ارز دیجیتال q
کلاد

SIP Trunk یا سیپ ترانک چیه؟ [نحوه کار و مزایا ]

در مقاله قبلی در مورد تلفن سازمانی و مزایای VOIP  با شما صحبت کردیم. امروز با راهنمای کامل SIP Trunk در خدمت شما هستیم، از ارئه دهندگان خدمات سیپ در ایران میتوان به سیپ ترانک مخابرات، سیپ ترانک آسیاتک و غیره اشاره کرد. در ادامه برای اشنایی کامل با این فناوری و همینطو مزایا و راهنمای خرید آن با من همراه باشید.

SIP Trunking یا سیپ ترانک چیست؟

SIP Trunking یا “Session Initiation Protocol” معادل مجازی یک خط تلفن تجاری سنتی است. سیپ ترانک یک اتصال مجازی به شبکه تلفن سوئیچینگ عمومی (PSTN) است و از اتصال اینترنتی شما استفاده می کند.

اصطلاح “trunking” به روزهای اولیه خدمات تلفنی باز می گردد.یک ترانک، یک مسیر ارتباطی مشترک برای تعداد زیادی از کاربران تلفن بود. SIP یکی از پروتکل های خاص است که خدمات VoIP را قادر به فعالیت میسازد.

در حالی که تلفنهای سنتی از خطوط و مدارهای فیزیکی برای اتصال به PSTN استفاده می کنند ، سیپ ترانک اتصالات فیزیکی را با اتصالات مجازی از طریق شبکه های IP موجود شما جایگزین می کند. از آنجا که اطلاعات از طریق اینترنت منتقل می شوند و نه خطوط تلفن ثابت ، SIP اطلاعات صوتی ، ویدیویی و خدمات اینترنتی را در یک خط واحد ادغام می کند. همچنین در سال های اخیر زیربنای آن فراهم شده که سیپ ترانک بر روی سرور ابری اجرا شود و توانسته نیاز کسب کار های زیادی رو رفع کند هر چند که در کشور ما خیلی شناخته شده نیست.

سیپ ترانک / SIP Trunk
نحوه کار سیپ ترانک به روایت تصویر

با اختراع VoIP و PBX ، ارتباطات صوتی دیگر محدود به مدارهای سنتی و تلفنهای ثابت نبودند. SIP یک زبان سیگنالینگ است که برای حمل

داده هایی مانند پیام صوتی ، تصویری و پیام فوری طراحی شده است. با استفاده از اینترنت ، مشاغل می توانند هزینه و انعطاف ناپذیری سیستم های تلفن قدیمی را کاهش دهند.

همه تماسهای SIP به عنوان تماسهای محلی تعیین می شوند و حتی بدون یک خط تلفن نیز کار میکنند . خدمات SIP توسط بیشتر ارائه دهندگان VoIP برای سازمان های کوچک و بزرگ ارائه می شود. آنها روشی مقرون به صرفه برای مشاغل کوچک برای حفظ حضور حرفه ای و شرکت های بزرگ برای حفظ حضور محلی هستند.

نحوه کار سیپ ترانکینگ

سیپ ترانک خدمات تلفنی و ارتباطات یکپارچه شما را از طریق شبکه IP موجود تحویل می دهد و خطوط تلفنی سنتی شما را با خود جایگزین می کند. از طریق یک سیپ ترانک کاربران VoIP می توانند با اتصال به سیستم hosted PBX، مستقیماً با هر تلفن موجود در PSTN بدون خطوط تلفن تماس برقرار کنند.

تنها سه عنصر ضروری برای بهره برداری از یک سیپ ترانک ارائه دهنده SIP است که خدمات را ارائه می دهد ، یک سیستم تلفنی که دارای یک ترانک برای فعال کردن SIP است و یک عنصر مرزی برای تسهیل ارتباط بین شبکه سازمانی شما با PSTN یا IP خارج از شبکه.

این عناصر مرزی می توانند یک فایروال یا سوئیچ باشند و معمولاً توسط ارائه دهنده سیستم SIP Trunking شما مدیریت می شوند. تنها با این سه عنصر ساده ، هر کدام از مشاغل می توانند گستره ارتباطات خود را به شدت افزایش دهند. یک IP-PBX موجود از قبل نصب شده ، روند کار را حتی ساده تر می کند.

مودم سیپ ترانک

سیپ ترانک کانفیگ خاص خود را دارد. اگر به دنبال خرید یک مودم برای آن هستید حتما برند FRITZ را به خاطر داشته باشید.

مزایای خدمات SIP Trunking

به لطف SIP ، مشاغل کوچک به راحتی می توانند بزرگ و حرفه ای با سطح خدماتی باشند که اغلب برای راه حل های گرانتر از SIP یا شرکت های بسیار وسیع تر طراحی و همینطور رزرو شده اند. مشاغل بزرگ می توانند حضور محلی خود را حفظ کنند ، زیرا همه تماس های SIP مکالمات محلی هستند. عدم نیاز به شماره گیری شماره مرکز تماس تنها یکی از مزایای بی شمار آن است.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری ذاتی SIP به کاربران این امکان را می دهد تا بدون هیچ زحمتی به کم کردن یا زیاد تر کردن خطوط ا اقدام کنند، بدون پرداخت بی جهت برای خطوط بلااستفاده ، یا در انتظار شرکت تلفنی خود. همه چیز را می توان از طریق پورتال های وب اختصاصی تهیه کرد تا سیستم تلفن را متناسب با نیازهای شما به سادگی تنظیم کند.

آماده برای هر چیزی

در حالی که خطوط آنالوگ را میتوان با نویز یا با اب و هوای نا مساعد جوی مختل کرد و به شرکتهای گران قیمت تلفن تکیه کرد ، SIP Trunking می تواند با مدیریت صحیح و الویت بندی صحیح تماس ها به شبکه ها یا تلفن های مختلف ، به کاهش سناریوهای این شکلی کمک کند.

هزینه های نگهداری پایین تر

سخت افزار و تنظیمات تلفیقی، هزینه های نصب و نگهداری را برای اضافه کردن یا تغییر سیستم تلفن موجود شما کاهش می دهد. این سیستم حتی بدون اضافه کردن سخت افزار جدید ممکن است رشد کند ، یک ترانک جدید برای خطوط تلفن اضافی نیازی به دستگاه جدید ندارد.

شماره تلفن قابل حمل

شماره تلفن خود را با خود در هر مکانی که رفته اید و یا در صورت جابه جایی دفتر شرکتتان با خود جابه جا کنید ، با این فناوری دیگر به مکان خاصی محدود نیستید و همه چیز قابلیت حمل دارد . اگر پیوند اصلی شما با ارائه دهنده SIP مشکل داشته باشد یا در جایی که هستید که دور افتاده است ، هر اتصال اینترنتی می تواند به عنوان یک لینک موقت به شبکه SIP شما باشد و کار شما هیچ وقت

با هر جایی که دوست دارید تماس بگیرید

اگر کسب کار و شما وسعت فرا منطقه ای دارد و نیاز به تماس های خارج از کشور زیادی دارید ، SIP می تواند تماس های بین المللی بسیار ارزان را بر اساس ارائه دهنده و ترفعه های آن ها به شما ارئه دهد (بسته به هر اارئه دهنده قیمت ها متفاوت است).

چگونه سیپ ترانکینگ می تواند ارتباطات تجاری را بهبود بخشد؟

سیپ ترانکینگ جایگزین اتصالات قدیمی تر می شود که از شبکه های IP محدودتر بودند. اضافه کردن خطوط تلفن به این سیستم ها نیاز به خرید یک ترانک جدید داشت که حداقل 24 خط اضافی را شامل می شد. اگر فقط به یک خط اضافی احتیاج داشتید ، مجبور بودید یک تراک گران قیمت را با 23 خط غیر ضروری خریداری کنید.

یکی از نقاط قوت SIP Trunking قابلیت مقیاس پذیری آن است ، با توجه به نیاز کسب و کار شما رشد خواهد کرد یا کاهش می یابد.

SIP trunking ویدئو ، داده و صدا را به یک خط واحد تبدیل می کند.تماس های محلی ، تماس های دور، پهنای باند اینترنت شما و تماسهای ویدیویی شما از طریق یک شبکه اداره می شود. با تخصیص پهنای باند داینامیک و پویا ، اطمینان حاصل می کنید که منابع ضمن کیفیت تماس ، برای استفاده اولیه در دسترس هستند.

سیپ ترانک بهترین خدمات ممکن را به کارمندان و مشتریان شما ارائه می دهد.

با وجود هر سرویس در همان شبکه ، سخت افزار مورد نیاز شما به طور چشمگیری افت می کند. با وجود فناوری SIP هیچ چیز در محل کسب کار شما نیست و به کارکنان IT شما اجازه می دهد تا بخش های دیگر کسب کارتان را مدیریت کرده و وقت خود را صرف کارهای مهم تری کنند . ارائه دهنده شما سرور پروکسی SIP را برای تماسهای ورودی ، خروجی و PBX تنظیم می کند. آنها پشتیبانی فنی شما را بر عهده گرفته و هزینه و دردسر های شمارا کم میکنند.

در این سیستم قطع شدنی وجود ندارد، اگر یک مکان به طور موقت خاموش شود ، تنه های SIP به طور خودکار تماس های خود را به محل دیگر یا برنامه افزودنی برای بازیابی خدمات تغییر می دهند. اگر قطع برق غیر منتظره ای وجود داشته باشد ، تماس ها به یک دفتر ماهواره جداگانه امکان پذیر است.

شرکت هایی با حضور بین المللی یا نیروی کار از راه دور این مزیت را دوست دارند. انعطاف پذیری صندوق عقب SIP به شما امکان می دهد تا کارمندان را در سراسر کشور یا جهان گسترش دهید. راهنمای ما را برای نحوه کمک به Trunking SIP به تجارت شما بررسی کنید.

با وجود هر سرویس در همان شبکه ، سخت افزار مورد نیاز شما در خانه به طرز چشمگیری افت می کند. با فناوری SIP هیچ چیز در محل نیست و به کارکنان IT خود اجازه می دهد تا بخش های دیگر تجارت را مدیریت کنند. ارائه دهنده شما سرور پروکسی SIP را برای ارائه تماسهای ورودی ، خروجی و PBX تنظیم می کند. آنها پشتیبانی فنی شما را برای کاهش هزینه ها و سردردها پوشش می دهند.

قطع کردن خدمات با تنه SIP چیزهای گذشته است. اگر یک مکان به طور موقت خاموش شود ، سیپ ترانک به طور خودکار تماس های خود را به محل دیگر تغییر می دهند. اگر قطع برق غیر منتظره ای وجود داشته باشد ،انتقال تماس ها به یک دفتر جداگانه امکان پذیر است.
شرکت هایی با حضور بین المللی یا نیروی کار از راه دور این مزیت را دوست دارند. انعطاف پذیری SIP Trunk به شما امکان می دهد تا وسعت کار خود را جهانی کنید.

چرا از سیپ ترانک به جای راه حل های جایگزین استفاده کنیم؟

با ارسال تمام داده های خود از طریق یک اتصال واحد ، سیپ ترانکک اهش هزینه هارا برای شما در بر دارد، سیپ ترانک بیش از 25٪ ارزانتر از ترانک های PRI هستند این جدای از کمتر بودن نرخ مکالمه است . فراتر از سطح انعطاف پذیری در خدمات تلفنی سنتی ، سیپ ترانک همچنین امکان برقراری تماس صوتی رایگان را بین هر دفتری در همان سیستم VoIP برقرار می کند. قیمت گذاری ، هزینه نصب و نرخ مکالمه بسیار پایین است.

Primary Rate Interface (PRI) trunking فناوری دیگری است که به مشاغل اجازه می دهد تعداد زیادی از ارتباطات صوتی و داده را از مکان های مختلف منتقل کنند. این فناوری یک جایگزین قدیمی برای SIP است. از آنجایی که این فناوری به استفاده از خطوط T1 متکی است ، ممکن است نیاز به اضافه کردن مدار های تلفنی باشد و هزینه های مکالمه معمولاً گرانتر هستند.

در حالی که تراک PRI می تواند در آب و هوای نامساعد از کا بیفتد، سرویس های SIP بدون هیچ مشکلی کار میکنند.آنها در همه حال کار میکنند و در صورت بروز یک مشکل یا رخداد تماس های شمارا در کمترین زمان دوباره مسیر دهی میکنند.

SIP به عنوان یک جایگزین مبتنی بر اینترنت برای خدمات تلفنی سنتی ، بخش اصلی عملکرد VoIP است. این سیستم یکپارچه تر و انعطاف پذیر تر سیستم ارتباطات را امکان پذیر می سازد.

انتخاب سیپ ترانک مناسب

ما به طور مستقل در مورد فناوری تحقیق و بررسی می کنیم؛ در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب یک سیپ ترانک بخوانید، وقتی تصمیم گرفتید که SIP Trunking روشی مناسب برای کسب و کار شما باشد ، باید ارائه دهنده SIP را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.

شبکه

برخی از ارائه دهندگان یک سرویس SIP Trunking را که در شبکه ارائه دهنده دیگر میزبانی میکنند وآن را دوباره ارائه می دهند. اطمینان حاصل کنید که آیا شبکه به طور مستقیم توسط ارائه دهنده SIP شما اداره و اجرا شده است یا خیر؟ وقتی واسطه را از بین بردید همه چیز راحت تر است. این یک نکته بسیار مهم در هر چیزی است

امنیت

امنیت در SIP Trunking تقریباً مثل هر سرویسی که از اینترنت استفاده میکند یک موضوع مهم و نگران کننده است. مهم است که از اقدامات امنیتی لازم برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود و حفظ محرمانگی آنها استفاده کنید. با انتقال تمام داده های شما از طریق اینترنت ، باید سیپ ترانک با یک شبکه امن ، محافظت شده و تجهیز شده به سیستم ضد کلاهبرداریباشد. این به شما امکان می دهد تا هرگونه بازخورد را رصد کنید و خطرات را کاهش دهید

انتقال شماره

اگر می خواهید شماره تلفن موجود خود را نگه دارید ، اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده شما قادر به انتقال شماره از منطقه شما است. بیشتر ارائه دهندگان sip خدمات حمل و نقل شماره را را نیز ارائه می دهند. در حالی که محدودیت هایی در مناطق مختلف در سراسر جهان وجود دارد ، بسیاری از ارائه دهندگان این مشکل را حل کرده اند.

خدمات مشتری و پشتیبانی فنی سیپ ترانک

در حالی که تنظیمات SIP جوری طراحی شده است تا بطور خودکار با حوادث اتفاقی و اضطراری مقابله کند (توضیح دادیم که مسیردهی دوباره یکی از ان هاست) ، باید یک برنامه بکاپ و به اصطلاح پلن بی نیز داشته باشید. اگر فرض کنیم همه چیز خراب شد و از کار افتاد، شما می خواهید مطمئن باشید که مشکلی برای کسب و کار ایجاد نمیشود و همه چیز به سرعت به روال عادی خود بر میگردد، اگر سرویس خدماتی شما یک تیم فنی مقتدر و پشتیبانی فنی قدرتمند داشته باشد ، شما از این بابت خیالتان راحت میشود. حتما هنگام انتخاب سیپ ترانک از ارائه دهنده آن سرویس در مورد پشتیبانی فنی نیز سوال کنید.

قیمت گذاری

مانند هر سرویسی مثل adsl ، قیمت گذاری بر اساس ارائه دهندگان مختلف و سطح خدمات ارائه شده متفاوت خواهد بود. البته ضرب الثمل قدیمی هست که میگوید هرچی پول بدی آش میخوری، اگر شما به یک سرویس سیس ترانک در حد بزرگ و تجاری نیاز دارید مسلما هزینه ها نیز افزایش میابد اگر دیدید که یک سرویس دهنده تعرفه های بسیار کمی برای خدمات خود در نظر گرفته حتما به آن شک کنید ممکن است بعدا به مشکل خورده و ان موقع دیگر دیر است، شما هزینه کرده اید و دستتان به جاییی بند نیست! به طور خلاصه کیفیت باید معیار اول شما باشد نه قیمت.

من سعی کردم در این مطلب در حد دانسته های خودم در مورد سیپ ترانک صحبت کنم، امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به خوبی با مفهوم SIP Trunk آشنا شده باشید. آیا شما در کسب و کار خود از چنین سرویسی استفاده کرده اید؟ اگر تجربه استفاده از یک سرویس ارائه دهنده  را دارید حتما در بخش نظرات اعلام کنید و اجازه دهید دیگران نیز از تجربه های شما استفاده کنند، همینطور اگر انتقاد و یا پیشنهادی نسبت به این نوشته دارید اعلام کنید.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 0 میانگین رای: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا