ارز دیجیتال q
کلاد

خرید هاست ابری و توجه به HA یا در دسترس بودن بالا

در دسترس بودن بالا (High availability) کیفیتِ زیرساختهای محاسباتی میباشد و برای سیستم هایی که کارهای حیاتی را برعهده دارند از اهمیت بالای برخودار است . دسترسی بالا به زیرساخت های محاسباتی اجازه می دهد تا عملکرد خود را ادامه دهند حتی در صورت بروز مشکل و یا از کار افتادن برخی از اجزا.

این موضوع از اهمیت بالایی در انتخاب هاست برتر برخودار است، هدف ما کمک به شما در تصمیم گیری های مهم است بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد ویژگی در دسترس بودن در محاسبات ابری بیشتر بدانید و به سواد دیجیتالی شما افزوده گردد.

دسترس پذیری بالا (High availability) چیست؟

در دسترس بودن بالا نشان دهنده میزان کیفیت زیرساختهای محاسباتی است که به سیستم ها امکان می دهد عملکرد خود را حتی اگر برخی از اجزای آنها از کار بیفتد ادامه دهند. این برای سیستم های مهم که قادر به تحمل وقفه در کار و سرویس دهی خود نیستند از اهمیت ویژه ای برخودار است زیرا هرگونه خرابی می تواند باعث خسارت مالی زیادی شود.

ha واهمیت ان در انتخاب هاست برتر
هاستی خوب است که High Availability بالایی داشته باشد

سیستم های با دسترس بودن بالا درصد مشخصی از Uptime بودن را تضمین میدهند، برای مثال ، سیستمی که دارای 99.9٪ کارکرد باشد فقط 1% احتمال دارد که خراب شود که اگر بخواهیم این میزان را در یکسال که 365 روز است محاسبه کنیم چیزی در حدود 8.76 ساعت است که رقم خیلی کمی است. عدد “نه” معمولاً برای نشان دادن میزان دسترسی زیاد استفاده می شود،

برای مثال: “پنج نه” سیستمی را نشان می دهد که 99.999٪ مواقع Uptime هستند .

عناصر اصلی در دسترس بودن بالا HA

سه عنصر زیر برای یک سیستم بسیار در دسترس ضروری است:

افزونگی: اطمینان حاصل شود که هر عنصر مهم برای عملکرد سیستم یک مؤلفه اضافی و ذخیره دارد که می تواند در صورت بروز مشکل در عنصر اصلی کار کند و جایگزین ان شود، ان جز ذخیره نباید هیچ وقت دچار مشکل شده و یا متوقف شود.

افرونگی
افرونگی یک فاکتور مهم در خرید هاست

در خرید یک هاست ابری باید ha را نیز یک فاکتور مهم در انتخاب خود نظر بگیرید، یکی از دلایل ان همین افزونگی به وجود امده است، اگر هاست شما ha نباشد ممکن است بعضا کاربران شما با ارور های مختلف مواجه شده و یا سایت برای انها باز نشود.

Monitoring (نظارت): جمع آوری داده ها از یک سیستم در حال اجرا و تشخیص به موقع زمانی که یک جزء از سیستم به درستی کار نکرده و یا متوقف میشود.

Failover: که در زبان فارسی معادل تقریبی آن از اصلاح خرابی است، مکانیزمی است که سیستم به طور خودکار از مولقه فعال فعلی که ایجاد اختلال در ان توسط سیستم نظارتی شناسایی شده است، به یک مؤلفه افزونگی (جایگزین) ، سوییچینگ کند.

مقاله مفید برای شما:[ ابر مجازی ]

اجزای فنی که امکان دسترسی زیاد را فراهم می کند

سیستم های زیر معمولاً در سیستم های بسیار در دسترس استفاده می شوند و به اجرای مفاهیم افزونگی ، نظارت و Failover کمک می کنند:

تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی داده ها – سیستمی که بطور خودکار از داده ها در یک مکان ثانویه بکاپ تهیه کرده و در صورت نیاز میتواند ان را ریکاوری کند، این می تواند برای تنظیم افزونگی و در صورت شکست سیستم مورد استفاده قرار گیرد.

تعادل بار (لود بالانسینگ) — کار یک بالانسر بار، کنترل ترافیک است و ترافیک را بین بیش از یک سیستم که می تواند در آن ترافیک سرویس دهی کند مسیریابی می کند.

متعادل کننده بار میداند که کدام یک از سیستم های هدف از دچار مشکل شده اند ، و ترافیک را به سیستم موجود دیگر هدایت می کند ، بنابراین کار نظارت و Failover را انجام می دهد.

کاربر -> اینترنت -> Load Balancer (بالاترین لایه) ->سرورهای تکرار شونده یا Server Replication (لایه پایین) -> برنامه 01 ، برنامه 02

خوشه بندی (Clustering) — یک خوشه شامل چندین گره یا نود در شبکه است که برای رسیدن به یک هدف مشابه خدمت می کنند، یک نود در صورت بروز خرابی در سیستم میتواند به یک Failover برای یک نود دیگر تبدیل شود.

خلاصه و جمع بندی
در این مقاله با مفهوم HA در محاسبات ابری اشنا شدید، یک هاست ابری خوب و یک سرویس دهنده معتبر باید درصد uptime بالایی را تضمین کند (نه تنها در حرف بلکه در عمل نیز باید چنین باشد) حتما قبل از انتخاب هاست ابری برای سایت خود سوال کنید که ha ان شرکت میزبانی چگونه است.

نظر شما چیست؟
به انتهاب مقاله رسیدیم.لطفا نظرات خودتون را در کادر زیر کامنت کنید امیدوارم این مطلب جواب سوالات شمارو داده باشه اگر سوالی دارید در قسمت نظرات اعلام کنید ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 0 میانگین رای: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا