ارز دیجیتال q
اموزش تکنولوژی

وای فای چیست و چگونه کار میکند

آیا مایلید در مورد وایفای و کارکرد «اینترنت وای فای» بیشتر بدونید؟ اگه جواب بله است ، به شما تبریک میگویم، به جای دقیقا درستی اومدید، در این صفحه سوال و جواب و مطالبی را در مورد اینکه وایفای چیست با هم مرور میکنیم.

وای فای چیست؟

Wifi (به آن بی سیم نیز گفته می شود) مخفف Wireless Fidelity است. این یک فناوری رادیویی است که به رایانه ها و بسیاری از دستگاه های دیگر امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را بدون نیاز به وصل شدن به یک شبکه سیمی را می دهد.

کاربرد وایفای و چگونه کار می کند ؟

یک شبکه وای فای از یک روتر مجهز به Wi-Fi یا یک نقطه دسترسی بی سیم و یک یا چند رایانه یا دستگاه تشکیل شده است. روتر شما به عنوان “محل مبادله” اصلی کلیه اطلاعات در شبکه و بین شبکه و اینترنت شما عمل می کند.

روتراطلاعات را می گیرد و آن را به یک سیگنال رادیویی ترجمه می کند که سپس به دستگاه ها و رایانه های دارای قابلیت wifi منتقل می شود.

روتر وای فای شما با فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز و در یکی از چندین کانال در هر فرکانس منتقل می شود. این به شما انعطاف پذیری می دهد تا در امواج رادیویی جایی را پیدا کنید که شبکه های wifi شما باهمسایگان شما درگیر نشوند.

WiFi hotspot چیست؟

نقاط مهم WiFi نقاط دسترسی به اینترنت هستند که به شما امکان می دهند در حالی که از شبکه منزل یا محل کار خود دور هستید ، با استفاده از رایانه ، تلفن هوشمند یا دستگاه دیگری به یک شبکه WiFi وصل شوید. … یک کانون WiFi عمومی درست مانند یک اتصال Wi-Fi که ممکن است در خانه یا محل کار خود پیدا کنید کار می کند. مقاله مرتبط را بخوانید : [اتصال اینترنت گوشی به کامپیوتر]

بوستر وایفای چیست؟

بوستر وایفای که در زبان فارسی به عنوان تقویت کننده سیگنال وایفای نیز نامیده میشود دستگاهی است که قدرت ویفای را زیاد کرده و این امکان را فراهم میکند تا شعاع حمایتی ان را زیاد کند.

مودم چیست؟

مودم وسیله ای است که اطلاعاتی را بین جهان خارج ، یا شبکه گسترده (WAN) و خانه شما ارسال می کند.

یک مودم اتصال ورودی شما (کابل کواکس ، خط تلفن ، خط فیبر نوری یا موارد دیگر) را به یک اتصال اترنت تبدیل می کند ، که سپس به یک روتر Wi-Fi اجازه می دهد تا به اینترنت متصل شود.

مودم ها معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) ارائه می شوند.

تفاوت بین وای فای و باند پهن چیست؟

دسترسی وای فای معمولاً به شکل مورد دسترسی پهنای باند عمل می کند ، اما wifi و پهنای باند شما پیوندهای مختلفی در زنجیره هستند که دستگاه های شما را به اینترنت متصل می کند.

اتصال وای فای شما رایج ترین روش برای پیوند دادن رایانه ها و دستگاه های خانه هوشمند به روتر شماست. راه دیگر از طریق کابل اترنت است. اتصال بین روتر شما و رایانه ها ، تلویزیون ، تلفن ها و سایر دستگاه های شما با نام Local Area Network) LAN) نامیده می شود.

روتر شما اتصال را به ارائه دهنده پهنای باند شما و سپس به اینترنت می دهد. به این اتصال Wide Area Network یا wan شما گفته می شود. LAN بطور مستقل به اتصال WAN شما با روتر که به عنوان پلی بین این دو عمل می کند ، کار می کند.

این بدان معنی است که رایانه های شبکه محلی شما می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و هیچ ارتباطی با اینترنت نداشته باشند.

اگر در اتصال به اینترنت مشکلی دارید ، باید اتصالات LAN و WAN خود را بررسی کنید تا مشکل در آنجا باشد.

پروتکل ها و نسخه های Wifi

Wifi به یک پروتکل یا مجموعه ای از قوانین اشاره دارد تا بتواند اطلاعات را از طریق یک شبکه رادیویی ارسال کند. تولید کنندگان از این پروتکل برای اطمینان از اینکه رایانه ها و دستگاه های شبکه ای که می سازند با یکدیگر سازگار هستند و داده ها به صورت کارآمد و ایمن منتقل می شوند ، استفاده می کنند.

پروتکل وایفای 802.11 نام دارد و از سال 1997 بارها به روز شده است. هر نسخه جدید نام یا ترکیبی از حروف مانند 802.11a ، 802.11b و 802.11g دریافت می کند.

هنوز مشخص نیست که این اسامی فنی درباره کیفیت Wi-Fi چه می گویند. آیا 802.11n سریعتر و بهتر از 802.11ac (نه) است؟ بنابراین ، برای آسانتر کردن زندگی برای افرادی که محصولات wifi خریداری می کنند ، اتحاد Wi-Fi موافقت کرد که از یک طرح ساده تر برای صحبت در مورد نسل های وای فای استفاده کند:

 • وای فای (0) – 802.11 (1997)
 • (Wifi 1 – 802.11b (1999
 • (Wifi 2 – 802.11a (1999
 • (Wifi 3 – 802.11g (2003
 • (Wifi 4 – 802.11n (2009
 • (Wifi 5 – 802.11ac (2014
 • (Wifi 6 – 802.11ax (2019

برای به دست آوردن بهترین تجربه وای فای خانگی ، روتری را انتخاب کنید که از پروتکل وای فای مدرن پشتیبانی می کند. یعنی Wifi 5 و Wifi 6.

وای فای چقدر سریع است؟

سرعت وایفای چه قدر است؟ شبکه های وای فای قدیمی تر (وای فای 1-3) حداکثر سرعت انتقال اطلاعات بین 11 تا 54 مگابیت بر ثانیه دارند. وای فای 4 می تواند با سرعت حداکثر 450 مگابیت بر ثانیه کار کند ، در حالی که آخرین نسخه (wifi 5) ، از انتقال تا “1.3 گیگابیت” در ثانیه پشتیبانی می کند. هنگامی که روترهای wifi 6 رایج می شوند ، انتظار می رود 10 گیگابیت بر ثانیه به بالاترین سرعت معیار تبدیل شود.

این ارقام چشمگیر به نظر می رسند ، اما مهم است که به یاد داشته باشید که اینها ماکسیم های نظری هستند. سرعت واقعی شما از شبکه وای فای منزل شما بسته به طیف وسیعی از فاکتورها ، از جمله شامل:

 • تعداد افرادی که از وای فای شما استفاده می کنند
 • تا چه حد از روتر وای فای خود فاصله دارید
 • دستگاه یا روتر شما چند ساله است
 • موانع (دیوارها و مبلمان) بین شما و روتر وای فای شما
 • تداخل با لوازم خانگی یا شبکه وای فای همسایگان

نتیجه و خلاصه

به یاد داشته باشید که سرعت داده ها در سیم نسبت به wifi چندین برابر سریع تر است، بنابراین هر جا مقدور استدستگاه های نیازمند اینترنت خود را مانند گیرنده های استریو با قابلیت اینترنت ، کنسول های بازی، تلویزیون ها و اندروید باکس را  با استفاده کابل اترنت  به روتر خود وصل کنید نه وایفای. با این روش شما برای سیگنال فای خود رقابت را کاهش داده و عملکرد کلی وای فای خود را بهبود می بخشید.

گوشی یا لوازم خانه هوشمند شما از کدام نسل وایفای حمایت میکنند؟ چگونه سیگنال وایفای خود را زیاد میکنید؟ تجارب و نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر کامنت کنید، همینطور از انتقادات شما جهت بهتر شدن مقالات استقبال میکنیم.

 

 

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 2 میانگین رای: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا