ارز دیجیتال q
اموزش تکنولوژی

هی گوگل : گوگل اسیستنت و دستور Hey google 🧐

اگر میخواهید در مورد هی گوگل یا “Ok google” بدانید به جای درستی امده اید، گوگل اسیستنت نسخه گوگل از Amazon Alexa ، Siri اپل و Cortana مایکروسافت است،  این دستیار صوتی از زمان راه اندازی در سال 2016 پیشرفت فوق العاده ای داشته و احتمالاً پیشرفته ترین و پویا ترین دستیار هوشمند  است.

گوگل،  اسیستنت را برای نه تنها سخت افزار های مخصوص خود ، بلکه از طریق همکاری با شرکتهای دیگر که Google Assistant را در طیف وسیعی از دستگاه ها ، از یخچال و هدفون گرفته تا بلندگوها و اتومبیل ها و تلفن های هوشمند می بیند ارائه کرده است.

هی گوگل یکی از دستورات مورد استفاده در دستیار هوشمند گوگل است که در نقشه و موراد دیگر کاربرد دارد، .در ادامه نحوه کار Google Assistant و آنچه باید درباره هوش مصنوعی گوگل و هی گوگل  بدانید آورده شده است.

Hey google featured image

دستیار Google گوگل اسیستنت چیست؟

دستیار Google دستیار صوتی گوگل است. هنگامی که آن را معرفی کرد ، دستیار Google افزونه ای از Google Now بود ،به طور شخصی طراحی شده تا در  کنار فرماین صوتی “OK Google” کار کند.

در ابتدا ، Google Now هوشمندانه اطلاعات مربوطه را برای شما بیرون میکشید. این برنامه می دانست که در کجا کار می کنید ، جلسات و برنامه های سفر شمارا اطلاع داشت ، تیم های ورزشی که دوست دارید را میشناخت و کلا در مورد علایق شما میدانست تا بتواند اطلاعاتی را که برای شما مهم است فراهم کند.

Google مدتهاست Google Now را  رها کرده و دیگر ان را توسعه نمیدهد ، اما Assistant در همان فضا زندگی می كند و این عناصر  آن برای استفاده شخصی افراد سفارشی شده است. دستیار Google از متن یا ورودی صوتی پشتیبانی می کند و هر نوع مکالمه ای را میتوان متوجه شده و جواب دهد (البته زبان فارسی پشتیبانی نمیشود)

دستیار  هوشمند گوگل  چه کاری می تواند انجام دهد؟

دستیار Google دستورات صوتی ، وامکان کنترل و کار کردن با گوشی را از طریق صوت مهیا میکند ، به شما امکان می دهد بعد از گفتن کلمات “OK Google” یا ” هی گوگل” تعدادی کار را انجام دهید. ب اسیستنت گوگل به گونه ای طراحی شده است تا تعامل مکالمه ای را به شما ارائه دهد.

با دستیار Google میتوانید کار های زیر را انجام دهید :

 • به شما در کنترل خانه هوشمند و دستگاه های iot کمک میکند
 • روز و تاریخ (تقویم) را میداند و میتوانید کارهای خود را به آن بگوید تا براتیان انجام دهد (مثلا باز گردن مرورگر )
 • در جستجوی اخبار روز ، رزرو هتل ها، اخبار هواشناسی و … میتواند به شما کمک و همچون دستیاری واقعی عمل کند
 • به کنترل موزیک در حال اجرار کمک میکند
 • محتوای خود را در Chromecast یا سایر دستگاههای سازگار خود پخش
 • تایمر و یادآوری را اجرا کنید
 • قرار ملاقات ها را انجام دهید و  به هر شخصی که دوست دارید مسیج بفرستید
 • برنامه ها را از طریق تلفن خود با دستورات صوتی باز کنید
 • خواندن اعلان ها
 • ترجمه های گفتاری به صورت در لحظه (قابلیت ترجمه صدا در زبان های مختلف)

ادامه مکالمه بدان معنی است که برای درخواست های دیگری که دارید  لازم نیست که بگویید “سلام Google” یا هی گوگل را دوباره تکرار کتید. در عوض ، هنگامی که شما با Google شروع به صحبت کردید ، بدون نیاز به یک عبارت محرک و فرمان جدید به شما گوش میدم و درخواست های شمارا انجام میدهد.

Google همچنین می تواند پروفایل های صوتی را برای افراد مختلف تشخیص دهد ، بنابراین می داند چه کسی با آن صحبت می کند و می تواند پاسخ ها را متناسب با آن شخص (کاربر) تنظیم کند. همچنین می توانید چندین کار را همزمان انجام دهید.

از آنجا که دستیار Google شما را می شناسد وبا شما اشناست، به روشی آگاهانه یا هوشمندانه واکنش نشان می دهد. در آینده ، گوگل می گوید Assistant قادر خواهد بود برای شما قرار های ملاقات را تهیه و رزرو کند.

می توانید از دستیار Google بخواهید که به شما در انجام مکالمه به ده ها زبان کمک کند. فقط کافی است بگویید “سلام Google” ، مترجم اسپانیایی من باش.

دستیار Google در دستگاه های Google Home پایه و اساس کنترل خانه هوشمند را تشکیل می دهد. با طیف گسترده ای از دستگاه ها سازگار است ، بنابراین می توانید گرمایش ، چراغ ها و موارد دیگر را با صدای خود کنترل کنید.

کدام دستگاهها از دستیار Google بهره میبرند؟

دستیار Google در ابتدا در تلفن های هوشمند گوگل پیکسل و گوگل هوم راه اندازی شد ، اما اکنون تقریباً در مورد کلیه دستگاه های مدرن اندرویدی ، از جمله دستگاه های Wear OS ، Android TV و Nvidia Shield و در برخی از اتومبیل ها در صورت ارائه پشتیبانی از اندروید به صورت خودکار  در دسترس است.

دستیار Google به صورت  برای بلندگوهای هوشمند Google Home ساخته شده است ، اما در سایر بلندگوهای هوشمند تولید کنندگان شخص ثالث از جمله سونی ، سونوس ، ال جی و پاناسونیک نیز به طور گسترده ای موجود است.

به عنوان مثال دستگاه های خانگی هوشمند مانند Philips Hue ، محصولات Nest و بعضی از دستگاه های خانه هوشمند Ikea می توانند توسط دستیار Google قابل کنترل باشند و در هر کجا  با Assistant گوگل تعامل داشته باشند.

دستیار هوشمند گوگل در حال طی کردن مسیری است که الکسای امازون طی کرده است و از نظر امکانات بسیار شباهت دارند.

دستیار Google در گوشی های هوشمند

گوگل سرویس Google Assistant خود را در سال 2017 گسترش داد تا در دستگاه های تلفن همراه بیشتری نیز در دسترس قرار گیرد. این امر حاکی از دستیابی بیشتر اکثر تلفنهای اندرویدی به  این دستیار صوتی است و همه نسخه های اخیر آن سیستم AI (مصنوعی)  را به کاربران گوشی های اندرویدی هوشمند ارائه می دهند.

حتی دستگاه هایی که سیستم هوش مصنوعی دیگری ارائه می دهند ، مانند سامسونگ Bixby ، Google Assistant را نیز ارائه می دهند.

اساساً ، اگر تلفن شما دارای Android باشد ، تلفن شما دارای دستیار Google است ، بنابراین تعداد کاربران هی گوگل بسیار زیاد است.

این امکان وجود دارد که Assistant به شما پاسخ دهد حتی وقتی تلفن Android شما  قفل شده باشد ، البته شما میتوانید این قابلیت را از تنظمیات گوشی غیر فعال کنید.

دستیار Google در آیفون نیز موجود است ، اگرچه محدودیت هایی نیز وجود دارد. بنابراین ، دستیار Google دیگر فقط مختص تلفن های پیکسل نیست و  چیزی است که همه کاربران اندرویدی و حتی کاربران iOS می توانند از آن لذت ببرند.

برنامه Google Maps  و هی گوگل

دستیار Google می تواند به شما کمک کند در Google Maps مسریابی کنید( در هر دو دستگاه Android و iOS) با صدای خود  می توانید ETA (زمان تقریبی رسیدن) خود را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید ، به متن ها و پیام ها پاسخ دهید ، موسیقی و پادکست پخش کنید ، مکانهایی را در طول مسیر جستجو کنید یا توقف جدیدی را در Google Maps اضافه کنید.

دستیار Google همچنین می تواند پیام شما (در تلفن های Android و iOS) را به صورت خودکار خوانده و به تمام اعلان های شما (فقط Android) بخواند و پاسخ دهد.

گوگل اسیستنت با بسیاری از برنامه ها و پیام رسان های محبوب ، از جمله: WhatsApp  مسنجر ، Hangouts ، Viber ، Telegram ، پیام های Android و موارد دیگر کار می کند. در هنگام رانندگی ، دستیار Google می تواند ETA شما را از Google Maps به صورت خودکار محاسبه کند و در صورت داشتن یک دستگاه Android ، می تواند آن  را برای دوستان نیز ارسال کند.

فقط بگویید “Hey Google, take me home” ( “هی گوگل من را به خانه ببر “)  تا Google Maps را باز کنید و شروع به کار کنید.

Android TV 

Android TV ها همچنین دستیار Google را در تعدادی دستگاه ارائه می دهند، به عنوان مثال سونی تلویزیون آندرویدی را در بین مدل های خود ارائه می دهد.

اگرچه بعد دیگری در اینجا وجود دارد: تلویزیون های سونی نه تنها Android  را اجرا می کنند ، بلکه با Google Home و Amazon Alexa نیز سازگار هستند ، به این معنی که می توانید با صحبت کردن با بلندگو، تلویزیون خود را کنترل کنید ، و همچنین با صحبت کردن با تلویزیون چراغ های خانه خود را کنترل کنید!!

اندروید باکس هایی مثل Nvidia Shield TV همچنین از Google Assistant پشتیبانی می کنند ،  لیست رسانه های معروف و دستگاه های سرگرمی پشتیبانی کننده از Assistant به طور مداوم در حال گسترش است ، تلویزیون های سامسونگ نیز در این ترکیب قرار دارند .

با دستیار داخلی Google Assistant ، می توانید از صدای خود برای روشن کردن تلویزیون ، تغییر و کانال ها و جابجایی بین ورودی ها استفاده کنید.

مقاله مرتبط را بخوانید : [ تی وی باکس اندروید ]

در CES 2019 ، شرکای جدیدی که دستگاه های Android TV را با دستیار Google مجهز کردند شامل سونی ، Hisense ، Philips ، TCL ، Skyworth ، Xiaomi ، Haier ، Changhong ، JVC و Toshiba بودند.

هدفون و ایرباد ها 

در بسیاری از هدفون های بی سیم و ایرباد ها [ اینجا را بخوانید]  نیز از دستیار گوگل پشتیبانی می شود. در ابتدا با شروع Bose QuietComfort 35 II و Pixel Buds خود گوگل ، Assistant اکنون در برخی از مدلها از مارک هایی مانند Harman ، JBL ، سونی و دیگران گنجانده شده است.

با این نوع ادغام ، می توانید بدون باز کردن تلفن خود به دستیار هوش مصنوعی دسترسی پیدا کنید – معمولاً فقط یک دکمه را فشار داده و شروع به صحبت با دستیار Google می کنید.

چگونه بفهمم گوشی من دستیار Google را دارد؟

برای بررسی اینکه آیا تلفن شما دستیار Google دارد ، بگویید “OK Google” یا دکمه خانه را فشار داده و نگه دارید. این نقطه شروع برای دستیار است ، پس از آن می توانید تایپ یا صحبت کرده و جواب  Assistant را بشنوید. معمولاً هنگام تنظیم Android ، از شما خواسته می شود Assistant را پیکربندی کنید.

خلاصه

گوگل اسیستنت یکی از جدید تکنولوژی های برتر است، مسلما داشتن یک دستیار هوشمند میتواند به زندگی راح تتر کمک کند . البته در اینجا ریسک هایی همچون نقض حریم خصوصی و … وجود دارد اما در کل میتوان گفت دستیار صوتی گوگل یکی از گجت های خانه هوشمند شما میتواند باشد.  در این مقاله شما متوجه شدید که هی گوگل چیست و برای چه کار هایی میتوان از ان استفاده کرد.

ایا از دستیار صوتی گوگل استفاده کرده اید؟، در صورت داشتن سوال یا مشکلی در بخش نظرات اعلام کنید، خوشحال میشویم به شما کمک کنیم.  

این مطلب اولین بار در سایت اموزش هی گوگل منتشر شده است

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 2 میانگین رای: 4.5]

یک نظر

 1. سلام وخسته نباشید به همه کسانی که در راه تعامل وبهتر زیستن بشریت زحمت میکشند.
  من تا بحال از ok googleاستفاده نکرده ام اما با مطالعه متن معرفی ارائه شده فکر میکنم بسیار کاربدی و بینظیر است.با سپاس فراوان از شما
  یاسر هستم باافتخار و غرور بسیار از تبار بختیاری(لُر گَپ)وخاک پاک پارسی،با نشان شیرهای سنگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا