ارز دیجیتال q
کلاد

MBAAS ، Baas یا سرویس پایه ای موبایل چیست؟

پشتیبان تلفن همراه به عنوان یک سرویس (MBAAS)

با ادامه سری آموزش ها و معرفی اصطلاحات محاسبات ابری در خدمت شما هستیم، Mobile Backend به عنوان یک سرویس ، که گاهی اوقات به صورت اختصاری به عنوان mBaaS نیز شناخته می شود ، به عملکرد استفاده از ارائه دهنده خدمات برای تأمین سرویس های پشتیبانی است  – مانند منطق کسب و کار و مدیریت داده ها . هدف از استفاده از ارائه دهنده mBasS مراقبت از کلیه ضروریات زیرساخت های فنی مورد نیاز در پشت صحنه برای یک برنامه صحیح و مناسب تحت وب یا یک برنامه موبایل است . این امر به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا روی چیزهای مهم – مانند بهتر کردن برنامه های خود – تمرکز کنند.

بیشتر برنامه ها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند 

  • طرف کاربر (فرانت اند )
  • سمت سرور (پبک اند)

سمت کاربر یا Client Side از UI (محیط گرافیکی) برنامه تشکیل شده است – اساساً بخشی از برنامه ای که کاربر با آن تعامل دارد. mBaaS در سمت سرور قرار دارد ، جایی که کارهای مختلفی را انجام می دهد :

  • منطق برنامه
  • مدیریت داده های برنامه

جداگانه نگه داشتن این دو سرویس در ساخت برنامه ها بسیار منطقی است . به عنوان مثال ، عملکردهایی مانند ورود به سیستم ، سرویس جغرافیایی ، بارگذاری پرونده و نوتیفیکیشن هار را می توان همیشه به یک شکل برنامه نویسی کرد و در هر برنامه ای استفاده مجدد کرد.به منظور اتصال به این سرویس های پشتیبان  ، برنامه های سمت مشتری با استفاده از یک رابط نمونه اولیه برنامه ، که به عنوان API نیز شناخته می شود متصل می شوند. این API ها به نوبه خود ، در كتابخانه هایی معروف به كیت های توسعه نرم افزار یا SDK ها ارائه میگردند.

چرا از MBAAS استفاده می کنید؟

زیرا باعث صرفه جویی در وقت می شود. تنظیم یک پس زمینه سفارشی وجود ندارد – زیرا ارائه دهنده شما قبلاً آن را برای شما انجام داده است! این به شما امکان می دهد تا تلاشهای توسعه خود را روی چیزهای مهم متمرکز کنید ، مانند ارائه یک تجربه برنامه جذاب به کاربران خود. همچنین ، لازم نیست نگران آنچه در پشت صحنه در سمت سرور رخ می دهد نگران باشید ، استفاده از mBaaS امکان مقیاس پذیری آسان تری را به شما می دهد.

آخرین برنامه ای که ساخته اید کاربران زیادیدارد؟ مشکلی نیست. ارائه دهنده mBaaS شما می تواند مواردی را در پشت پرده ببندد تا قدرت و انعطاف پذیری مورد نیاز خود را به برنامه شما بدهد. از آنجا که Backend Mobile شما به عنوان ارائه دهنده خدمات در پایان برنامه های API را ارائه می دهد ، آنها به همه تجزیه و تحلیل ها و ترافیک ها دسترسی دارند. نگاهی به کاربرد API شما روشی خارق العاده برای بهینه سازی و بهبود برنامه شما است.

چه چیزی در BaaS گنجانده شده است؟

ارائه دهندگان BaaS تعدادی قابلیت سمت سرور را ارائه می دهند. برای مثال:

  • مدیریت پایگاه داده
  • فضای ذخیره سازی ابر (برای محتوای تولید شده توسط کاربر)
  • تأیید اعتبار کاربر
  • اطلاع رسانی از طریق push
  • بروزرسانی از راه دور
  • میزبانی

وقتی کد اجرا می شود

معماریهای بدون سرور رویداد محور هستند ، به این معنی که آنها در پاسخ به وقایع اجرا می شوند. هر عملکرد فقط زمانی انجام می شود که توسط یک رویداد خاص ایجاد شود و در غیر این صورت اجرا نمی شود. برنامه های کاربردی ساخته شده با BaaS معمولاً مبتنی بر رویداد نیستند ، به این معنی که به منابع سرور بیشتری احتیاج دارند.

جایی که کد اجرا می شود

توابع بدون سرور را می توان از هر نقطه بر روی هر دستگاه اجرا کرد ، تا زمانی که آنها هنوز در ارتباط با بقیه برنامه ها هستند ، که باعث می شود با اجرای کد در لبه شبکه ، بتوانید محاسبات لبه را در معماری برنامه وارد کنید. BaaS لزوماً برای اجرای کد از هر کجا و در هر زمان تنظیم نشده است (هرچند بسته به ارائه دهنده آن نیز ممکن است باشد).

در زیر یک اینفوگرافیک(infographic) در مورد  bass را مشاهده میکنید.

mobile backend as a service / mobile backed
mobile backend as a service برگرفته از سایت www.programmableweb.com

 

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 0 میانگین رای: 0]

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا