ارز دیجیتال q
کلاد

11 مزایای محاسبات ابری (رایانش ابری) را بشناسید!

رایانش ابری نحوه زندگی و کار ما را شکل می دهد. خواه آن را دوست داشته باشیم خواه نداشته باشیم ، به طور قطع رایانش ابری به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. شرکت ها و مشاغل از هر شکل و اندازه ای اکنون به Cloud Computing روی آورده اند. فناوری های مبتنی بر رایانش ابری اکنون نه تنها در “زندگی آنلاین” افراد نقش ویژه ای دارد بلکه در فرآیندهای تجاری شرکتها و در تمام صنایع ، همچون سازمانهای بزرگ ، کسب و کار های کوچک ، مدیریت بخش دولتی و غیره ضروری است.

اگر فکر میکنید محاسبات ابری در زندگی شما نقشی ندارد سخت در اشتباهید، یک مثال ساده از استفاده از ابر در زندگی شما برنامه تلگرام است که یک پیام رسان تحت ابر میباشد، اینستاگرام نیز بر روی سرور های آمازون میزبانی شده است. بنا بر این رایانش ابری در همان جایی است که شما حتی فکرش را هم نمیکنید.

ابر توزیع خدمات اساسی و مهم همجون سرورها ، بانک های اطلاعاتی و نرم افزار از طریق بستر اینترنت است. ارائه دهندگان ابر خدماتی را از قبیل ذخیره سازی و پردازش در صورت تقاضای کاربران در اختیار انها قرار میدهند.

رایانش ابری و ارتباط سرور ها در آن
در رایانش ابری همه چیز هماهنگ و در کنار یکدیگر کار میکند، سرور ها به یکدیگر کمک میکنند ، مزایای بیشماری به همراه دارد

در گذشته ، برای استفاده از برنامه یا برنامه ها ، نرم افزار میباست در روی سیستم شما نصب شود ولی اکنون دیگر به این شکل نیست شما میتوانید عموم برنامه های مشهور دنیارا فقط با دو کلیک روی مرورگر وبتان اجرا کنید، نمونه ای از این دسته برنامه ها تلگرام وب است، بد نیست بدانید به آنها web application نیز میگوند. رایانش ابری نیاز نصب هر چیز روی هارددیسکتان (و هزینه های مرتبط با آن) را از بین برده و به کاربران امکان می دهد به لطف اینترنت به همان برنامه ها از هر مکان دسترسی پیدا کنند. Cloud Computing مزایای ملموس چنین فناوری ای مشهود است: کاهش هزینه ها ، افزایش کارایی ، مقیاس پذیری ، قابلیت اطمینان و امنیت.

نکته: اگر با محاسبات اشنایی ندارید اصلا نگران نباشید، ما قبلا در مقاله رایانش ابری چیست؟ از صفر تا صد این فناوری را برای شما در قالب یک مقاله بلند و کامل اماده کرده ایم، حتما ان مطلب را مطالعه فرمایید تا در ادامه بحث برایتان شفافق تر و ملموس تر باشد.

در این پست ، 11 مزیت تعیین کننده فن آوری محاسبات ابری را عنوان خواهیم کرد.

کاهش هزینه ها (و افزایش کارایی)

شرکت هایی که از سیستم های ابری استفاده می کنند ، هزینه خرید سخت افزار و نرم افزار را به طرز چشمگیری کاهش می دهند. آنها دیگر نیازی به خرید سرورهای محلی و دیتاسنترهای نیازمند پرسنل مدیریت و نگهداری تخصصی ، فضای فیزیکی و مصرف انرژی شبانه روزی ندارند. ذخیره سازی داده ها و تجهیزات داخل شرکت هزینه قابل توجهی را برای خرید ان تجهیزات و همچنین استخدام کارمندان جدید ایجاد میکند.

قیمت اولیه خرید هر سرور جدید و همچنین هزینه نصب آنها بسیار بالا است . همچنین باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات به درستی نگهداری می شوند و به طور مرتب از آنها پشتیبان تهیه می شوند. تمام این کارهای زمان گیر و هزینه بر است، با خدمات ابری همه چیز آسان میشود و سرویس دهنده خدمات بار سنگین وظایف شمارا به دوش میکشد.

بعلاوه ، رایانش ابری عملاً دان تایم را از بین می برد ، اصطلاحی که به زمان هایی اطلاق می شود که سیستم رایانه ای به دلیل خرابی ، نگهداری یا دلایل دیگر غیرقابل استفاده نیست. ثبت دان تایم در اکوسیستم ابری بسیار نادر است (به لطف فناوری های جدیدتر هرروز کمتر هم میشود). برای هر دقیقه توقف برنامه ریزی نشده در کسب و کار به دلیل دان شدن مرکز داده ، یک شرکت بزرگ ( کمپانی) به طور متوسط 6005 دلار از دست می دهد. این مقدار یعنی 300000 دلار فقط در یک ساعت است.

در حالی که ممکن است کارکنان از وقت اضافی به دست امده توسط دان شدن سرور های شما در اتاق استراحت لذت ببرند ، هزینه فرصت از دست رفته در آن زمان پولی است که شما هرگز دوباره به دست نخواهید اورد . خرابی بدون برنامه ریزی همچنین در صورت آسیب دیدن مشتریان می تواند به اعتبار یک شرکت به شدت آسیب برساند.

علل اصلی خرابی غیرمترقبه، خرابی سیستم و خطای انسانی است که از هر دو مورد می توان جلوگیری کرد. طبق یک نظرسنجی ، 61 درصد از SMB (کسب و کار های کوچک) زمان کمتر خرابی و همچنین توقف کار خود را بعد از کوچ کردن به سمت خدمات ابری گرازرش کرده اند.

مطابق گزارش بازار جهانی خدمات ابر ، سازمانهایی که خدمات رایانش ابری را مستقر می کنند هر سال بیش از 35 درصد در هزینه های عملیاتی خود صرفه جویی می کنند

Cloud Computing نیاز به به روزرسانی و تعمیر و نگهداری زیرساخت های IT را از میان بر میدارد ، زیرا ارائه دهنده خدمات، تحویل به موقع ، تضمین شده و یکپارچه سرویس ها به ما را تضمین می کند و همچنین مطابق توافق استفاده از سرویس از کلیه اطلاعات و سرویس های آیتی ما نگهداری و حفاظت میکند

همچنین افزایش عملکرد نیز یکی از محاسن ان است ، ما این موضوع را به طور خاص در قسمت 4 پوشش خواهیم داد.

مقیاس پذیری

موفقیت و استفاده گسترده از ابر، ناشی از توانایی آن برای حل مشکلی است که هیج فناوری دیگری قادر به حل ان نیست: مشکل مقیاس پذیری.
برای یک startup که به سرعت در حال رشد است ، اگر زیرساخت های مورد استفاده مقیاس پذیر نباشد ، ممکن است این رشد خنثی شود و اجازه نمی دهد که به سرعت عملیات رش و رونق خود را افزایش دهد. کشش سیستم های محاسبات ابری برای غلبه بر چنین مشکلاتی ساخته شده است. با استفاده از ابر می توانید خدمات و ظرفیت محاسباتی را بر حسب تقاضا مدیریت کنید و در صورت نیاز زیرساخت های خود را گسترش دهید. در عین حال ، در صورت لزوم ، این “زیرساخت” همچنین می تواند در صورت لزوم ، بدون ضربه زدن سرمایه شما و با حداکثر انعطاف پذیری ، منقبض شود.

به خاطر داشته باشید :به طور کلی، مقیاس پذیری شاید مهمترین مزیت سیستم های محاسبات ابری باشد.

تصادفی نیست که سرویس های ابری شرکت هایی مثل مثل شرکت چینی علی بابا (alibab cloud)، خدمات وب آمازون و دیگر ارائه دهندگان ابر به دلیل انعطاف پذیری و مقیاس پذیری زیاد آنها ، در گزارش های تحلیلگران برجسته مانند گارتنر ، فارستر ، و مرکز مشاوره مادیسون گنجانده شده است.ابر باعث که باعث بهره وری بالا و بهینه سازی هزینه های فناوری اطلاعات باشد.

دسترسی بالا به خدمات

ذخیره اطلاعات در ابر به ما امکان می دهد بدون توجه به نوع دستگاه مورد استفاده ما (سخت افزار و سیستم عامل آن) ، به یک فناوری بسیار قابل دسترس و انعطاف پذیرین تکنولوژی زمانمان دسترسی داشته باشیم. با ذخیره سازی ابر ، داده ها در بین مراکز داده می شوند. فن آوری همگام سازی امکان پیوند و به روزرسانی سریع داده ها را امکان پذیر می کند ، اما ذخیره داده ها در ابر همگام سازی را غیر ضروری می کند. هنگامی که تمام داده های شما در ابر ذخیره می شوند ، می دانید که دقیقاً هر قطعه اطلاعات در هر زمان معین کجاست.

عملکرد

یک مرکز داده واحد در اکثر موارد ، نمی تواند با شبکه مراکز داده ارائه شده توسط شرکت های تخصصی مانند Alibaba از نظر امنیتی ، عملکرد ، سرعت و کارایی رقابت کند.

اول از همه ، از آنجا که بیشتر خدمات در صورت تقاضا ارائه می شود ، می توانید در مدت زمان کوتاهی ، با سهولت و انعطاف پذیری بسیار زیاد و بدون سرمایه گذاری ، مقادیر عظیمی از منابع محاسباتی را در دسترس داشته باشید.

در عین حال ، با میزبانی سیستم عامل ، نرم افزار و پایگاه داده به صورت راه دور ، سرویس های ابری به شما امکان می دهند حافظه و قدرت محاسباتی را در رایانه های شخصی شرکت و سیستم عامل کارمندان خود مهیا کنید. نتیجه بارز این موضوع ، پیشرفت چشمگیر عملکرد است.
Cloud Computing به ما امکان می دهد تا با کلیک های کمتری خدمات را به سرعت مستقر کنیم. این استقرار سریع به ما امکان می دهد تا در عرض چند دقیقه منابع مورد نیاز سیستم خود را بدست آوریم.

Cloud Computing نیاز به به روزرسانی و تعمیر و نگهداری زیرساخت های IT را از میان بر میدارد ، زیرا ارائه دهنده خدمات، تحویل به موقع ، تضمین شده و یکپارچه سرویس ها به ما را تضمین می کند و همچنین مطابق توافق استفاده از سرویس از کلیه اطلاعات و سرویس های آیتی ما نگهداری و حفاظت میکند

بهره وری ، از منظر اومنی‌چنل

رایانش ابری ، زمان لازم برای راه‌اندازی یک مرکز داده محلی (لوکال) را با تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری مختلف و یک سری اقدامات معمول IT ، به طور چشمگیری کاهش می دهد.

در عوض ، همه اینها برون سپاری میشود (اما بدون افزایش هزینه ؛ در واقع ، همانطور که در مزیت شماره یک دیدیم ( کاهش هزینه ها) ، در ابر همه چیز بر عکس است شما برای داشتن یک منبع محاسباتی بالا نیاز به هزینه های سنگین نیستید). تکیه بر ارائه دهندگان خدمات ابری همچنین به شما امکان می دهد تا از دانش فنی آنها بهره ببرید ، که برای اطمینان از اینکه زیرساخت های شما تا حد امکان متناسب با کسب و کار تجارت شما باشد ، بسیار ارزشمند است.

علاوه بر این ، رایانش ابری امکان دسترسی آسان به داده ها و اطلاعات حیاتی شمارا از هر جا و هر دستگاهی، از لپ تاپ گرفته تا دستگاه های تلفن همراه (که به طور فزاینده ای به ابزارهای ضروری برای محل کار تبدیل می شوند) مهیا میکند.
البته این نوع خدمات (و رابط های آن) باید به طرز مؤثرترین شکل ممکن و از دیدگاه امنیکنل طراحی شود.

سرعت استقرار

محاسبات ابری استقرار سریع را به شما هدیه می دهد. بنابراین ، هنگامی که تصمیم به استفاده از ابر گرفتید ، کل سیستم شما در مدت زمان چند دقیقه کاملاً کاربردی خواهد بود. اگرچه ، این مدت زمان مصرفی بستگی به این دارد که از چه نوع فناوری هایی در تجارت شما استفاده می شود.

قابلیت اطمینان و امنیت

از نظر قابلیت اطمینان ، مزایای ابر در خور توجه است. خطر بزرگ از بین رفتن داده ها را در نظر بگیرید: با ذخیره سازی ابری ، این خطر اساساً متوقف می شود. همه داده ها همیشه در دسترس هستند ، حتی در صورت خرابی دستگاه و سرور های شرکت ارائه دهنده خدمات.
علاوه بر این ، ارائه دهندگان خدمات پیشرو ابر ، مراحل بازیابی (ریکاوری) داده ها را برای هر نوع سناریوی اضطراری از قبل طراحی و توسعه داده و امادگی کافی برای هر نوع حوادث غیر متقربه ای را دارند.

در اکوسیستم فعلی (بدون ابر) ، یک حمله هکرها یا افشای و درز یافتن عمده داده ها می تواند درآمد شرکت ، تصویر آن در رسانه ها و همچنین وفاداری مشتریان به کسب و کار شمارا را به خطر اندازد. خاطرتان هست چه بسر ایرانسل امد وقتی شماره های این شرکت و ادرس دارندگان ان خطوط در تلگرام، اینترنت و دیگر شبکه اجتماعی در دسترس عموم قرار گرفت؟ چنین ضعف های امنیتی با ابر به خوبی قابل دفاع هستند، این گونه از ضعف ها، خطراتی است که هیچ سازمانی قادر به تحمل ان نیست.

به لطف فن آوری های ویژه ابری ، ارائه دهندگان خدمات ابری قادر هستند امنیت بالایی را ارائه دهند که فراتر از آن است که شرکت های فردی قادر به ارائه ان باشند، این نکته را هم فراموش نکنید که امنیت به طور مداوم هرروز بهتر از روز قبل میشود و سیستم ها و محصولات های امنیتی جدید (همچون کشف مخرب با هوش مصنوعی، برنامه های endpoint security با ویژگی های منحصر به فرد همچون ESET، فایروال های سخت افزاری قدرتمند، سیستم های ips و غیره) هرروز معرفی میشوند.

افزایش اوتوماسیون

بخش قابل توجهی از ذخیره سازی داده های داخلی انجام پشتیبان گیری منظم است. تیم IT باید برای ایجاد پشتیبان و برنامه ریزی درمورد عملیات روزانه ، وقت بگذارد. خدمات رایانش ابری مسیری طولانی را در اتوماسیون این بک آپ های روتین طی می کنند تا تیم شما بتواند به انجام کارهایی بپردازد که تجارت شما را به جلو سوق می دهد.

صرفه جویی در فضا

سرورها و تمام تجهیزات مرتبط با آنها فضای قابل توجهی را اشغال میکنند و گسترش یک دیتاسنتر داخلی اغلب به برنامه ریزی دقیق برای تأمین فضای مناسب نیاز دارد. شرکت های بزرگتر ممکن است فضای اضافی برای توسعه پیدا کنند ، اما مشاغل کوچک اغلب در تلاش هستند تا از هر اینچ مربع محل کسب و کار خود استفاده کنند. رایانش ابری می تواند دفتر شما را برای فضای کار یا امکانات بیشتری آزاد کند ، ضمن اینکه نیاز به برنامه ریزی برای گسترش تجهیزات آینده را برطرف می کند. با استفاده از ابر ، دیگر لازم نیست نگران نصب سرورهای اختصاصی ، خطوط ولتاژ بالا ، سیستم های ویژه HVAC یا حتی ژنراتورهای پشتیبان باشید.

رقابت پذیری

دوست داشتید که یک قدم ساده وجود داشت که بتوانید برای رقابتی تر شدن استفاده کنید؟ انتقال به ابر امکان دسترسی به فناوری کلاس های سازمان و سطح بالا را برای همه فراهم می کند. همچنین اجازه می دهد تا مشاغل کوچکتر همانند از رقبای بزرگ و مستقر خود در بازار عمل کنند. خدمات به بازیگران کوچک صنعت نیز اجازه میدهد خودنی نشان دهند و با رقبای بزرگتر خود دست و دست و پنجه نرم كنند.

تحرک‌پذیری (موبیلیتی)

کارمندانی که در محل کار دور از سکب و کار شما و یا در مناطق دور افتاده مشغول به کار هستند می توانند به راحتی به کلیه خدمات ممکن دسترسی پیدا کنند. تمام آنچه آنها نیاز دارند یک اتصال اینترنتی است.

نتیجه گیری
این واقعیت است که Cloud Computing سریعترین بخش در حال رشد محاسبات مبتنی بر شبکه است. این یک مزیت بزرگ را برای مشتریان در هر اندازه فراهم می کند: کاربران ساده ، توسعه دهندگان ، شرکت ها و انواع سازمان ها. بنابراین ، این فناوری برای مدت طولانی قدرتنمایی خواهد کرد و باقی خواهد ماند

نوبت به شما رسیده است ، شما چه فکر میکنید؟
اگر شما نظری در مورد مزایای رایانش ابری و محاسن این شبکه محاسباتی دارید در قسمت نظرات اعلام کنید، به نظر شما محاسبات ابری چگونه میتواند به تحول یک کسب و کار کمک کند؟ ایده ای تو ذهنتون دارید؟ حتما با ما و دوستانتون در میان بگذارید، همچنین از انتقادات شما در جهت هر چه بهتر شدن مقالات استقبال میکنیم. با تشکر از وقتی که برای خواندن این مقاله صرف کردید ، امیدوارم برای شما مفید بوده باشد.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 1 میانگین رای: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا