر از نگاه مشتری به موضوع نکاه کنیم ، ابر عمومی به تجهیزات بسیار کمی نیاز دارد. فرض کنیم که شما بخش بزرگی از زیرساخت IT خود را در ابر ادغام می کنید. شما سرورها ، محیط های اجرا و برنامه های داخلی را تحویل می دهید. در این سناریو ، تمام آنچه شما نیاز دارید یک ترمینال  با اینترنت و یک مرورگر است.

بسته به نوع کار ، کارکنان این دستگاه ها را با استفاده از ماوس و صفحه کلید ، از طریق ورودی تاچ و یا با کنترل پنل های حرفه ای کنترل میکنند. شما به سرور خودتان که فضای ذخیره سازی زیادی برای دیتابیس ها و نرم افزارها یا رم زیادی داشته باشد برای واکنش  سریع نیاز ندارید.

شما از طریق اینترنت  به ابر عمومی وصل می شوید. ارائه دهندگان به محض تنظیم یک حساب کاربری ، رابط کاربری مبتنی بر وب را در اختیار شما قرار می دهند. از آنجا که گزینه های ممکن از برنامه های فردی تا کل زیرساخت ها متغیر است ، این رابط های کاربر بسیار متفاوت طراحی شده اند. به عنوان مثال ، برخی از مشتریان فقط از یک رابط webmail استفاده می کنند که محدود به مدیریت ارتباطات باشد؛ دیگران یک سیستم اداری را رزرو می کنند و برنامه وب خود را بر روی یک بستر ارائه شده مدیریت می کنند.

شما از طریق رابط سرویس به سرویس رزرو شده خود دسترسی پیدا می کنید. ارائه دهندگان امور را را مدیریت کرده و سخت افزارهایی را ارائه می دهند – از جمله منابه سخت افزاری ، ذخیره داده ها و رایانه ها.

این دستگاه ها با هم ، محیط ابری را تشکیل می دهند که مشتریان از ان بهره میبرند  به منظور تضمین دسترسی مشتری در هر زمان و لحظه ای ، افزونگی در سرورهای مختلف توزیع می شود.

ابر خود شامل چندین سرور است که به یک سرور مرکزی متصل هستند. سرور مرکزی شبکه را از طریق “میان افزار” کنترل می کند ، که ارتباط بین همه دستگاه های شرکت کننده را امکان پذیر می کند. سرور مرکزی وظایفی را که قبلاً در پروتکل ها تعریف شده بود توزیع می کند. بسته به توان محاسباتی مورد نیاز ، ارائه دهنده فضای ذخیره سازی را روی سرورهای مختلف توزیع می کند. برخی از خدمات به چندین دستگاه نیاز دارند.
برای خدماتی ک هبه فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند ، میزبان ها از دستگاه های خود به صورت کارآمد استفاده می کنند. برای این منظور ، چندین سرور مجازی در یک سرور فیزیکی قرار دارند. این مجازی سازی که به عنوان یک ماشین مجازی نیز شناخته می شود ، مانند یک سرور واقعی با سیستم عامل خود رفتار می کند. مشتریان از طریق رابط به این ماشین مجازی دسترسی پیدا می کنند.

برخی دیگر از همان سرور فیزیکی با مجازی سازی خود از طریق رابط مبتنی بر وب در محل کار خود استفاده می کنند.ماشین مجازی از فضای ذخیره سازی به صورت کارآمد استفاده می کند و به راحتی مقیاس پذیر است. بنابراین ، عملکرد سرویس شما بستگی به قابلیت های سخت افزار شما ندارد.

ابر خصوصی در مقابل ابر عمومی

اشنایی با تفاوت های ابر خصوصی و رایانش ابری عمومی (Public cloud)تنها تفاوت های فنی بین ابر خصوصی و عمومی وجود دارد. با این وجود ، دو شکل پردازش ابری از نظر جنبه های اساسی با یکدیگر تفاوت دارند. در اصل ، خدمات ابر عمومی در دسترس همه است. اگرچه کاربران منفرد نیز مستقل از یکدیگر می کنند ، اما همه آنها از همان منبع (استخر منابع اختصاص داده شده) استفاده می کنند.

انواع رایانش ابری عبارتند از ابر خصوصی، عمومی و ترکیبی
معرف انواع رایانش ابری

ابر خصوصی فقط به کاربران مجاز اجازه دسترسی به خدمات ابری را می دهد ، بنابراین منابع به اشتراک گذاشته نمی شوند. در یک ابر خصوصی ، ظرفیت های ذخیره سازی و شبکه ای نیز می تواند با نیازهای شرکت سازگار باشد. به عنوان یک قاعده ، یک ابر عمومی دقیقاً نمی تواند با مشتری شخصی سازگار شود. با این وجود ،

مزیت های ابر عمومی:

انعطاف پذیری ، زیرا ابر از هر مکان از طریق اینترنت قابل دسترسی است

کاهش هزینه های پرسنل ، زیرا عملیات و نگهداری از منابع IT دیگر لازم نیست

هزینه سخت افزاری برای سرور وجود ندارد

پرداخت بر اساس مصرف واقعی

تمرکز بر تجارت اصلی

مدیریت امنیتی حرفه ای توسط ارائه دهنده

ارتقا ها و آپگرید ها  توسط ارائه دهنده نصب می شود

ابر ترکیبی مزیت های ابر خصوصی و عمومی را در یک مدل ابر ترکیب می کند. ابر ترکیبی همان میزان انعطاف پذیری بالا و هزینه کم مانند ابر عمومی را ارائه می دهد ، اما همچنین نیازهای امنیتی و محافظت از داده های شرکت ها را برآورده می کند ، زیرا برخی خدمات فقط با یک ابر خصوصی و فقط در داخل قابل استفاده هستند. بنابراین شرکت ها از پس انداز هزینه بهره مند می شوند ، انعطاف پذیر باقی مانده و هنوز می توانند داده های حساس را در منطقه داخلی با خیال راحت ذخیره کنند.

ابر ترکیبی

Hybird cloud (ابر ترکیبی) معمولاً می تواند ترکیبی از یک مرکز داده سنتی در محل یا یک ابر خصوصی خارجی و یک ابر عمومی را توصیف کند. داده ها و برنامه های کاربردی در بخشی از شرکت در سایت و بخشی نیز در سرورهای ارائه دهنده ویژه قرار دارند. در حالت ایده آل ، یک ابر ترکیبی ، سیستم ها را به صورت همزیستی و یکپارچه با یکدیگر متصل می کند.

به این ترتیب ، برای مثال قابل درک است که تمام داده های مربوط به حفاظت از داده ها در محل باقی می مانند و داده های باقیمانده فقط در سرورهای ابری قرار دارند. برخی دیگر حافظه خود را کاملاً حفظ می کنند و فقط محاسبه را بر عهده دارند یا روش دیگر: قدرت محاسبات در محل تأمین می شود ، در حالی که داده ها در فضای ذخیره سازی ابری قرار دارند ، به گونه ای که از هرجایی می توان به آن دسترسی داشت. ترکیب خدمات عمومی با ابرهای خصوصی و مرکز داده به عنوان ترکیبی تعریف جدیدی از خدمات ابری شرکتها است.

همه شرکت هایی که از برخی سرویس های ابری عمومی و برخی سرویس های خصوصی استفاده می کنند ابر ترکیبی ندارند. در عوض ، ابر ترکیبی محیطی است که از خدمات خصوصی و عمومی برای ایجاد یسک بستر ویژه استفاده میکند.

مطابق تعریف گارتنر از ابر هیبریدی ، این سرویس فقط یک سرویس است ، معمولاً یک سرویس مبتنی بر رایانش ابری است که از ترکیبی از خدمات ابر خصوصی ، ابر عمومی و ابر خصوصی مشترک تشکیل شده است که معمولاً توسط ارائه دهندگان خدمات مختلف ارائه می شود. تمام ابرهای ترکیبی باید:

 • چندین رایانه را از طریق شبکه وصل کند.
 • منابع IT را تثبیت کنید.
 • مقیاس پذیری و تأمین منابع  جدید به سرعت.
 • قادر به انتقال کار بین محیط ها باشید.
 • یک ابزار مدیریتی یکپارچه و یکپارچه را ارائه دهد.

ابر ترکیبی چگونه کار میکند؟ نحوه اجرای Hybird cloud

در پردازش ابری نحوه عملکرد ابرهای عمومی  و ابرهای خصوصی به عنوان بخشی از یک ابر ترکیبی فرقی با نحوه عملکرد ابرهای عمومی مستقل یا ابرهای خصوصی ندارد:

⦁ یک شبکه محلی (LAN) ، شبکه گسترده (WAN) ، شبکه خصوصی مجازی (VPN) و / یا رابط برنامه نویسی برنامه (API) چندین رایانه را به یکدیگر متصل می کند.

⦁ مجازی سازی ، کانتینرها  و منابع ذخیره سازی نرم افزاری که میتوانند رد یک استخر منابع جمع شوند.

⦁ نرم افزار مدیریت این منابع را در محیط هایی که برنامه ها بتوانند اجرا شوند ، اختصاص می دهد و سپس با کمک یک سرویس تأیید اعتبار ، در صورت تقاضا منابع تخصیص میباند.

ابرهای ترکیبی نتیجه اتصال یک ابر خصوصی به یک ابر عمومی هستند. شما می توانید آن ابر خصوصی را به تنهایی تهیه کرده ، یا می توانید از زیرساخت های ابر پیش بسته مانند OpenStack استفاده کنید. شما همینطور به یک ابر عمومی مثل مواردی که در زیر نام برده ایم دارید:

 • alibaba cloud
 • microsoft azure
 • AWS
 • google cloud

در نهایت شما باید بین ابر خصوصی و عمومی یک رابطه و لینک برقرار کنید. این عموما تسوط یک شبکه بزرگی از LAN ها، WPS ها، API ها و VPN ها انجام میگیرد. بسیاری از شرکت های خدمات رسان از بسته های از قبل تنظیم شده VPN ساخته شد توسط خودشان در پکیج های پولی خود استفاده میکنند به عنوان مثال:

dedicated interconnect از گوگل کلاد ، Direct Connect از Amazon Web ، مایکروسافت آژور  ExpressRoute را تهیه دیده و OpenStack پکیج  OpenStack Public Cloud Passport را برای مشتریان خود تهیه دیده است.

آیا ابرهای ترکیبی ایمن هستند؟

یک ابر ترکیبی طراحی شده ، یکپارچه و مدیریت شده به درستی می تواند به اندازه زیرساخت های IT پیش فرض سنتی ایمن باشد. در حالی که برخی از چالش های امنیتی منحصر به فرد ابر ابر ترکیبی (مانند مهاجرت داده ها ، افزایش پیچیدگی و سطح حمله بزرگتر) وجود محیط های متعدد می تواند یکی از قوی ترین دفاع ها در برابر خطرات امنیتی باشد. تمام این محیط های به هم پیوسته به شرکت ها اجازه می دهند تا داده های حساس را بر اساس نیاز مورد نیاز قرار دهند ، و این امر به تیم های امنیتی اجازه می دهد تا فضای ذخیره سازی ابری اضافی را که می تواند تلاش های خود را برای بازیابی فاجعه افزایش دهد ، استاندارد سازی کنند.

انواع سرویس های رایانش ابری 

از مشاغل کوچک گرفته تا شرکت های بزرگ ، ابر موضوع مهمی در بین شرکت های پیشرو در زمینه توسعه نرم افزار بوده است. کارآیی و تطبیق پذیری آن باعث همه گیر شدن و جهانی شدن آن شده است. اما قبل از اینکه تصمیم به استفاده ازسرور ابری در کسب کار خود بگیرید ، درک انواع مختلف خدمات ابری و عملکردها و مزایای آنها ضروری است. در غیر این صورت ، شما از سرویس هایی استفاده خواهید کرد که در جهت اهداف کسب و کارتان کمک نخواهد کرد، علاوه بر این ، با دانستن نوع خدمات مناسب برای تجارت خود ،در وقت شما نیز صرفه جوئی میشود. ما در این مقاله تمام جنبه های رایانش ابری را برای راحتی کار شما بررسی و جمع اوری کرده ایم.

انواع خدمات رایانش ابری چیست؟ در رایانش ابری ، اتصال چندین رایانه به یکدیگر و اتصال آنها به شبکه و اینترنت امکان استفاده از آن را برای تعداد زیادی کاربر فراهم می کند. در این سرویس ، در هر زمان درخواستها به سرویس ارسال می شود و سرویس پاسخ آنها را ارائه می دهد. Cloud computing یک مفهوم کلی است و از سه سرویس تابعه SaaS ، IaaS و PaaS تشکیل شده است. اگر این یک سرویس برای پاسخگویی به نیازهای نرم افزار و به اشتراک گذاری نرم افزار باشد ، SaaS است که مخفف نرم فازار به عنوان سرویس است. در ادامه در مورد سه سه نوع سرویس توضیحاتی ارائه خواهد شد.

سرویس SaaS چیست؟

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از محاسبات ابری وجود دارد که SaaS نیز یکی از آ«ها است. Saas به طور خلاصه از اصطلاحsoftware as a service گرفته شده است و به معنای “نرم افزار به عنوان یک سرویس” است. این سرویس همینطور به اسم ن خدمات برنامه ابر نیز شناخته میشود، این سرویس رایانش ابری برنامه هایی هستند که بصورت آنلاین در اختیار کاربران قرار می گیرند و بر روی سرورهای مبتنی بر cloud کار می کنند.

SaaS به منظور ارائه برنامه های بی شماری که عموما توسط یک فروشنده شخص ثالث اداره می شود توسط اینترنت خدمت رسانی می کند. به طور کلی ، برنامه های SaaS از طریق مرورگر وب عمل می کنند،  در اینترنت تعداد زیادی از این نوع خدمات وجود دارد که برخی از آنها نرم افزار حسابداری آنلاین ، نرم افزار ارتباط با مشتری (CRM) ، یا نرم فازار های دیگر همچون Microsoft office و به تازگی نیز ویندوز 10 هستند.

این سرویس رایج ترین سرویس ابری توسط شرکت های توسعه نرم افزار در بازار فعلی است، در نتیجه نیاز به دانلود چندین گیگابایت و نصب از طرف مشتری حذف می کند. استفاده از SaaS تمام هزینه های شما من جمله هزینه کارمندان بخش IT ، هزینه نگه درای سیستم عامل ها، هزینه خریداری سخت فازار های گران قیمت و غیره را کاهش میدهد.

موارد استفاده Saas 

SaaS به یک سرویس ابر ایده آل در حالات مختلف تجاری تبدیل شده است. این سرویس برای سازمان های جدید که نیاز به ایجاد یک پلت فرم تجارت الکترونیکی دارند ، بسیار مفید است. همچنین مناسب پروژه هایی است که بر همکاری ساده و مقرون به صرفه متمرکز شده اند. شرکت های توسعه نرم افزار غالباً از SaaS استفاده می کنند در حالی که برنامه ها به طور مرتب مورد نیاز نباشند.

نمونه های یک سرویس Saas

 • Google Apps
 • DocuSign
 • Salesforce
 • Slack
 • Dropbox
 • ZenDesk
 • Hubspot

سرویس PaaS چیست؟

نوع دیگر رایانش ابری PaaS است که مخفف عبارت Platform as a Service است و به معنای “پلتفرم به عنوان سرویس” است که در آن شرکت پلت فرم خاصی را به مشتری ارائه می دهد. به عنوان مثال ، مشتری بدون درگیر شدن در روند راه اندازی و نصب آن ، از بستر ویندوز به صورت آنلاین استفاده می کند.

Platform به عنوان یک سرویس همچنین Cloud Platform گفته می شود و جنبه های ابری را برای نرم افزار خاص ارائه می دهد ، در حالی که در درجه اول برای برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. این سرویس چارچوبی برای کار و  توسعه برنامه های شخصی سازی شده در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.

سرورها ، شبکه سازی و ذخیره سازی معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اداره می شوند در حالی که توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند برنامه ها را مدیریت و گسترش دهند. روش تحویل SaaS و PaaS کاملاً مشابه است. تنها تفاوت در ارائه نرم افزار SaaS از طریق اینترنت است و PaaS یک بستر اختصاصی برای توسعه نرم افزار ارائه می دهد.

نکته طلایی : به صورت خلاصه Pass یک سیستم برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان است و هدف ان گسترش و توسعه یک  برنامه است نه ارائه آن به کاربر نهایی و مصرف کننده.

.خلاف SaaS و PaaS ، شرکت های IaaS وظیفه مدیریت جنبه های مختلفی از قبیل زمان اجرا ، برنامه ها ، سیستم عامل ها ، داده ها ، واسطه ها و غیره را بر عهده دارند. علاوه بر این ، شرکت های توسعه نرم افزار هم اکنون می توانند به جای پرداخت هزینه های بیشتری ، منابه بیشتری را نیز درخواست کنند.

موارد استفاده PaaS 

تلفیق سرویس های ابری PaaS بسیار مفید و در عین حال ممکن است ضروری باشد. به عنوان مثال ، هنگامی که بسیاری از توسعه دهندگان در حال کار بر روی همان پروژه هستند ، PaaS به شرکتهای توسعه نرم افزار اجازه می دهد تا گردش کار خود را ساده تر کنند. علاوه بر این ، اگر تیم نیاز به شرکای دیگری داشته باشد ، این سرویس ابری قادر به انعطاف پذیری و سرعت بالایی برای کل فرایند است. این سرویس ابری هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده و برخی از چالش های مرتبط با توسعه و استقرار یک برنامه را ساده می کند.

نمونه های یک سرویس PaaS

 • AWS Elastic Beanstalk
 • Apache Stratos
 • Heroku
 • Magento Commerce Cloud
 • Windows Azure
 • OpenShift
صرفه جوی در هزینه ها با معماری paas یا پلتفرم به عنوان سرویس
Platform as a service ( پلتفرم به عنوان سرویس)

سرویس IaaS چیست؟

سرویس IaaS یکی از انواع سرویس های رایانش ابری است که مخفف Infrastructure as a Service  است که به معنای “زیرساخت به عنوان سرویس” است و شامل چندین سیستم سخت افزاری است.

زیرساخت به عنوان یک سرویس همچنین به عنوان “خدمات زیرساخت ابری” معرفی میشود که با استفاده از منابع محاسباتی خودکار و مقیاس پذیر توسعه یافته اند. این شامل منبع پردازش مقیاس پذیر و خودکار به همراه قابلیت های شبکه و ذخیره سازی ابری است. کاربران همچنین می توانند یک مرکز داده دیجیتالی را در فضای ابری برون سپاری کرده و توسعه دهند و به کلیه فن آوری ها و منابعی دسترسی پیدا کنند ، که توسط یک مرکز داده استاندارد ارائه شده است بدون اینکه نیاز به سرمایه گذاری بسیار در نگهداری و مدیریت داشته باشد. زیر ساخت به عنوان سرویس کاهش شدید هزینه ها را در بر دارد و همه چیز بر دوش شرکت ارائه دهنده خدمات است.

این سرویس ابری کاملاً برای مدیریت رایانه ها ، ذخیره سازی ، شبکه سازی و غیره مناسب است. IaaS به سازمان ها این امکان را می دهد که به جای دستیابی به یک سخت افزار به صورت کامل ، منابع را در مواقع مورد نیاز خود بدست آورند.

این سرویس تمام زیرساخت های رایانه ای در رایانش ابری مانند ذخیره سازی ، پهنای باند ، شبکه ، پایگاه داده و غیره در اختیار شرکت قرار میگیرد. هاستینگ و دیتاسنترها از این نوع هستند که به کاربران سرور می دهند. این سرویس نیز رو به رشد است.

موارد استفاده از IaaS

شرکت های کوچک و start up ا می توانند IaaS را برای جلوگیری از هدر رفتن پول و وقت به جای  خرید  سخت افزار و توسع سرور به خدمت بگیرندريال شرکت های بزرگتر ممکن است این سرویس را برای داشتن حق کنترل زیرساخت ها و برنامه های کاربردی خود ترجیح دهند و فقط آنچه را که استفاده می کنند یا به آن نیاز دارند خریداری کنند.

علاوه بر این ، شرکتهای با سرعت در حال رشد ، مقیاس پذیری ارائه شده توسط IaaS را ترجیح می دهند ، و دلیل این امر آن است که می توانند سخت افزارها و نرم افزارهای خاص را با پیشرفت کارشان تغییر داده و یا به سرعت عوض کنند . IaaS زیرساخت های محاسبات ابری مانند شبکه های سیستم عامل و سرورها  را از طریق فناوری مجازی سازی گسترش می دهد. سرورها از طریق API یا به شرکت ارائه می شوند و به مشتری IaaS امکان کنترل کامل را می دهند.

نمونه های یک سرویس Iaas 

 • AWS EC2
 • Rackspace
 • Google Compute Engine 
 • Digital Ocean

سه ویژگی مثبت محاسبات ابری

انعطاف پذیر هزینه ها
با استفاده از هر نوع از سرویسهای ابری ، یک شرکت فقط باید برای منابع و خدمات مورد نیاز خود هزینه انجام دهد. این موضوع در هنگام کار با  کارکنان IT خود متفاوت است: در اینجا ، یک شرکت در ابتدا باید سرمایه گذاری بالایی در سخت افزار و نرم افزار انجام دهد. شرکت هرگز نمی تواند مطمئن باشد که عملکرد IT بسیار بالا است یا خیلی پایین. این یک مشکل اساسی است ، خصوصاً برای مبتدیان: قبل از اینکه حتی بتوانند شروع به کار کنند ، ابتدا سرمایه گذاری های بزرگ لازم است (آموزش و دوره ها) با وجود رایانش ابری ، شما از داشتن کارمند های IT بی نیاز شده و همه چیز را به شرکت ارائه دهنده مدمات واگذار میکنید، به این صورت هزینه ها کاهش میابد.

استفاده از اخرین فناروی ها
بدون محاسبات ابری ، بسیاری از شرکت ها قادر به استفاده از برخی از فناوری ها نیستند. به عنوان مثال ، هوش مصنوعی به منابع محاسباتی بسیار بالایی احتیاج دارد و هزینه های بالایی هم دارد و این امر  فقط در یک مزرعه سرور (منابع) میتواند عملی شود . به لطف رایانش ابری ، هوش مصنوعی از غیر قابل دسترس بودن خارج میشود. این امر به این دلیل است که ارائه دهندگان می توانند این فناوری را از طریق شبکه برای برنامه های مصرف کنندگان خود ارائه دهند . همچنین کاربر می تواند همیشه مطمئن باشد که ارائه دهنده خدمات از مدرن ترین سخت افزار و نرم افزار استفاده می کند.

قابلیت راه اندازی سریع
اگر بخواهید یک سرور راه اندازی کنید این امر هزینه بر است چه از لحاظ نیروی فنی و چه از نظر سخت افزاری. از طرف دیگر خدمات Cloud بلافاصله قابل استفاده هستند. خرید و اداره کردن تجهیزات ابری برای شما معمولاً به آسانی انجام می گیرد و نیازی به دانش فنی خاصی ندارد .یک مزیت بزرگ این است که خدمات را می توان از هر نقطه استفاده کرد – به عنوان مثال ، هنگام رانندگی با فرمان صوتی (اگر گوشی هواوی دارد برای شما huawei hicare موجود است که میتواند فرامین صوتی شمارا انجام دهد) یا از طریق تاچ گوشی هوشمند خودتان.

همچنین میتوانید مقاله مزایای cloud computing را بخوانید

ویژگی منفی محاسبات ابری 

تا چند سال پیش ، رویکرد سنتی هنوز بسیار رایج بود: یک کارآفرین لایسنس نرم افزاری را خریداری می کرد و آنها را با مسئولیت شخصی خود بر روی رایانه های شخصی نصب و اداره می کند. این رویه در دنیای حرفه ای با عنوان On Premises شناخته شده است. در مقایسه با رایانش ابری ، در یک شرکت ارائه دهنده این چنین سرویس هایی، همه چیز به کارکنان ان بستگی دارد . به عنوان مثال ، اگر کارمندان ارائه دهنده سرویس اعتصاب کند ، سرویس شما نیز از کار می افتد – همانطور که در گوگل و اسنپ چت چنین چیزی اتفاق افتاد.

مثال هایی از کاربرد و استفاده رایانش ابری در دنیای واقعی

رایانش ابری همانطور که گفته شد به سرعت در حال مدرنیزه کردن و تحول مشاغل و صنایع مختلف است از جمله این صنایع میتوان به بهداشت و مراقبت سلامت (heatlhcare)، صنعت بازی سازی و سرویس های مالی اشاره کرد. در ادامه با کاربردهای این فناوری در زمینه های ذکر شده بیشتر صحبت خواهیم کرد.

Thomas Hardiman در مورد رایانش ابری و اهمیت کاربرد ان گفته است:

رایانش ابری واقعیت زندگی ما است.

 

کاربرد رایانش ابری در مراقبت سلامت

در تولید ، مصرف ، ذخیره سازی و به اشتراک گذاری داده های مراقبت های بهداشتی تغییر گسترده ای رخ داده است. از ذخیره سازی متعارف گرفته تا دیجیتالی کردن داده های مراقبت های بهداشتی ، صنعت بهداشت و درمان مطمئناً در بهینه سازی روش های مدیریت داده خود مسیری طولانی را طی کرده است.

برای صنعتی که از لحاظ تاریخی از معاصران خود عقب مانده است ، بخش مراقبت های بهداشتی به سرعت در حال ساتفاده از رایانش ابری است. براساس گزارش West Monroe Partner ، 35 درصد از سازمانهای بهداشتی و درمانی مورد بررسی بیش از 50 درصد از داده ها یا زیرساخت ها را در ابر نگه داشته اند. بدین ترتیب ثابت شد که بهداشت و درمان در مقایسه با سایر صنایع ، بیشترین پذیرش استفاده از ابر را دارد.

 

رایانش ابری در بازار بهداشت تا سال 2025 به 80 میلیارد دلار خواهد رسید پذیرش گسترده رایانش ابری در مراقبت های بهداشتی فراتر از صرفه جویی در ذخیره سازی داده ها در معماری ابر است. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی اکنون برای به دست آوردن کارآیی ، بهینه سازی کار ، کاهش هزینه های مرتبط با ارائه خدمات درمانی ، از این فناوری استفاده می کنند.

چگونه Cloud Computing در حال تغییر در صنعت بهداشت و درمان است؟

حرکت به ابر دارای مزایای دو برابری است. ثابت شده است که برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و همچنین بیماران سودمند است. از نظر اقتصادی ، Cloud computing برای کاهش هزینه های عملیاتی مفید است در حالی که به ارائه دهندگان امکان ارائه خدمات با کیفیت بالا و شخصی سازی شده را می دهد.

ابر همچنین با دادن دسترسی بیمار به اطلاعات مربوط به مراقبت های بهداشتی خود ، درگیری بیمار را با برنامه های بهداشتی خود تقویت می کند ، در نتیجه منجر به بهبود نتایج بیمار می شود.

“در یک کلام رایانش ابری باعث کاهش هزینه ها، سهولت قابلیت همکاری، امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت پیشرفته، مالکیت داده های بیمار توسط خود او و حفظ حریم شخصی اش و همچنین پزشکی از راه دور کمک شایانی کرده است.”

رایانش ابری و صنعت گیمنگ ( بازی سازی)

کلاد گیمینگ (بازی Cloud) ، که گاهی اوقات به صورت بازی به صورت تقاضا (gaming on demand) خوانده می شود ، نوعی بازی آنلاین است که بازی ها را روی سرورهای از راه دور اجرا می کند و مستقیماً آنها را به دستگاه کاربر روی مروگر انها میفرستد، به این صورت دیگر نیازی به خرید سخت افزار های گران قیمت نخواهد بود، بازی به صورت از راه دور دور روی بستر ابر اجرا میشود . سه نوع برجسته بازی ابری عبارتند از: بازی همتا به همتا ، استریم بازی و دانلود پیشرفته. در سال 2019 ، رونمایی Google از Stadia (سرویس گیمنیگ ابری گوگل) توجه عمومی را به پتانسیل بازی های ابری افزایش داد و به پیشبرد این صنعت کمک شایانی کرده است. در اینده انتظار میرود شرکت های بیشتری به این صنعت وارد شده و احتمال میرود اینده از ان cloud gaming است.

اشتراک کارت گرافیک (gpu sharing)

یک روش عمومی برای بهبود قابلیت مقیاس پذیری استریم بازی ، برنامه ریزی واحد منابع پردازش گرافیکی (GPU) است. بیشتر ارائه دهندگان بازی های ابری از GPU های اختصاصی برای هر شخصی که بازی می کند استفاده می کنند. این منجر به بهترین عملکرد می شود ، با استفاده از الگوریتم های برنامه ریزی بهتر منابع GPU ، اگر بازی به طور کامل از آن GPU استفاده نکند ، می توان برای کمک به اجرای بازی شخص دیگری به طور همزمان از ان استفاده کرد، همانطور که گفته شد اشتراک منابع، تخصص فناوری رایانش ابری است. در گذشته ، “مجازی سازی GPU به دلیل عملکرد پایین الگوریتم برنامه ریزی منابع مورد استفاده قرار نمی گرفت”. با این حال الگوریتم های جدید مدیریت منابع ساخته شده اند که می تواند تا 90٪ از قدرت اصلی GPU حتی در حالی که در بین بسیاری از کاربران تقسیم می شود ، مورد استفاده قرار گیرد. پیشرفت های بیشتر در برنامه ریزی منابع GPU می تواند منجر به استفاده کارآمدتر از سخت افزار توسط سرویس های بازی ابری و بنابراین تجربه بهتر یا احتمالاً ارزان تر برای کاربر شود.

استفاده از رایانش ابری در سرویس های مالی

رایانش ابری همچنان به انقلابی در شیوه تجارت و مدیریت شرکت ها ادامه می دهد. طی شش سال گذشته یا بیشتر ، محاسبات ابری به سرعت در صنایع مختلف به طور گسترده ای پذیرفته شده است. یکی از صنعتهایی که پذیرش رایانش ابری نسبتاً کند بوده صنعت خدمات مالی است. بنگاههای اقتصادی ، بانکها و سایر موسسات متخصص در زمینه ارز و تجارت نسبت و همینطور فین تک ها در مورد استفاده از رایانش ابری در عملیات تجاری خود مردد بوده اند ولی رفته رفته با اغوش باز ان را قبول کرده اند، ابر به FI سرویس ها ها اجازه می دهد تا فوراً منابع محاسباتی را در زمان های اوج و کم بود مصرف کنترل کنند. وقتی تقاضا کم شد ، فقط هزینه آنچه را که استفاده می کنند پرداخت می کنند.
محاسبات ابری برای سرویس های مالی مزایایی از جمله ذخیره سازی بسیار کم هزینه، استفاده از قدرت زیرساخت ها به عنوان یک سرویس (IAAS) و محاسبات مقیاس پذیر برای تغییر داده های پایگاه داده را به همراه اورده است

شما میتوانید موارد استفاده ابر در فناوری های مالی (fintech) را نیز بخوانید.

بیگ دیتا و رایانش ابری

دو فناوری اساسی برای ورود به فناوری اطلاعات اصلی عبارتند از Big Data و cloud computing. اگرچه این دو یکسان نیستند؛ از آنجا که داده های بزرگ محتوا را نشان می دهند در حالی که محاسبات ابری زیرساخت ها هستند ، ترکیب هر دو فناوری می تواند نتایج بسیار خوبی به همراه آورد.

به لطف رایانش ابری ، Big Data را می توان در سیستم های رایانه و لپ تاپ های شما کاملاً راحت پردازش کرد. بیایید نگاهی بیندازیم که دقیقاً چگونه Big Data و رایانش ابری با یکدیگر سازگار هستند و چگونه میتوانند در چابکی، قابلیت ارتجاعی، پردازش داده ها و کاهش پیچیدگی به مشاغل  و صنایع مختلف سود برسانند.

رایانش ابر یو بیگ دیتا
رایانش ابری و بیگ دیتا در هم تنیده اند

 

مجازی سازی و رایانش ابری

اصلی ترین فناوری که Cloud Computing را توامند کرده است، مجازی سازی است. مجازی سازی یک تقسیم سرور فیزیکی منفرد در چندین سرور منطقی است. پس از تقسیم سرور فیزیکی ، هر سرور منطقی مانند یک سرور فیزیکی رفتار می کند و می تواند یک سیستم عامل و برنامه های کاربردی را به طور مستقل اجرا کند. بسیاری از شرکت های معروف مانند VmWare و Microsoft خدمات مجازی سازی ارائه می دهند ، جایی که به جای استفاده از رایانه شخصی خود برای ذخیره سازی و محاسبه ، از سرور مجازی آنها استفاده می کنید. آنها سریع ، مقرون به صرفه و در وقت شما صرفه جویی میکنند

ذخیره سازی ، مجازی سازی و قدرت قدرت پردازشی در رایانش ابری
با محاسبات ابر یمیتوانید فضای ذخیره سازی مجازی داشته و مجازی سازی را در سرورهای راه دور انجام دهید

برای توسعه دهندگان نرم افزار و تست کنندگان برنامه ها ، مجازی سازی بسیار مفید است ، زیرا به توسعه دهنده این امکان را می دهد تا کدی را بنویسد که در بسیاری از محیط های مختلف اجرا می شود و مهمتر از همه د نوشته خود را تست میکند.

مجازی سازی به طور عمده برای سه هدف اصلی استفاده می شود 1) مجازی سازی شبکه 2) مجازی سازی سرور 3) مجازی سازی ذخیره سازی.

مجازی سازی شبکه: یک روش ترکیب منابع موجود در یک شبکه با تقسیم پهنای باند موجود به کانال هایی است که هر یک از سایرین مستقل است و هر کانال مستقل از دیگران میتواند عمل کند، همچنین به یک سرور یا دستگاه خاص مربوط میشود.

مجازی سازی ذخیره سازی: مخزن ذخیره سازی فیزیکی از چندین دستگاه ذخیره در شبکه است که شبیه به یک دستگاه ذخیره سازی منفرد شبیه است و از یک کنسول مرکزی مدیریت می شود. مجازی سازی ذخیره سازی معمولاً در SAN استفاده می شود.

مجازی سازی سرور: مجازی سازی اشتراک مخفی کردن منابع سرور مانند cpu ، رم ، سیستم عامل و غیره از کاربران سرور است. هدف مجازی سازی سرورها افزایش منابع و کاهش بار و پیچیدگی محاسبات کاربران است.

مجازی سازی کلید باز کردن قفل سیستم Cloud است ، آنچه مجازی سازی را برای ابر بسیار مهم می کند این است که نرم افزار را از سخت افزار جدا می کند. به عنوان مثال ، رایانه های شخصی می توانند از حافظه مجازی برای افزایش حافظه هارد دیسک خود استفاده کنند، به عبارتی از ابر حافظه قرض بگیرند. معمولا هارددیسک فضای بسیار بیشتری نسبت به رم دارد. اگرچه دیسک های مجازی آهسته تر از حافظه واقعی هستند ، اگر به درستی مدیریت شود جایگزینی بسیار کارامد خواهند بود. همینطور ، یک نرم افزار وجود دارد که می تواند یک کامپیوتر کامل را شبیه سازی کند ، به این معنی که 1 کامپیوتر می تواند عملیات برابر با 20 کامپیوتر را انجام دهد.

مطالعه موردی Cloud Computing در Royal Mail

موضوع مطالعه موردی: استفاده از رایانش ابری برای برقراری ارتباط موثر بین کارکنان.
دلیل استفاده از رایانش ابری: کاهش هزینه های ایجاد شده پس از برقراری ارتباط برای 28000 کارمند و فراهم کردن امکانات پیشرفته ارتباطی و رابط خدمات پست الکترونیکی به کارمندان خود.

گروه پستی رویال ، یک سرویس پستی در U.K ، تنها سازمان دولتی در U.K است که از طریق 12000 دفاتر پست و 3000 سایت جداگانه به بیش از 24 میلیون مشتری خدمت می کند. سیستم های لجستیکی و نیرو های بسته بندی آن در سراسر جهان حدود 404 میلیون بسته در سال دارد.  برای انجام این کار آنها به یک رسانه ارتباطی مؤثر نیاز دارند. آنها مزایای Cloud Computing را تشخیص داده و آن را در سیستم خود پیاده سازی کرده اند. نتیجه چنین کاری، عملکرد فوق العاده ای در ارتباطات بوده است.

صرفه جویی در هزینه ها با محسابات ابری
رایانش ابری باعث صرفه جویی بسیار زیاد در مطالعه موردی شده Royal Mail است

قبل از حرکت به سیستم Cloud ، این سازمان با یک نرم افزار قدیمی کار میکرد و به همین دلیل راندمان عملیاتی با خطر مواجه میشد . به محض حرکت این شرکت به سمت رایانش ابری، به 28000 کارمند امکان دسترسی سوئیت های همکاری مجهز شدند که شامل ابزارهایی مانند پیام رسانی فوری و آگاهی از حضور آنان در میحط کار بود، اینکار باعث شد که فرایند کاری کارمندان بهینه تر و بهتر گردد.

به دنبال موفقیت Cloud Computing در خدمات پست الکترونیکی و ارتباطات. دومین اقدام استراتژیک Royal Mail Group ، مهاجرت از سرورهای فیزیکی به سرورهای مجازی ، از طریق 400 سرور برای ایجاد یک ابر خصوصی مبتنی بر مایکروسافت hyper-v  بود. این کار جان تازه ای به سیستم های کارمندان این شرکت داده و باعث مدرنتر شدن محیط کار میشود.

تخمین زده می شود که پروژه Hyper V توسط Royal Mail Group در آینده حدود 1.8 میلیون پوند برای آنها صرفه جویی در هزینه ها داشته باشد  و باعث افزایش کارآیی سیستم IT داخلی سازمان می شود.

نتیجه گیری 

در این مقاله به صورت کامل با مفاهیم پردازش ابری، انواع ابر شامل بر خصوصی، عمومی و ترکیبی اشنا شده در ادامه یاد گرفتید که ابر خصوصی شامل چه چیز هایی است، نحوه اجرای آن همینطور با اابر عمومی اشنا شده و اصطلاحات ان را فرا گرفتید، با مزیا و معایب انواع مختلف محاسبات ابری اشنا شدید، همچنین اموختید که مجازی سازی حرف اول را در محاسبات ابری (cloud computing) میزند از همین بالایی در این حوضه برخودار است.

نکته : این مقاله به تناسب پیشفت رایانش ابری با اصطلاحات جدید دائما به روز رسانی میگردد/

نوبت به شما رسیده است، شما چه فکر میکنید؟

اگر سوالی در مورد رایانش ابری دارید حتما در بخش نظرات اعلام کنید، ما اینجاییم تا به سوالات شما جواب دهیم، همینطور از نظرات و انتقادات شما عزیزان در جهت هر چه بهتر شدن مقالات استقبال میکنیم.

 

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 1 میانگین رای: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا