ارز دیجیتال q
مای وی ار

XR، واقعیت تعمیم یافته یا [EXtended Reality] چیست؟

آیا می خواهید در مورد Extended Reality اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ تبریک میگویم به جای درستی امدید. در این صفحه پرسش و پاسخ و حقایقی را واقعیت تعمیم یافته با هم مرور میکنیم.

مقدمه ای در مورد واقعیت گسترش یافته

تصور کنید که زندگی و کار در جهان ما در سال 2030 و بعد از آن چگونه میتواند باشد. شاید به لطف پیشرفت های موجود در واقعیت گسترده (XR) ،یک اصطلاحی چتری که برای توصیف تکنولوژی همه جانبه استفاده می شود و می تواند دنیاهای فیزیکی و مجازی را با هم ادغام کند ، ممکن است بتوانید در هر جای دنیا یک خانه جدید بخرید ، گویی واقعاً در آن هستید.یا در یک محل دور افتاده ناهار بخورید. پیش بینی می شود تا سال 2022 ، بازار XR به 209 میلیارد دلار برسد ، که این رقم هشت برابر امروز است. این رشد شگرف می تواند به معنای این باشد که واقعیت های زندگی 2030 ما فراتر از توانایی درک ما است.

واقعیت تعمیم یافته یا XR چیست ؟ 

واقعیت تعمیم یافته یا xr
xr چیست (عکس برگرفته از سایت www.sam-solutions.com

XR اصطلاحی در حال ظهور برای تکنولوژی های همه جانبه است. واقعیت افزوده (AR) ، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت مختلط (MR) به علاوه مواردی که هنوز ساخته نشده اند همگی جزئی از واقعیت گسترده هستند. همه فن آوری های همه جانبه واقعیتی را که ما تجربه می کنیم با ترکیب دنیاهای مجازی و “واقعی” گسترش میدهند.

همچنین واقعیت تعمیم یافته ارتباط عیمقی با 5 جی دارد که  در اینده خواهد توانست به گسترش و پیشرفت XR کمک کند. 5G نوید قابلیت های جدیدی را در مقایسه با معماری های شبکه موجود ، از جمله پهنای باند بالاتر ، تأخیرهای کمتر و عملکردهای جدید مانند برش ، مجازی سازی و محاسبات لبه دارد. [ مقاله مرتبط را بخوانید : اینترنت 5 جی ]

واقعیت های تعمیم یافته اغلب به عنوان یکی از دست اوردهای فناروی 5 جی در نظر گرفته میشود. تحقیقات اخیر نشان داد که بیش از 60٪ از افراد معتقدند که XR طی 5 سال آینده جریان اصلی تکنولوژی خواهد بود.  XR اصطلاحی در حال ظهور برای تکنولوژی های همه جانبه است. واقعیت افزوده (AR) ، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت مختلط (MR) به علاوه مواردی که هنوز ساخته نشده اند همگی جزئی از واقعیت گسترده هستند. همه فن آوری های همه جانبه واقعیتی را که ما تجربه می کنیم با ترکیب دنیاهای مجازی و “واقعی” گسترش میدهند.

همچنین واقعیت تعمیم یافته ارتباط عیمقی با 5 جی دارد که در اینده خواهد توانست به گسترش و پیشرفت XR کمک کند. 5G نوید قابلیت های جدیدی را در مقایسه با معماری های شبکه موجود ، از جمله پهنای باند بالاتر ، تأخیرهای کمتر و عملکردهای جدید مانند برش ، مجازی سازی و محاسبات لبه دارد. واقعیت های تعمیم یافته اغلب به عنوان یکی از دست اوردهای فناروی 5 جی در نظر گرفته میشود.تحقیقات اخیر نشان داد که بیش از 60٪ از افراد معتقدند که XR طی 5 سال آینده جریان اصلی تکنولوژی خواهد بود. برای به دست آوردن تصویر بهتر از XR ، اجازه دهید هر یک از فناوریهای موجود را که امروز وجود دارد ، مرور کنیم.

Augmented reality  – واقعیت افزوده

what is ar / واقعیت افزوده چیست
معرفی کامل فناوری واقعیت افزوده

واقعیت افزوده به روشی گفته می شود که به واقعیت ، امکانات و و ویژگی های بیشتر می افزاید. و باعث درک و سرعت می شود. این عملاً پلی ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی ایجاد می کند. این فناوری ، در دنیای امروز ، هر ناممکنی را رممکن می سازد و کاربردهای این فناوری مدرن تر شده اند.

ایده اولیه برای اولین بار در سال 1990 توسط توماس کادل ، یکی از کارمندان شرکت هواپیمایی بوئینگ ، توسط توماس کادل پیشنهاد شد هنگامی که وی به کارمندان کمک کرد تا کابل هارا سر هم کنند ، مفهوم واقعیت افزوده اختراع شد. این یک فناوری مدرن است که داده ها و تصاویر دیجیتالی را در دنیای واقعی پیاده سازی می کند و بنابراین فاصله بین داده های دیجیتال با دنیای واقعی را کاهش می دهد و مطمئناً با پوشاندن شکاف بین دنیای واقعی و اطلاعات مربوط به قابلیت های منحصر به فرد و دست نخورده. بشریت می افزاید.

اگرچه فناوری AR هنوز در مرحله ابتدایی است اما آماده است تا در مسیر اصلی قرار بگیرد. براساس برآوردها ، هزینه های برای فناوری AR در سال 2020 از رمز 60 میلیاد عبور خواهد کرد.

AR تأثیر قابل توجهی در صنایع و سازمانها از جمله دانشگاه ها و تعاملات اجتماعی خواهد داشت. در سالها و ماههای آینده ، AR شیوه یادگیری مردم ، تصمیم گیری و تعامل انها با دنیای مادی را تغییر خواهد داد. همچنین در نحوه ارائه خدمات از شرکتها به مشتریان ، آموزش کارمندان ، طراحی و ساخت محصولات جدید ، مدیریت ارزشها و در نهایت نحوه رقابت آنها موثر خواهد بود.

در این مقاله متوجه میشوید که AR چیست ، چه فناوری ها و برنامه هایی با آن مرتبط است و چرا اینقدر مهم است. در حالی که چالش ها در حال گسترش است ، سازمان های پیشرو مانند آمازون ، فیس بوک ، GE ، مایو کلینیک و ارتش ایالات متحده در حال انجام پروژه های AR هستند و به دنبال بیشترین استفاده این فناوری در رشد کیفیت و تولید هستند.

با ورود AR به استراتژی ها و عملکردهای یک شرکت ، تصمیمات اتخاذ شده و تعامل با دنیای فیزیکی شرکت تحول پیدا می کند. امروزه بیشتر نرم افزار های AR در تلفن های همراه موجود است ، اما به طور فزاینده ای در دسترس تجهیزات پوشیدنی مانند نمایشگرهای نصب شده روی سر یا عینک های هوشمند در حال گسترش است.

اگرچه بسیاری از افراد با نرم افزار ساده AR مانند بازی های SNAPCHAT و Minecraft earth آشنا هستند ، اما AR چیزی فراتر از اینهاست. واقعیت افزوده (AR) فراتر از هدست و بازی و در صنایعی مانند تولید و مراقبت های بهداشتی حضور یافته است.

3 نکته مهم در تعریف AR وجود دارد :

  •  “AR یک فناوری است که تجربه شما از دنیای اطراف شما را تقویت می کند.” – تام امریش ، AR / VR / کارشناس فناوری پوشیدنی و مدیر عامل AWE ( در نمایشگاه Augmented World Expo)
  • “واقعیت افزوده ارائه تصاویر دیجیتالی یا داده هایی بر روی اشیاء دنیای واقعی است.” – برایان ما ، معاون رئیس جمهور در تحقیقات دستگاههای مشتری ، IDC
  • واقعیت افزوده (AR) اطلاعات دیجیتالی است که روی دید کاربر از یک فضای فیزیکی پوشانده شده است.” – لئون لارو ، مدیر محصول فنی راه حل های واقعیت افزوده ، اپسو

در infographic زیر مفهوم EXtended Reality را بهتر متوجه میشوید.

xr infographic
اینفوگرافیک واقعیت افزوده

Virtual reality – واقعیت مجازی

واقعیت مجازی چیست؟ / what is vr anyway
در واقعیت مجازی شما در یک جهان سه بعدی مجازی قرار میگیرید

برخلاف واقعیت افزوده ، در یک تجربه واقعیت مجازی ، کاربران کاملاً در یک محیط دیجیتالی شبیه سازی شده غوطه ور می شوند. افراد باید برای گرفتن منظره 360 درجه از دنیای مصنوعی که مغز آنها را به این باور می اندازد که مثلاً راه رفتن بر روی ماه ، شنا کردن زیر اقیانوس و یا قدم زدن به هر دنیای جدید ، یک هدفون VR یا صفحه نمایش روی سر قرار دهند. صنعت بازی و سرگرمی سازندگان اولیه این فناوری بودند. با این حال ، شرکت هایی در صنایع مختلف مانند مراقبت های بهداشتی ، ساخت و ساز ، مهندسی ، ارتش و … در حال یافتن مزایای vr هستند.

Mixed reality  – واقعیت ترکیبی

در واقعیت مختلط ، اشیاء دیجیتالی و دنیای واقعی با هم وجود دارند و می توانند در زمان واقعی با یکدیگر در تعامل باشند. این آخرین فناوری همه جانبی است و گاهی اوقات به عنوان واقعیت ترکیبی نیز شناخته می شود. به یک هدست MR و قدرت پردازش بسیار بیشتری نسبت به VR یا AR نیاز دارد. HoloLens مایکروسافت نمونه ای عالی است که به عنوان مثال ، به شما امکان می دهد تا اشیاء دیجیتالی را در اتاقی که در آن هستید قرار دهید و به شما این امکان را می دهید که به هر به هر طریق ممکن با شیء دیجیتال تعامل داشته باشید. شرکت ها در حال کشف راه هایی هستند که می توانند واقعیت مختلط را برای حل مشکلات و پیشرفت بهتر مشاغل خود به کار گیرند.

چالش های XR

کسانی که در حال توسعه فناوری های XR هستند باید با برخی از چالش ها دست و پنجه نرم می کنند. اول از همه ، فناوری های XR مقدار زیادی از داده های بسیار خاص و شخصی را درباره آنچه انجام می دهید ، آنچه را که می بینید ، و حتی احساسات شما را در هر زمان معین جمع آوری و پردازش می کنند ، که باید محافظت شود.

علاوه بر این ، هزینه پیاده سازی فن آوری نیاز به کاهش دارد. در غیر این صورت ، بسیاری از شرکت ها قادر به سرمایه گذاری در آن نخواهند بود. ضروری است که دستگاههای پوشیدنی که امکان تجربه کامل XR را فراهم می کنند ، شیک باشند و مانند لباس هایی که تن میکنید عادی جلوه دهند ( عینکهای واقعیت افزوده و به طو کلی دستگاه های مرتبط با این فناوری کمی شکل عیجبی دارند و کمتر کسی آنهارا قبول میکند) ، همچنین همیشه متصل باشند.

مشکلات فنی و سخت افزاری قابل توجهی وجود دارد که باید حل شوند مانند نمایشگر ، قدرت و حرارت ، ردیابی حرکت ، اتصال و روشنایی مخصوصا ددر جاهایییی که اشیاء مجازی در یک دنیای واقعی از اشیاء واقعی قابل تشخیص نیستند ، خصوصاً در نور کم. با گذشت هر روز ، ما یک قدم به حل این مسائل نزدیکتر می شویم تا طی سالهای آینده شاهد برنامه های کاربردی اصلی بیشتر همه فناوری های XR باشیم.

سخن اخر

امروز در مورد واقعیت گسترده یا تعمیم یافته اطلاعات جدیدی کسب کردید، من به شما توصیه میکنم حتما فیلم ready player one را مشاهده کنید، این فیلم رابطه عیمقی با xr دارد و جهت درک کامل این مقاله لازم و ضروری است. به نظر شما در اینده شاهد حضور محصولات XR در کشور خواهیم بود؟ ایا در حال حاضر از گجت های واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی استفاده میکنید؟ تجربه شما در مورد این فناوری چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : forbes

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 1 میانگین رای: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا