ارز دیجیتال q
اموزش تکنولوژی

صفحه نمایش گوشی موبایل تفاوت صفحه نمایش tft با amoled

بهترین نوع صفحه نمایش چیست؟ امروزه کیفیت نمایشگر موبایل یکی از مهمترین ویژگی های خرید گوشی هوشمند است. در این مقاله با مقایسه انواع صفحه نمایش تلفن ، جوانب مثبت و منفی هر کدارم را به صورت دقیق مقایسه و بررسی خواهیم کرد.

شاید یکی از مهمترین قسمت های تلفن های همراه ، صفحه نمایش آن باشد. در گذشته هیچ گونه رقابت  بین کیفیت نمایشگر یک دستگاه وجود نداشت ، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از صفحه های ثبت و اختراع شده است که هر کدام دارای خواص ویژگی ها و شگفت انگیز خود هستند.

این موضوع با مهمترین ارگان بدن ، چشم و بینایی رابطه مستقیمی دارد ، می تواند باعث خستگی چشم ، قرمزی ، سوزش یا حتی ضعف شود.

جدا از تأثیر آن روی ظاهر گوشی ، صفحه نمایش اولین نکته در تلفن همراه است که بیشترین میزان مصرف باتری را دارد و ضعف آن می تواند باعث مصرف بیش از حد باتری و گرمای بیش از حد صفحه نمایش شود.

اما امروز صفحه نمایش ها با پیشرفت های خود بخش های زیادی از جلوی گوشی را به خود اختصاص داده اند.

در این مقاله تمام جنبه های صفحه نمایش مانند TFT ، IPS ، AMOLED و Super AMOLED را بررسی خواهیم کرد.

انواع صفحه نمایش موبایل

در این بخش انواع صفحه نمایش موبایل را ارائه می دهیم. به طور کلی ، ما دو مدل صفحه نمایش ، LCD و LED داریم.

صفحه نمایش LED (ال ای دی)

اکنون به صفحه نمایش LED تبدیل شده است که هزینه تولید بالاتری دارد اما از کیفیت رنگ و نور بیشتری برخوردار است و مصرف باتری کمتری نیز دارد.

صفحه نمایش های ال ای دی یا دیودها زمانی زیادی نیست که عرضه شده اند ، اما سرعت محبوبیت آن زیاد بود و به انواع مختلفی تقسیم می شد.

نمایشگر LCD (ال سی دی)

همانطور که میدانید در ابتدا از فناوری LCD برای ساخت صفحه های موبایل استفاده می شد و سپس با توسعه بیشتر این فناوری ، LED نیز به بازار عرضه می شود.

ال سی دی چیست / انواع LCD

نمایشگر LCD یک فناوری جدید بود که جایگزین صفحات CRT شد و سالها در تلویزیون استفاده شد.

مخفف اصطلاح نمایشگر کریستال مایع (Liquid Crystal Display)  به دلیل ارزان بودن محبوب بود ، اما دارای نقص های خاص خود از جمله کیفیت پایین بود، صفحه LCD شما به دو قسمت مجزا تقسیم می شود: صفحه نمایش TFT و صفحه IPS.

صفحه نمایش TFT (تی اف تی)

کلمه TFT مخفف عبارت Thin Film Transistor ، ارزان ترین نمایشگر موبایل در بازار است. این کلمه به عنوان ترانزیستورهای فیلم نازک در نظر گرفته شده است و برای جمع آوری پیکسل ها به صورت افقی و عمودی در نظر گرفته شده است.

صفحه های TFT به گونه ای تولید می شوند که هر پیکسل به یک خازن و یک ترانزیستور وصل شود. بنابراین ، هر پیکسل به صورت جداگانه و واضح از بقیه پیکسل ها روشن می شود ، که منجر به کیفیت بهتر نور نسبت به صفحه نمایش های قدیمی می شود و البته این دلیل بیشتر بودن مصرف باتری موبایل در تلفن های با استفاده از این فناوری است.

از دیگر اشکالات می توان به این نکته اشاره کرد که اگر به صفحه TFT نگاه کنید ، به نظر می رسد مانند یک صفحه نمایش تاریک است. نمایشگر زیر نور آفتاب نیز از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.

با تمام این کارکردها ، از صفحه نمایش TFT استفاده می شود زیرا در گوشی های اقتصادی قیمت برای خریدار بسیار مهم است.

صفحه نمایش IPS

این نوع صفحه نمایش بین تلفن های هوشمند بسیار محبوب است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. IPS در حال تعویض است و اگر بخواهیم آن را با طرف TFT مقایسه کنیم ، به دلیل وضوح بالای آن ، کیفیت رنگ جامد و عالی ، زاویه دید بیشتر و مصرف انرژی کمتر ، برتری و محبوبیت بیشتر نسبت به TFT است.

هزینه های این فناوری بسیار زیاد است و بنابراین فقط در گوشی های با کیفیت یعنی میان رده و پرچم دار، پنل های IPS استفاده می شود.

یکی از اصلی ترین ضعف های نمایشگر IPS عدم توانایی در ایجاد رنگ سیاه عمیق و با کیفیت است ، همان رنگی که بیشتر به رنگ خاکستری تولید می شود.

تمام پیکسل های این فناوری تا زمانی که دستگاه روشن باشد دارای نوعی نور پس زمینه هستند و حتی پیکسل های سیاه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این امر تضاد رنگ سیاه در صفحه های IPS و نمایش آنها را دشوار می کند.

صفحه نمایش AMOLED (امولد)

AMOLED مخفف دیود تابش نور ارگانیک Active-Matrix است. این فناوری مزایای اصلی فناوری OLED را دارد ، با این تفاوت که باعث کاهش مصرف انرژی و زمان واکنش بالاتر می شود. این نمایشگرهای AMOLED قابلیت خاموش کردن پیکسل های شما را دارند تا بتوانید رنگ سیاه نهایی را به کاربر نشان دهید.

امولد چیست؟ / what is amoled

نمایشگرهای AMOLED دارای وزن کمتری ، اندازه نازکتر ، ضد رنگ عالی ، روشنایی تصویر بیشتر و باتری بالاتر هستند

صفحه نمایش Super AMOLED

نمایشگر Super AMOLED توسط شرکت سامسونگ و سایر شرکت ها مانند اپل توسعه یافته است و از این فناوری تحت مجوز سامسونگ نیز استفاده می کند.

[ البته اگر از این نوع صفحه نمایش استفاده میکنید حتما یک محافظ صفحه گوشی برای ان بخرید زیرا که هزینه تعمیر ان بسیار زیاد است ]

 

در Super AMOLED هیچ تفاوتی با AMOLED نمی بیند و تفاوت طراحی آن اساساً در حسگر لمسی و تاچ صفحه نمایش است.

what is super amoled / سوپر امولد چیست

در این نوع صفحه ، سنسور لمسی توسط یک لایه لمسی جداگانه استفاده نمی شود بلکه در خود نمایشگر تنظیم شده است. با استفاده از این فناوری، یک سنسور لمسی بسیار هوشمند و عملکرد آن بسیار سریعتر از گذشته خواهد بود.

نمایشگر OLED

که مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diodes است ، همان نمایشگرهای LED است که تغییراتی در فناوری ساخت آنها ایجاد می کند.

oled

در فناوری نمایشگر OLED موبایل ، یک لایه بسیج مواد (پایه کربن) بین دو صفحه نمایش رسانا (آند و کاتد) و بین دو شیشه نازک قرار می گیرد. هنگامی که جریان از دو صفحه نمایش رسانا عبور می کند ، نور آزاد می شود.

صفحه های OLED نسبت به صفحه نمایش های LCD از مزایای بسیاری برخوردار هستند. کیفیت عالی رنگ ، رفلکس های خیلی سریع ، زاویه باز بیشتر ، نور بیشتر و وزن و ضخامت بسیار کمتری از مزایای این نوع نمایشگرهای موبایل است.

در حال حاضر ، گوشی های میان رده و پرچمدار سامسونگ از فناوری OLED استفاده می کنند که به آن AMOLED گفته می شود. گوشی های گران تر و جدیدتر نیز از فناوری Super AMOLED استفاده می کنند.

مقایسه صفحه‌نمایش گوشی و تفاوت انها

در این بخش صفحه نمایش موبایل خود و تفاوت آنها را با هم مقایسه می کنیم.

تفاوت نمایشگر TFT با IPS

اگر تا این قسمت از مقاله با ما بودید ، پاسخ این سوال برای شما واضح است. صفحه نمایش TFT از عملکرد و مصرف باتری بالایی برخوردار است و در زیر نور آفتاب کیفیت پایین را ارائه می دهد. زاویه دید در این صفحه نمایش بسیار محدود است ، اگر به کنار صفحه نگاه کنید ، رنگ تیره خواهد بود.

مقایسه صفحه نمایش گوشی ها

از طرف دیگر صفحه نمایش IPS از مصرف باتری کم و کیفیت رنگ بالا و وضوح بالاتر برخوردار است. این نوع نمایشگر چشم انداز وسیع تری را در اختیار مخاطبان قرار می دهد که می توان از آن به عنوان پیشگام در عرصه فناوری یاد کرد. تنها ضعف عمده صفحه IPS ضعف در تولید رنگ های عمیق سیاه است.

تفاوت صفحه نمایش TFT با AMOLED

صفحه نمایش TFT یک صفحه نمایش LCD است که از باتری بالایی استفاده می کند. جدای از این ، کیفیت رزولوشن در مقایسه با AMOLED نیز بسیار پایین است ، به خصوص اگر می خواهید از آن در خارج از خانه و زیر آفتاب استفاده کنید.

از طرف دیگر ، AMOLED از رزولوشن بالا ، کیفیت رنگ برتر ، مصرف باتری کمتر و بازتاب بالاتر برخوردار است که می توان آن را عالی دانست. با توجه به فناوری ویژه ای که در تلفن های همراه گران قیمت دارد ، تنها اشکال آن می تواند هزینه بالایی باشد.

این دو صفحه نمایش تفاوت کمی دارند و حتی می توان گفت از نظر کیفیت برابر هستند. تنها ضعفی که IPS به نمایشگرهای aMOLED نشان می دهد عدم توانایی در ارائه رنگ با کیفیت سیاه است.

 

تفاوت صفحه نمایش AMOLED با Super AMOLED

امولد یا سوپر امولد؟ این دو صفحه نمایش نیز از نظر ظاهری تفاوت چندانی ندارند. صفحه نمایش Super AMOLED توسط سامسونگ توسعه یافته است و اکنون از تلفن های iPhone X ، iPhone XS و iPhone XS Max این فناوری تحت مجوز سامسونگ استفاده می کنید.

تفاوت اصلی بین این دو نمایشگر ، حساسیت سنسور لمسی است که Super AMOLED در این زمینه پیشرفته تر و قدرتمندتر ظاهر شده است.

تفاوت صفحه IPS با AMOLED

این دو صفحه نمایش تفاوت کمی دارند و حتی می توان گفت از نظر کیفیت برابر هستند. تنها ضعفی که IPS به نمایشگرهای aMOLED نشان می دهد عدم توانایی در ارائه رنگ با کیفیت سیاه است. البته این ضعف اصلی ترین طراحی صفحه نمایش های LCD است که ما در حوزه IPS کار می کنیم.

تفاوت امولد با ips ، امولد بهتره یا ips

بهترین صفحه نمایش چیست؟

تلفن همراه با توجه به مقایسه ای که در قسمت قبل انجام شد ، اکنون می توان به راحتی به این سؤال پاسخ داد که بهترین صفحه نمایش تلفن است.

مقایسه اول می توان گفت که صفحه نمایش های LED از صفحه نمایش های LCD از مزیت بیشتری برخوردار هستند.

رنگ با کیفیت ، میزان واکنش زیاد ، زاویه دید گسترده تر ، روشنایی بالاتر ، وزن و ضخامت بسیار پایین تر از جمله مزایای این نوع صفحه نمایش است.

در زیر صفحه نمایش های ال ای دی ، اکنون می توانیم با جسارت بگوییم که فناوری Super AMOLED آوانگارد این رقابت است.

زاویه دید گسترده ، کیفیت رنگی بالا ، مصرف باتری کم و آسیب دید کم از جمله ویژگی هایی است که نمایشگر Super AMOLED را در بالای صفحه موبایل تشکیل می دهد.

گلس چیست؟

لزوم استفاده از گلس تلفن برای محافظت از صفحه نمایش گوشی یا تبلت خود توجه کنید ، اما شاید شما هنوز نمی دانید در هنگام خرید بهترین شیشه گوشی به دنبال چه چیزی باشید. در حقیقت ، فرکانس تولید کنندگان لوازم جانبی تلفن همراه با طیف گسترده ای از تبلیغات ، انتخاب را دشوار کرده است.

بنابراین ، شاید بهترین راه اشنایی با گلس باشد. در این قسمت ، شما نقش متخصص را بدست می آورید و فقط گلسی ای را خریداری می کنید که متناسب با تلفن شما باشد.

گلس ، محافظ

اگرچه کارخانه های تلفن همراه همیشه به دنبال تلفن های همراه با صفحه های مقاوم در برابر خراش هستند ، اما استفاده از شیشه (گلس) باعث افزایش عمر این محصولات می شود. دلیل این امر در فناوری ساخت شیشه است. به عبارت دیگر گرمای شیشه ای و خنک شدن سریع آن باعث می شود ساختار شیشه مفاوم شود و بدین ترتیب از ایجاد لبه های تیز و برنده هنگام شکستن خودداری کنید.

همچنین لایه ساختار شیشه همچنین مقاومت شیشه را در برابر برآمدگی های سنگین و خراش های عمیق افزایش می دهد. بنابراین با انتخاب شیشه مناسب علاوه بر حفظ زیبایی گوشی شما از صدمات ناگهانی و تصادفی نیز جلوگیری کرده و خسارت را به حداقل می رسانید.

شیشه به طور کلی ، سه نوع شیشه در بازار وجود دارد:  پلاستیکی یا ترموگلاس ، شیشه های پلی اتیلن و گلس های گرما دیده. دو نوع شیشه اول پلاستیک هستند با این تفاوت که شیشه پلی اتیلن مقاومت کمتری در برابر خراش های سنگین و شوک های ناگهانی دارد. در مقابل ،گلس های شیشه ای حرارتی به دلیل تعدادی لایه مقاوم در برابر خراش و گریس از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

بنابراین اگر به دنبال گلسی هستید که اثر انگشت شما را جذب نمی کند ، ترموگلاس را در اولویت خرید قرار دهید. در حقیقت شیشه های گرما همان گلس هستند که به طور ناگهانی با گرما خنک می شوند. بنابراین تحمل خراش ها فشار زیادی دارند.

 

خلاصه و چکیده

ما سعی در توضیح انواع مختلف LCD و LED فن آوری کرده ایم و مزایا و مضرات هر یک را ذکر کردیم. در ادامه همچنین گوشی هایی را که با این دو فناوری مانند IPS و AMOLED ساخته شده اند ، بیان کردیم و مزایا و مضرات هر کدام را بیان کردیم. سرانجام ، برای مقایسه بهترین صفحه نمایش گوشی ، مقایسه ای بین هر صفحه نمایش تلفن همراه داشتیم.

نظر شما در مورد این مقایسه چیست؟ آیا موافقید که نمایشگر  Super AMOLED بهترین در این عرصه  در بخش نظرات نظر دهید.

 

این مطلب با همکاری دیجی آنلاین تهیه شده است.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 0 میانگین رای: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا