ارز دیجیتال q
تکنولوژی نیوزکلاد

فین تک چیست؟ + [ ارتباط Fintech با ابر و 5 جی ]

اگر میخواهید در مورد فین تک (Fintech) بیشتر بدانید به جای درستی امده اید، در این صفحه پرسش و پاسخ و حقایقی را درباره “فناوری مالی” با هم مرور میکنیم . مقاله زیر حاصل یک هفته تحقیق و بررسی است و نوشتن ان 10 ساعت زمان برده است. با معرفی فینتک همراه با یورمگ باشید.

فناوری مالی – Fintech چیست؟

از فناوری مالی (Fintech) برای توصیف فناوریه جدیدی استفاده می شود که به دنبال بهبود و اتوماسیون تحویل و استفاده از خدمات مالی است. هدف اصلی fintech کمک به شرکت ها ، صاحبان مشاغل و کاربران برای مدیریت رویداد ها و عملیات های مالی خود و همچنین بهبود رون دزندگی ان ها با استفاده بهتر از نرم افزارها و الگوریتم های تخصصی به واسطه رایانه ها و به ویژه تلفن های هوشمند است. کلمه Fintech  ترکیبی از “فناوری مالی” است (financial technology).

هنگام ظهور fintech در قرن بیست و یکم ، ابتدا این اصطلاح برای فناوری به کار رفته در سیستم های پشتیبانی موسسات مالی اعمال شد. از آن زمان ، با این حال ، تغییراتی در فین تک انجام گرفته و عمده هدف ان بر روی مشتریان و کاربران است بوده و دیگر موسسات مالی تنها هدف این فناوری نیستند . Fintech اکنون قسمت ها و صنایع مختلفی از جمله آموزش ، بانکداری خرد ، جمع آوری کمک های مالی و  سازمان های غیرانتفاعی و مدیریت سرمایه گذاری را شامل می شود که اینها تنها چند نمونه از ان میباشند. در سال 2019 می توان از طریق این فناوری (و غالباً در تلفن هوشمند) مدیریت وجوه ، سهام ، پرداخت هزینه غذا یا مدیریت بیمه را انجام داد.

Fintech همچنین شامل توسعه و استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین است. این بخش از fintech ممکن است بیشتر به چشم بخورد  ،هنوز هم ثروت بسیار زیادی در صنعت سنتی بانکداری جهانی و سرمایه و در بازار چند هزار میلیارد دلاری آن نهفته است.

taavet hinrikus موسس و رئیس هیئت مدیره شرکت بریتانیایی انتقال وجه نقد TransferWise گفته است :

با پیشرفت فناوری ، من معتقدم که fintech اساساً دانش مالی را تغییر خواهد داد.

درک Fintech

به طور گسترده ، اصطلاح “فناوری مالی” می تواند در مورد هرگونه نوآوری در نحوه تجارت و معامله گردی بین افراد باشد، از اختراع پول دیجیتال گرفته تا دفترداری دوطرفه در حسابداری ، فین تک تقریبا در هر حوضه ای میتواند کاربرد داشته باشد. با این وجود ، از زمان انقلاب اینترنتی و انقلاب اینترنت موبایل / تلفن های هوشمند ، فناوری های مالی به طرز انفجاری رشد کرده اند ، و fintech ، که در ابتدا به فناوری رایانه ای که در دفاتر پشتیبان بانک ها یا بنگاه های تجاری استفاده می شد ، اکنون به انواع گسترده ای فن آوری چه در حوضه معاملات خصوصی و  چه در حیطه معاملات شرکت های حقیقی اطلاق میشود.

اکنون Fintech انواع فعالیت های مالی ، مانند انتقال پول ، واریز چک با تلفن هوشمند خود، جمع آوری پول برای شروع کار یا مدیریت سرمایه گذاری های شمارا بدون کمک هیچ فرد سوم شخصی مهیا کرده است . براساس شاخص پذیرش Fintech EY در سال 2017 ، یک سوم کاربران حداقل از دو یا چند سرویس fintech استفاده می کنند و یک دسته از مصرف کنندگان نیز به طور فزاینده ای از fintech به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود آگاه هستند و با این تکنولوژی مانوس شده اند.

با توجه به نزدیک به 2 میلیارد نفر در سراسر جهان بدون حساب بانکی ، fintech گزینه ای زیرکانه برای سهیم شدن در معاملات کاربران و ارائه خدمات مالی به ان هاست ، این دقیقاً همان کاری است که fintech برای انجام آن ساخته شده است – به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که مستقیماً از طریق استفاده از این فناوری ، به زندگی مالی خود جان تازه ای ببخشند.

نکات کلیدی :

 • Fintech به ادغام و استفاده از فناوری توسط شرکتهای خدمات مالی به منظور بهبود استفاده و تحویل آنها به مصرف کنندگان اشاره دارد.
 • این کار توسط شرکت های مالی و به منظور کاهش هزینه ها انجام میشود، فین تک هم باعث کاهش هزینه برای مصرف کنندگان میشود و هم کاهش هزینه را برای شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی به دنبال دارد.
 • بودجه و سرمایه گذاری در Fintech در حال افزایش است اما نظارتی بر ان وجود ندارد.
 • Fintech هر شرکتی را كه از طریق نرم افزار یا فن آوری دیگر خدمات مالی ارائه می دهد شامل میشود و  از برنامه های پرداخت تلفن همراه گرفته تا رمزنگاری را شامل می شود.
 • فناوری مالی باعث میشود که هر کسی بدون هیچ دردسری بتواند معاملات مالی انجام دهد حتی اگر از نظر اقتصادی ضعیف باش

همه انچه که گفته شد را در اینفوگرافیک زیر میتوانید ملاضحه کنید

fintech infographic
نکات کلیدی در مورد تعریف فناوری مالی

Fintech در عمل

معروف ترین فین تک ها و استارتاپ های fintech ای که سرمایه گذاری زیاد انجام داده اند دارای یک ویژگی هستند: آنها به گونه ای طراحی شده اند که یک تهدید برای سیستمهای مالی و معاملاتی سنتی باشد و انهارا به چالش بکشند و در نهایت بازار را از چنگ انها دراوردند.

به عنوان مثال ،   Affirm یک ستارتاپ فینتکی در صدد است با ارائه راهی برای مصرف کنندگان برای تأمین وام های فوری و قرض های کوتاه مدت برای خریدها ، شرکتهای کارت اعتباری را از روند خرید آنلاین خارج کند. در حالی که نرخ بهره ها می توانند زیاد باشند ،این موضوع باعث میشود افرادی که قدرت خرید کمی نیز دارند بتوانند خرید های خوبی انجام دهند و هر انچه را میخواهند به دست اوردند.

برای مشتریان با اعتبار کم یا ضعیف ، Tala با انجام انالیز دقیق روی داده ها در تلفن های هوشمند کاربران به منظور تحلیل ترکانش های مالی انها  و چیزهای به ظاهر نامربوط ، مانند آنچه در موبایل خو بازی میکنند ، این شرکت به کاربران خود وامهای کوچک ، این شرکت فینتکی تلاش میکند تا جایگزین بهتری برای بانکها و سیستم سنتی دریافت وام باشد. البته چنین فینتکی مسلما حامی حریم شخصی شما نیست.

به طور خلاصه اگر از سیستم بانکی فعلی راضی نیستید و یا اینکه برای دریافت یک وام چندین ماه باید دوندگی کنید فینتک جواب شماست و یک سیستم اعتبار دهی و معاملاتی مدرن و مشتری پسند ارائه کرده است.

فناوری مالی و تکنولوژی های جدید

فن آوری های جدید مانند یادگیری ماشینی / هوش مصنوعی ، تجزیه و تحلیل پیش بینی رفتاری و بازاریابی مبتنی بر داده ، حدس و گمان را از تصمیمات مالی خارج می کنند. برنامه های اموزشی یا  “Learning” نه تنها عادت های کاربران را که غالباً برای خود مخفی هستند یاد می گیرند بلکه کاربران را در یادگیری بازی ها درگیر می کنند تا ضمیر ناخود آگاه انها و زمان تصمیم گیری انهارا بهبود بخشند. از هوش تجاری گرفته تا محاسبات کوانتومی ، Fintechs اکنون طیف وسیعی از راه حل های فزاینده داده محور را برای ایجاد اختلال در بازار های مالی سنتی در نظر گرفته است.

چشم انداز فین تک

استارتاپ های  فینتکی در سال 2016،  17.4 میلیارد دلار جذب سرمایه را تجربه کردند و بر اساس اطلاعات CB Insights ارزش کل 26 فین تک دنیا 83.8 میلیاد دلار بوده است، همین شرکت اماری در سال 2018 گزارش داد که ارزش شرکت های فناوری مالی در سال 2018 بالغ بر147.37  میلیارد دلار بوده است.

برخی از فعال ترین بخشهایی که  fintech در ان مشغول به نواوری است شامل موارد زیر می شوند:

 • Cryptocurrency و پول نقد دیجیتال.
 • فناوری Blockchain ، از جمله Ethereum ، یک فناوری دفترچه توزیع شده (DLT) است که سوابق را در شبکه رایانه ها حفظ می کند ، اما فاقد دفتر مرکزی است.
 • قراردادهای هوشمند ، که از برنامه های رایانه ای (اغلب با استفاده از blockchain) برای اجرای خودکار قراردادها بین خریداران و فروشندگان استفاده می کنند.
 • بانکداری باز ، مفهومی که به blockchain تکیه می کند و این امر را به وجود می آورد که اشخاص ثالث باید به داده های بانکی دسترسی داشته باشند تا برنامه هایی را ایجاد کنند که یک شبکه متصل به موسسات مالی و ارائه دهندگان شخص ثالث ایجاد می کند.
 • Insurtech یا فناوری بیمه که به دنبال استفاده از فناوری برای ساده سازی صنعت بیمه است.
 • Regtech یا رگ تک که به دنبال كمك به بنگاههای خدمات مالی است، به ویژه آنهایی که سعی در مبارزه با پولشویی دارند.
 • کاربران یا افراد ضعیف بدون کارت اعتباری ، خدماتی که به دنبال خدمت به افراد محروم یا کم درآمد هستند که توسط بانکهای سنتی یا شرکتهای خدمات مالی اصلی نادیده گرفته نشده و تحت حمایت نیستند.
 • امنیت سایبری با توجه به گسترش جرایم سایبری و ذخیره غیر متمرکز داده ها ، امنیت سایبری و fintech در هم تنیده شده اند.

محاسبات ابری و فناوری مالی

خدمات مبتنی بر ابر و رایانش ابری کلماتی است که امروزه زیاد میشنوید.خدمات این شرکت ها ابری بهره وری ، کمتر شدن هزینه و بسیاری از مزایای دیگر را در بردارند. به همین ترتیب ، بخش بانکی و مالی بطور گسترده محاسبات ابری را اتخاذ کرده است تا از مزایای آن استفاده کند.

چرا محاسبات ابری در Fintech بسیار مهم است؟

شرکت های بانکی و مالی طی سالهای اخیر شاهد رشد فوق العاده ای بوده اند. این به دلیل رشد در FinTech و همچنین فناوری هایی مانند یادگیری ماشین ، هوش مصنوعی و محاسبات ابری است. هوش مصنوعی و رایانش ابری همچنین به بانکها کمک می کند تا کارهای زائد را به سبک کاری خلاقانه تر از بین ببرند. خدمات رایانش ابری نیز برای هرگونه مشکل در رابطه با ذخیره داده ها ، به یک راه حل تک مرحله ای تبدیل شده اند. با همکاری با شرکتهای FinTech که از فناوری ایمن مبتنی بر ابر استفاده می کنند ، بانک ها همچنین می توانند راه حل های بی نظیری را برای تجربیات بهتر کاربر ، شخصی سازی و اتوماسیون پیدا کنند. موتور شخصی سازی با هدایت هوش مصنوعی ، maya.ai ، یکی از این سیستم عامل هاست.

ارائه دهنده های برتر ابر مایکروسافت azure ، خدمات وب آمازون ، Google Virtual Cloud  و alibaba cloud هستند.

Cloud computing روش استفاده از یک سرور از راه دور برای ذخیره سازی ، مدیریت و پردازش داده ها از طریق اینترنت به جای سرور محلی است که شامل استفاده از سرویس های مختلف ابری از جمله سرور ، حافظه ذخیره سازی ، پایگاه داده ، شبکه ، نرم افزار و موارد دیگر از طریق اینترنت می باشد.

ابر مزایای بی شماری را برای بانک ها و موسسات مالی از قبیل ذخیره سازی ایمن، قابلیت همکاری و امادگی همیشگی داده ها به صورت شبانه روزی و بدون سرمایه گذاری زیاد وسنگین ارائه می دهد. فناوری Cloud همچنین مشاغل با نیاز به قدرتهای محاسباتی بی حد و اندازه را قادر می سازد تا تقاضاهای خود و مشتریان خود را براورده سازند.

محاسبات ابری همچنین به بانکها و شرکتهای Fintech اجازه می دهد تا هزینه عملیاتی و مدیریتی خود را کاهش دهند. این باعث می شود که رقابت بین شرکتهای مشغول در بخش مالی و اعتباری بیشتر شده و در نتیجه باعث کارآمد تر شدن انها شود، در یک بازار رقباتی همیشه این مشتری است که نفع میبرد. بنابراین رایانش ابری و استفاده از ان در بخش فناوری مالی باعث افزایش رضایت مشتری و همچنین منفعت او است.

تأثیر محاسبات ابری در Fintech 

فناوری Cloud نیاز های صنعت بانکی و مالی را با استفاده از مدلهای تجاری انعطاف پذیر و چابک تر تامین می کند. در اینجا چندین روش توسط شرکت ها Fintech با استفاده از فناوری ابری برای ایجاد نوآوری در صنعت بانکی به کار می روند.

مدیریت پیشرفته داده ها

تأثیر محاسبات ابری در Fintech در بخش مدیریت دداده ها بیشترین است. در سناریوی فعلی که حجم داده های مالی در این صنعت رو به افنجار است، فناوری ابری میتواند سودمند باشند. Cloud به شرکتهای Fintech این امکان را می دهد تا داده های کاربران را به روشی مطمئن و مطمئن ذخیره و مدیریت کنند. همچنین به مشاغل این امکان را می دهد تا از رویکردهای هوشمندانه وام ، پرداخت و کشف تقلب استفاده کنند.

کاهش هزینه عملیاتی

ذخیره سازی داده ها در محل شرکت های مالی  در مقایسه با راه حل های ذخیره سازی ابر می تواند بسیار گران باشد. اتخاذ رایانش ابری باعث کاهش سرمایه گذاری و هزینه هایی است که در جهت خرید سخت افزار، سرور و  علاوه بر این ، هیچ گونه سرمایه گذاری و تلاش اضافی در مدیریت منابع در بانکداری برای حمل داده ها لازم نیست.

تجزیه و تحلیل خودکار

با استفاده از قدرت فن آوری های پیشرفته مانند Data Science ، هوش مصنوعی ، و Machine Learning برای انجام وظایف تخصصی امتیازدهی اعتبار ، کشف تقلب و فرایندهای بانکی ، اکنون می توان به سرعت و به راحتی از طریق رایانش ابری به نتیجه رسید. فن آوری ابر یک صنعت مالی مدرن را به ارمغان می آورد ، فرآیند تجزیه و تحلیل داده ها را تسریع و خودکار می کند.

افزایش رضایت مشتری

قدرت محاسباتی عظیم توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری Fintech را برای ایجاد خدمات مدولار مشتری محور اماده ودر نهایت باعث افزایش رضایت مشتری می شود. بعلاوه با معرفی Big Data و Machine Learning ، کلاهبرداری در امور مالی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است تا یک بستر قابل اعتماد برای کاربران برای انجام کلیه فعالیتهای بانکی ارائه دهد.

بهبود بهره وری در تجارت

رایانش ابری مدیریت داده های متمرکز را در خود جای داده و از پردازش سریعتر داده ها در این دنیای اطلاعاتی عظیم و در حال تغییر که در هر صدم ثانیه تغییر میکند پشتیبانی میکند، همچنین این امکان را به شرکتها می دهد تا بیشترین بهره وری را روی عملیات بانکی حفظ کنند. بازدهی بالا

کارآیی یک مؤسسه مالی وقتی در یک محیط ابری قرار دارد ، چند برابر افزایش می یابد. با میزبانی داده ها روی cloud ، بانک ها می توانند از مزایایی مانند موارد ذکر شده زیر موارد بهره مند شوند:

 • بازیابی فاجعه
 • کنترل کیفیت
 • پیشگیری از ضرر
 • انعطاف پذیری
 • پایداری
 • تداوم تجارت

فناوری ابر برای مشاغل بسیار قابل اعتماد است. این تکنولوژی سیستم های پیشرفته ای را برای ذخیره داده ها ارائه می دهد که سطح انعطاف پذیری بسیار بیشتری به مشاغل ارائه می دهد. ذخیره همه چیز در اینترنت همچنین امنیت داده بالاتر را در صورت بروز بلایای طبیعی تضمین می کند. علاوه بر این ، داده های ذخیره شده در فضای ابری به خوبی رمزگذاری می شوند تا هک ها و انواع عمده تهدیدات ناامنی را از بین ببرند.

نکته کلیدی: فناوری Cloud این امکان را برای شرکتهای Fintech فراهم کرده است که مدلهای تجاری خود را پیش ببرند و خدمات بیشتری را با هزینه کمتری ارائه دهند. این فناوری همچنین مشاغل را قادر می سازد تا گردش کار خود را تسریع کرده و مشتری محور شوند، همچنین باعث افزایش امنیت داده های مشتریان نیز میگردد.

مشاغلی که فناوری ابری را اتخاذ می کنند با کاهش زیرساخت ها امنیت بیشتری کسب می کنند. راه حل های محاسبات ابری برای شرکت های Fintech را نمی توان با سایر سیستمهای سرور داخلی ( on-premise) ارائه داد.

فین تک و 5g

انتظار می رود 5G (نسل پنجم فناوری شبکه سلولی) چندین بخش اصلی جامعه را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. فناوری پیشرفته 5G در مقایسه با شبکه های 4G سرعت 10 برابر سریعتر را ارائه می دهد.

5G همچنین  ضمن کاهش تأخیر ، چگالی اتصال به شبکه را نیز افزایش می دهد. انتظار می رود این فناوری تأثیر بسزایی در خودروهای خودران ، جراحی از راه دور ، واقعیت مجازی ، شهرهای هوشمند و بخش بانکی داشته باشد.

برنامه 5G اسپانیا قرار است در سال 2021 ، هنگامی که شبکه های تجاری این فناوری به طور کامل توسعه یابد ، به مرحله اجرا گذاشته شود. قابل ذکر است که برخی از شهرها قبلاً استاندارد 5G را پیاده سازی کرده اند.

به گفته کارشناسان صنعت ، توسعه 5G در جهت افزایش رضایت مشتری برای خدمات بانکی و مالی تمرکز خواهد کرد. این فناوری امکان ارائه محصولات و خدمات را با روشی کارآمد تر امکان پذیر می سازد.

5g low latency boost and change fintech

کارشناس ارتباطات BBVA Francisco Oliveira می گوید:

این امر غیر معمولی نخواهد بود که مثلاً کالاهایی را که قبلاً در واقعیت مجازی یا افزوده ارائه شده بودند خریداری کنیم

ادوارد مارتین لینروس ، مدیر برنامه CIO و 5G در Mobile World Capital Barcelona ، گفت كه 5G به شركتها این امکان را می دهد كه “خدمات بیشتر و بهتری را به کاربر نهایی ارائه دهند تا معاملات مالی هر زمان و هر كجا انجام شود.”

معاملات آنلاین انجام شده در شبکه های 5G می تواند توسط دستیاران مجازی در دنیای واقعی انجام گردد ، که به کاربران امکان می دهد جستجو های پیچیده تری را انجام دهند که در حال حاضر امکان پذیر نیست.

همچنین انتظار می رود 5G برنامه ها و زیرساخت های بانکی را ارتقا بخشد. ژاوی ویلاجاوسانا گیلن ، محقق موسسه گروه (IN3) در دانشگاه آزاد کاتالونیا ، خاطرنشان کرد: برنامه ها و زیرساخت های دارای 5G از ظرفیت قابل توجهی برخوردار خواهند بود. این به کاربران امکان می دهد تجزیه و تحلیل داده های قدرتمندتری را انجام دهند ، زیرا آنها قادر به کنترل حجم بیشتری از اطلاعات هستند.

5G “محاسبه لبه” را فعال می کند ، که باعث کاهش تاخیر در شبکه می شود ، و این امکان را فراهم می کند تا خدمات به کاربران نهایی نزدیکتر شوند. گره های شبکه از ظرفیت محاسباتی برای پردازش مستقل اطلاعات برخوردار هستند ، بدون اینکه نیاز باشد داده ها به ابر فرستاده شوند. این روش باعث کاهش بار کاری ابر می شود.

الیویه اظهار داشت که پردازش اطلاعات در زمان واقعی به بهبود امنیت ارتباطات کمک خواهد کرد.

او توضیح داد:

به عنوان مثال ، مکانیسم های امنیتی خدمات بانکی با استفاده از فناوری های دقیق تر بیومتریک و با افزایش قدرت پردازش می توانند بهبود یابند. با توجه به تأخیر کم و سرعت بالای شبکه 5 جی ، این مکانیسم ها می توانند روی یک سرور ابری انجام شوند ، بنابراین بار کاری پردازش اطلاعات تلفن های هوشمند را کم  .و در عین حال باعث افزایش امنیت میشود.

فین تک در ایران

این صنعت در سالهای اخیر رشد افزونی در کشور ما داشته و شرکت های تازه کار در این زمینه هم توانسته اند بین کاربران اعتبار خاصی بجورند و هر روز هم به محبوبیتشان اضافه میشود، همچنین شهریور امسال نیز یک کنفرانس فین تک در کشور برگزار گردید که مهمانان ویژه ای نیز داشت. یکی از دوستان من در این کنفرانس شرکت کرده بود و از اتفاقات آن برایم گفت، اگر میخواهید از فین تک های ایرانی و از ریز و درشت انها با خبر باشید، حتما اخبار مربوط به رویداد های فین تک را پیگیری کنید.
نوبت شماست که جواب دهید، شما چه فکر میکنید؟
در این مقاله با فناوری مالی و رابطه اون با تکنولوژی های مختلف من جمله ابر و 5 جی اشنا شدید همچنین با چندین نکته کلیدی در رابطه با فین تک اموختید. به نظر شما فین تک ها یک جایگزین خوب برای موسسات مالی هستند؟ فکر میکنید چه چیزی به بهتر شدن این صعنت در کشور کمک خواهد کرد؟ تحربه استفاده از کدام فینتک ایرانی را دارید؟ نظرات گرانبهای خود را با ما در میان بگذارید ما بی صبرانه منتظر شنیدن انها هستیم. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید یکنسخه PDF از ان را برای خودتان نگه دارید.
این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 1 میانگین رای: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا