ارز دیجیتال q
کلاد

رایانش ابری موبایل (MCC) و برنامه ابری چیست؟

رایانش ابری سیار چیست؟ محبوبیت برنامه های تلفن همراه به شدت در حال افزایش است و به نظر می رسد که هرچه تعداد برنامه های گوشی های هوشمند بیشتری برای دانلود منتشر می شوند، تعداد برنامه هایی که دانلود می شوند نیز افزایش می یابد.

“طبق امار Statista ، در فروشگاه App Apple و Google Play Store بیش از 5 میلیون برنامه وجود دارد که کاربران می توانند بارگیری کنند.”

با این حال ، فکر می کنید که تمام این 5 میلیون و بیشتر برنامه، با تکنیک یکسان و با همان فناوری زیرساختی توسعه داده شده اند؟ گرچه از نظر تاریخی اپلیکیشن های موبایل جوری بوده اند که نیاز به دانلود و نصب بر روی دستگاه های تلفن همراه قبل از استفاده دارند.

با این وجود ، در این اواخر ، برنامه های ابری محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند و دلایل بسیار خوبی برای این امر وجود دارد . امروز با معرفی رایانش ابری موبایل ، موبایل کامپیوتینگ، برنامه های ابری (cloud app) ویژگی ها آن با ما با یکی دیگر از تکنولوژی های روز دنیا همراه باشید.

ابر موبایل (mobile cloud) چیست؟

داده ها ، برنامه ها و سرویس های مبتنی بر ابر که به طور اختصاصی طراحی شده اند تا در دستگاه های تلفن همراه مورد استفاده قرار گیرند ، به طور جامع به عنوان Mobile Cloud نامیده می شوند. این همان چیزی است که کمک میکند برنامه ها و سرویس ها به کاربران تلفن همراه که توسط یک سرور ابری یا محیطی از راه دور مجهز هستند ، تحویل داده شود.

Mobile Cloud ترکیبی از توسعه موبایل با خدمات مبتنی بر ابر است. به طور معمول ، در زمینه ذخیره سازی ، برنامه ها ، محاسبات و خدمات از طریق cloud تحویل داده می شوند. حتی اگر دستگاه های تلفن همراه مجهز به برنامه ها و منابع native هستند ، تقریباً تمام پردازش ها روی سرور ابری که در راه دور قرار دارد انجام می شود و به جای انجام این کار به صورت محلی ، هر برنامه از طریق مرورگر قابل دسترسی است.

محاسبات موبایل (موبایل کامپیوتینگ)

محاسبات موبایل یک اصطلاح عمومی است که به دستگاههای متنوعی اطلاق می شود که به افراد اجازه می دهد از هر کجا که باشند به داده ها و اطلاعات دسترسی پیدا کنند. محاسبات موبایل داده و صدا و فیلم را از طریق یک دستگاه تلفن همراه از طریق شبکه انتقال می دهد..

MCC یا رایانش ابری سیار چیست؟

Mobile Cloud Computing یا MCC ترکیبی از رایانش ابری ، محاسبات موبایل و شبکه بی سیم است تا بتواند منابع غنی محاسباتی را برای کاربران تلفن همراه ، اپراتورهای شبکه و همچنین ارائه دهندگان رایانش ابری به ارمغان آورد. ایده اصلی در اینجا این است که امکان اجرای برنامه های قدرتمند موبایل در تعداد زیادی دستگاه های تلفن همراه را فراهم می کند.

برنامه های کاربردی رایانش ابری موبایل

رایانش ابری موبایل کاربردهای زیادی در اپلیکیشن های کاربردی مختلف جمله ایمیل ، سنجش موبایل (مرتبط با ساعت های هوشمند و و ردیاب تناسب اندام) ، مراقبت های بهداشتی موبایل ، بازی های موبایل ، شبکه های اجتماعی موبایل ، فین تک موبایل ، یادگیری موبایل وجود دارد.

مزایای محاسبات ابری موبایل

مزایای بسیاری در اینجا وجود دارد، زیرا همانطور که گفتیم این ترکیب هم محاسبات موبایل و هم محاسبات ابری است.

برخی از مزایای MCC:

 • انعطاف پذیری
 • بازیابی فاجعه
 • پشتیبانی از پلتفرم چندگانه
 • کم شدن هزینه برای توسعه دهندگان
 • داده های یکپارچه

برنامه ابری (Cloud App) چیست؟

یک برنامه ابری یا یک برنامه ابری موبایل یک برنامه کاربردی است که از طریق cloud اجرا می شود و دارای ویژگی های منحصر به فرد از برنامه های دسک تاپ خالص و برنامه های وب خالص است. این یک برنامه نرم افزار است که در آن مؤلفه های مبتنی بر ابر و محلی با هم به صورت هماهنگ کار می کنند.

برنامه موبایل و رایانش ابری

ویژگی های شاخص یک برنامه ابری به شرح زیر است:

 • زیرساخت های ابر (نوعی خاص از معماری اطلاعات) برای ذخیره داده ها استفاده می شود
 • در اینجا ، داده ها را می توان به صورت محلی ذخیره کرد
 • دامنه انطباق با نیازهای کاربر مختلف در توسعه برنامه ابری وجود دارد
 • ممکن است از طریق دسک تاپ یا دستگاه های تلفن همراه به برنامه های Cloud دسترسی پیدا کنید
 • برنامه های Cloud دسترسی به طیف کاملاً جدیدی از خدمات را تسهیل می کنند

برنامه های Cloud چگونه کار می کنند؟

در یک مرکز داده از راه دور که عموما توسط شخص ثالث اداره می شود ، داده ها ذخیره می شوند و چرخه محاسبه در آن انجام می شود. در دسترس پذیری بالا ، به روزرسانی ، ادغام و جنبه های امنیتی در این نوع زیر ساخت به خوبی رعایت میگردد و در عین حال با توجه به قابلیت مقیاس پذیری بالای رایانش ابری قادر به رفع نیاز کاربران زیاد در عین واحد است.

برنامه های کاربردی ابر به دلیل ویژگی واکنش پذیری و همچنین واقعیت عدم نیاز به ذخیره دائمی در دستگاه شناخته شده اند. این برنامه ها می توانند کاملاً خوب در صورت آنلاین بودن گوشی و دسترسی به اینترنت عمل کنند ، اما در صورت نبود اینترنت قابلیت به روز شدن را ندارند.
برنامه های Cloud شدیدا به اینترنت متکی هستند ، اما یکی از نقاط مثبت انها این است که فضای ذخیره سازی را در رایانه یا دستگاه ارتباطی اشغال نمی کنند.

مشروط بر اینکه امکان اتصال به اینترنت مناسب وجود داشته باشد و برنامه cloud به خوبی نوشته شده باشد ، مطمئناً ضمن ارائه قابلیت حمل بالا، همان تجربه یک برنامه دسک تاپ یا وب خالص را نیز ارائه می دهد.

تفاوت بین برنامه Cloud Mobile و برنامه بومی موبایل

از آنجا که دنیای فناوری اپلیکیشن موبایل به سرعت در حال پیشرفت است ، تعداد زیادی نکته کلیدی در تصمیم گیری وجود دارد که توسعه دهندگان برنامه های جدید تلفن همراه باید بار دیگر با آن روبرو شوند. یکی از نکات مهم تصمیم گیری انتخاب بین برنامه های ابری موبایل و برنامه های بومی تلفن همراه، محلی است که ممکن است در آن ذخیره شود.

یک برنامه تلفن همراه بومی به طور مستقیم بر روی دستگاه تلفن همراه نصب شده است و ممکن است یک نسخه جداگانه برای هر یک از دستگاه های تلفن همراه که در آن برنامه استفاده می شود ایجاد شود. .

برنامه های ابری موبایل کاملاً شبیه برنامه های مبتنی بر وب هستند و عمده ترین شباهت این دو در این است که هر دو روی سرورهای خارجی اجرا می شوند و برای نمایش رابط کابری برنامه از مرورگر کاربر استفاده میکنند.

یک برنامه ابری موبایل نیازی به بارگیری و نصب بر روی دستگاه ندارد زیرا UI برنامه توسط کاربر می تواند توسط یک پنجره مرورگر در دستگاه مشاهده شود. این برنامه ها برای عملکرد نیاز به اتصال اینترنتی دارند.

نتیجه گیری

مسلما در سال های اتی شاهد حضور برنامه های ابری موبایل و همچنین ارائه خدمات رایانش ابری موبایل (سیار) به توسعه دهندگان برنامه های گوشی چه برای اندروید و چه سیستم عامل هایی که شاید در اینده شاهد ان خواهیم بود هستیم.

در اینده ای بسیار نزدیک اینترنت و شبکه های متصل همچون شبکه 5G سهم بیشتری در زندگی روزمره انسان ها خواهد داشت و تاثیر آنها بر روند زندگی افراد بیشتر میشود، رایانش ابری مسلما نوید یک زندگی اسوده تر و جهانی متصل تر را فریاد میزند.

این مقاله حاصل چندین ساعت تحقیق بود، اگر سوالی در مورد رایانش ابری موبایل و یا CLOUD APP ها دارید در کادر زیر کامنت کنید. همینطور از هر گونه پیشنهاد در مورد چگونگی بهبود مقالات استقبال میکنیم. جهت افزایش سواد دیجیتالی شما توصیه میکنم حتما با mbaas نیز اشنا گردید.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 0 میانگین رای: 0]

یک نظر

 1. سلام
  ببخشید پایانامه من در مورد بهینه انرژی در دستگاههای سیار محیط محاسبات ابری سیار هست ام در مقاله هایی که در این مورد خواندم اسمی از شبیه سازی برای این محیط نبرده شما می توانید در این مورد به من کمک کنید؟ در واقع اگر بخواهم محیط MCC را شبیه سازی کنم از چه ابزاری استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا