ارز دیجیتال q
مای وی ار

واقعیت مجازی VR چیست؟ همه چیز راجب VR وعینک آن

آیا میخواهید در مورد ویرچوال ریالیتی (virtual reality) چیزهای جدیدی یاد بگیرید؟  تبریک میگویم به جای درستی امده اید، در این با مفهوم vr چیست اشنا شده و به شکل پرسش و پاسخ ، مفاهیم، مزایا، کاربرد واقعیت مجازی در پزشکی، ارتش و بازی را با هم مرور میکنیم، ما به طور مستقل در مورد تکنولوژی تحقیق و بررسی میکنیم در زیر نتایج بررسی ما در مورد فناوری واقعیت مجازی را به تفصیل مشاهده میکنید.

واقعیت مجازی چیست؟

تعریف واقعیت مجازی ، طبیعتاً از تعاریف دو کلمه “مجازی” و “واقعیت” ناشی می شود. تعریف و معنی “مجازی” نزدیک است و واقعیت چیزی است که ما به عنوان انسان تجربه می کنیم. بنابراین اصطلاح “واقعیت مجازی” اساساً به معنای “واقعیت نزدیک” است. البته این می تواند به معنای هر چیزی باشد ، اما معمولاً به نوع خاصی از شبیه سازی واقعیت اشاره دارد.

ما جهان را از طریق سیستم های حس و ادراک خود می شناسیم. در مدرسه همه ما یاد گرفتیم که پنج حس داریم: مزه ، لمس ، بو ، بینایی و شنوایی. اما اینها فقط واضح ترین ارگانهای حس ما هستند. حقیقت این است که انسان حواس بسیار بیشتری نسبت به اینها دارد ، مثلاً احساس تعادل. این ورودی ها و دریافتی ها از حسی دیگر ، به علاوه پردازش ویژه اطلاعات حسی توسط مغز ما ، اطمینان حاصل می کند که ما یک جریان غنی از اطلاعات از محیط به ذهن خود داریم.

هدست vr
نمایی از هدست واقعیت مجازی و عینک

هر آنچه را که از واقعیت خود می دانیم ناشی از حواس ماست. به عبارت دیگر ، کل تجربه ما از واقعیت صرفاً ترکیبی از اطلاعات حسی و مکانیسم های حس سازی مغز ما برای آن اطلاعات است. بنابراین دلیل بر این استدلال است که اگر بتوانید حواس خود را با اطلاعات ساخته شده ارائه دهید ، درک شما از واقعیت نیز در پاسخ به آن تغییر خواهد کرد.

به شما نسخه ای از واقعیت ارائه می شود که در واقع وجود ندارد ، اما از دیدگاه شما این امر واقعی تلقی می شود. چیزی که ما از آن به عنوان یک واقعیت مجازی یاد می کنیم. بنابراین ، به طور خلاصه ، واقعیت مجازی مستلزم نمایش حواس ما با یک محیط مجازی تولید شده توسط رایانه است که می توانیم به روشهای مختلف کشف و تجربه کنیم.

جان مارک برنامه‌نویس بازی مشهور و مهندس هوافضا و واقعیت مجازی در مورد آن گفته است:

در اصل ، واقعیت مجازی در مورد رهایی از محدودیت های واقعیت در دنیای واقعی است. واقعیت مجازی خود را با خود حمل کنید و در هر زمان و هر کجا که می خواهید به آن بپردازید و کیفیت تجربه خود را افزایش دهید . تجربه VR در تلفن همراه مانند زمانی است که شما برای اولین بار یک تجربه VR را روی دسکتاپ (کامپیوتر) امتحان کرده اید.

از نظر فنی

پاسخ به سوال “واقعیت مجازی چیست” از نظر فنی کار سختی نیست. واقعیت مجازی اصطلاحی است که برای توصیف محیطی سه بعدی و رایانه ای ایجاد می شود که توسط شخص قابل بررسی و تعامل است. آن شخص به بخشی از این دنیای مجازی تبدیل می شود و یا در این محیط غوطه ور می شود و در همان جا نیز قادر به دستکاری اشیاء و یا انجام یک سری اقدامات است.

چگونه واقعیت مجازی حاصل می شود؟

امروزه معمولاً واقعیت مجازی با استفاده از فناوری رایانه اجرا می شود. یک سری سیستم وجود دارد که برای این منظور استفاده می شود ، مانند هدست ، تردمیل های امنی جهت دار (Omnidirectional) و دستکش مخصوص. اینها برای تحریک حواس ما و در کنار هم به منظور ایجاد توهم واقعیت استفاده می شوند.

این موضوع پیچده تر از آن است که به نظر برسد ، از آنجا که حواس و مغز ما تکامل یافته است تا یک تجربه ریز هماهنگ و واسطه را برای ما فراهم کند. اگر چیزی حتی کمی مشکل داشته باشد ، معمولاً می توانیم ان را بفهمیم. اینجاست که شما عباراتی مانند همه گیر بودن و واقع گرایی را وارد موضوع می کنید. این موضوعات که تجارب قانع کننده یا لذت بخش واقعیت مجازی را از موارد ناخوشایند یا ناخوشایند جدا می کنند ، تا حدی فنی و تا حدی مفهومی هستند.

فناوری واقعیت مجازی باید فیزیولوژی ما را در نظر بگیرد. به عنوان مثال ، زمینه بصری انسان مانند قاب ویدیویی و فیلم برداری نیست. ما 180 یا 300 درجه بینایی داریم و گرچه شما همیشه خودآگاه از دید محیطی خود آگاه نیستید ،اما اگر همین دید از بین برود با مشکلات زیادی مواجه میشوید . به طور مشابه ، هنگامی که چشمان شما و سیستم دهلیزی در گوش شما در تضاد است ، می تواند باعث بیماری های حرکتی شود. این همان اتفاقی است که برای برخی از افراد در قایق یا وقتی در اتومبیل مطالعه میکنند اتفاق می افتد.

اگر اجرای واقعیت مجازی بتواند ترکیبی از سخت افزار ، نرم افزار و همزمان حسی را به درستی دریافت کند ، به چیزی که به عنوان احساس حضور شناخته می شود دست می یابد. جایی که سوژه واقعاً احساس می کند که در آن محیط حضور دارند.

چرا واقعیت مجازی؟

چه چیزی باعث می شود پیشرفت و توسعه واقعیت مجازی ارزشمند باشد؟ جنبه سرگرمی واقعیت مجازی مشخصا سهم بالقوه ای در توسعه و همه گیر شدن ان دارد . فیلم های مهیج و بازی های ویدئویی نمونه های خوبی هستند. صنعت سرگرمی بیش از چند صد میلیارد دلار است و مصرف کنندگان همیشه به تازگی و تجربه چیز های جدید علاقه دارند. واقعیت مجازی بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر و جنبه های جدی تر به جز سرگرمی نیز دارد.

برای واقعیت مجازی برنامه های متنوعی وجود دارد که در زمینه های متفاوتی موجود بوده و عبارتند از:

  • معماری
  • ورزش
  • دارو سازی
  • هنر
  • سرگرمی

واقعیت مجازی می تواند منجر به اکتشافات جدید و جالب در این موضعات و جنبه ها شود که بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد.
هر جا که انجام کاری در واقعیت، بسیار خطرناک ، گران یا غیر عملی باشد ، پاسخ واقعیت مجازی است. از خلبانان کارآموز جنگنده گرفته تا جراحان کارآموز پزشکی ، واقعیت مجازی به ما اجازه می دهد تا برای به دست آوردن تجربه دنیای واقعی ،با خطرات مجازی مواجه شویم .

با کم شدن هزینه واقعیت مجازی ، این فناوری عمومی تر می شود و می توانید انتظار داشته باشید که استفاده های جدی تری از آن در اموزش ، پزشکی و بهره‌وری (از منظر علم اقتصاد) شود. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ی پسر عموی آن می توانند به طور اساسی روش تعامل و ارتباط ما با فن آوری های دیجیتال را تغییر دهند. در یک کلام واقعیت مجازی روند انسانی سازی فن آوری است.

ویژگی های سیستم های واقعیت مجازی (vr)  چیست؟ 

انواع مختلفی از سیستم های واقعیت مجازی وجود دارد اما همه آنها ویژگی های یکسانی دارند مانند توانایی اجازه به فرد برای مشاهده تصاویر سه بعدی.
علاوه بر این ، هنگامی که شخص به محیط اطراف خود می رود که با تغییر در دید بینایی خود مطابقت دارد ، آنها تغییر می کنند. هدف این است که پیوستگی یکپارچه بین حرکات سر و چشم فرد و پاسخ مناسب انجام شود. به عنوان مثال تغییر در ادراک. این تضمین می کند که محیط مجازی واقع بینانه و لذت بخش باشد.

یک محیط مجازی باید پاسخهای مناسب را ارائه دهد – در زمان واقعی – زیرا فرد در محیط اطراف خود کاوش می کند. مشکلا از جایی شروع میشود که تأخیر بین اقدامات شخص و واکنش سیستم وجود داشته باشد و سپس شیرینی تجربه کاربر را  از بین میبرد ، فرد آگاه می شود که  در یک محیط مصنوعی قرار دارد و رفتار خود را مطابق با آن تنظیم می کند که منجر به یک تعامل خسته کننده میشود.

به گزارش eMarketer ، پیش بینی می شود تقریبا 69 میلیون مصرف کننده آمریکایی (بیش از 20٪ از جمعیت ایالات متحده) حداقل یک بار در ماه در سال 2019 با AR تعامل داشته باشند ، این رقم  کمتر از 60 میلیون در سال 2018 بوده است.

هدف این است که یک تعامل طبیعی و با جریان آزاد صورت بگیرد که منجر به یک تجربه به یاد ماندنی شود.

در اینفوگرافیک زیر که برای شما بارگزاری کرده ایم تمام انچه را که گفته شد به علاوه تاریخچه واقعیت مجازی، تعداد هدست های vr فروش رفته در دنیا تا کنون، اینده واقعیت مجازی و تجربه های موفقیت امیز از استفاده از vr را مشاهده میکنید.

اینفوگرافیک واقعیت مجازی
تاریخچه و موارد استفاده از واقعیت مجازی در دنیای تجاری منبع اینفوگرافیک : arpost.co

 

خلاصه انچه که تا کنون گفته شد :

“VR ایجاد یک محیط مجازی است که به  حواس ما نشان داده میشود به گونه ای که اگر آن را تجربه کنیم گویی واقعاً در آنجا هستیم. این نرم افزار برای دستیابی به این هدف از فن آوری های زیادی استفاده می کند و یک شاهکار فنی پیچیده است که باید ادراک و شناخت ما را به خود اختصاص دهد. هم جنبه سرگرمی و هم کاربردهای جدی دارد. این فناوری ارزان تر و گسترده تر شده است. می توان انتظار داشت که در آینده شاهد کاربردهای بسیار ابتکاری بیشتری برای این فناوری باشیم”

مفاهیم واقعیت مجازی

مفاهیم موجود در واقعیت مجازی مبتنی بر تئوریهای مربوط به تمایل طولانی مدت بشر برای فرار از مرزهای “دنیای واقعی” با در آغوش گرفتن فضای مجازی است. هنگامی که در آنجا هستیم می توانیم با این محیط مجازی به شیوه ای طبیعی گرایانه تعامل برقرار کنیم که باعث ایجاد اشکال جدید تعامل انسان و ماشین (HMI) می شود.

فراتر از صفحه کلید و ماوس

هدف این است که فراتر از اشکال استاندارد تعامل مانند صفحه کلید و ماوس است که اکثر مردم به طور روزمره با آنها کار می کنند رفت .
محیط مجازی برعکس ماوس و کیبورد عمل می کند. VR این امکان را فراهم میکند که کاملاً خود را در دنیایی کاملاً بصری غرق کنید و آن را با حواس خود درک کنید . این شکل طبیعی تعامل در این جهان اغلب منجر به اشکال جدید ارتباط و تفاهم می شود.

آزادی در محیط مجازی 3D

تجربه یک دنیای مجازی، از یک سناریوی دنیای واقعی تقلید می کند اما اغلب بدون محدودیت های بسیاری که در ان وجود دارد . واقعیت مجازی به شخصی امکان می دهد موارد زیر را انجام دهد:

  • در یک ساختمان سه بعدی قدم بزنید
  • یک عملیات مجازی انجام دهید
  • یک بازی چند کاربره انجام دهید
  • در یک میدان جنگ شرکت کنید
  • با یک اثر هنری تعامل داشته باشید ، به عنوان مثال نصب و راه اندازی

علاوه بر این واقعیت که آنها می توانند این کار را در یک محیط سه بعدی انجام دهند بدان معنی است که آنها تجربه ای مشابه تجربه را در دنیای واقعی اما بدون بسیاری از خطرات تکرار می کنند.

مسلما تجربه یک بازی سه بعدی در دنیای مجازی بسیار جذاب تر و دلنشین تر از انجام یک بازی دو بعدی در سیستم دسک تاپ کامپیوتر ی است.

حل مسئله با واقعیت مجازی

واقعیت مجازی همچنین به عنوان وسیله ای برای حل مسئله عمل می کند به این دلیل که ما را قادر می سازد گزینه های مختلفی را به عنوان وسیله ای برای یافتن پاسخ به یک مسئله بررسی کنیم.
به عنوان مثال ، یک شرکت مهندسی از واقعیت مجازی برای تولید نمونه اولیه ای استفاده می کند که در مرحله بعد تست شده و نتایج به تیم طراحی برگردانده می شود. مزیت این امر این است که طراحان را قادر می سازد در طراحی خود تغییراتی ایجاد کنند اما در زمان و هزینه بسیار کمتری.

تکنولوژی VR یک گزینه برتر برای ساختن یک نمونه اولیه فیزیکی است که گران قیمت برای ساختن و ایجاد تغییرات در آن است: به ویژه اگر در بخشی از فرآیند طراحی چندین تغییر را متحمل شود.

واقعیت مجازی چگونه ممکن است؟

واقعیت مجازی به لطف پیشرفت در فن آوری های تعاملی توسط افرادی مانند جارون لانیر ، داگلاس انگلبرت ، ایوان ساترلند و مورتون هایلیگ امکان پذیر است.این افراد در حال تحقیق، کشف اعماق فناوری و تلاش برای دستیابی در مورد اشکال جدید دستگاه های ورودی ، رابط کاربری ، چندرسانه ای و تجربه 360 درجه ای کاربر بوده اند.

پیشرفتهای تکنولوژیکی

پیشرفتهای افزون بر فیلم ، تلویزیون و رسانه نیز در این تحولات نقش داشته است. این امر تا به امروز با ایجاد بازی های واقعیت مجازی به عنوان مثال Nintendo Wii که از یک کنترلر دستی به عنوان وسیله ردیابی استفاده می کند ، ادامه داشته است. گیمر برای تعامل با اشیاء روی صفحه جلوی آنها از این روش استفاده می کند و در نتیجه نحوه ارتباط و تعامل را تغییر می دهد.

این همراه با پیشرفت در زمینه های گرافیکی و فناوری ویدیو و ظهور دنیاهای مجازی مانند “Second Life” بدان معنی است که ما می توانیم کاملاً با این محیط ها به گونه ای درگیر شویم که قبلاً در نظر نگرفته بودیم و یا حتی به ان فکر هم نمیکردیم.

در حال حاضر واقعیت مجازی برای ایجاد محیط های مجازی مانند مواردی که در برنامه های نظامی مشاهده می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد. آنها از این موارد برای اهداف آموزشی استفاده می کنند ، به عنوان مثال ، شبیه ساز پرواز و همچنین سناریوهای نبرد ، به عنوان مثال. جستجوی بمب های منفجر نشده. این و سایر کاربردها با جزئیات بیشتری در واقعیت مجازی و بخش نظامی مورد بحث قرار می گیرند.

پیشرفت در محاسبات

این ترکیبی از چندین چیز مانند افزایش سرعت پردازش ، کارتهای گرافیکی بزرگتر و بهتر ، پیشرفت در فن آوری های تعاملی ، افزایش علاقه به دنیاهای مجازی و وب 2.0  را نیز نباید فراموش کرد که در ان تعامل کاربران حرف اول را میزند.

وب 2.0

اینترنت در تمام این فناوری نقش مهمی دارد. وب از گونه غیر تعاملی به نوع تعاملی خود در حرکت است که این موضوع تحت عنوان وب 2.0 عنوان میشود . کاربران محتوایی تولید می کنند که با میلیون ها نفر دیگر به اشتراک گذاشته می شود ، همانطور که می توان درسانه های اجتماعی آن را مشاهده کرد ، به عنوان مثال تیک تاک و توییتر.
ما وسایل تعامل را کنترل می کنیم و به ایجاد اشکال جدید و هیجان انگیز تعامل کمک خواهیم کرد که تحولات آینده را در واقعیت مجازی رقم خواهد زد.

هدست واقعیت مجازی چیست؟

هدست واقعیت مجازی یک وسیله نصب شده در سر است که واقعیت مجازی را برای پوشنده ( هدست وی ار نوعی گجت پوشیدنی است) فراهم می کند. هدست های واقعیت مجازی (VR) به طور گسترده در بازی های ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرند اما در سایر برنامه ها از جمله شبیه سازها و برنامه های نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

آنها شامل یک صفحه نمایش استریوسکوپی شده با سر هستند (تهیه تصاویر جداگانه برای هر چشم) ، صدای استریو و سنسورهای ردیابی حرکت سر (که ممکن است شامل ژیروسکوپ ، شتاب سنج ، مغناطیس سنج ، سیستم های نوری سازه و غیره باشد). برخی از هدست های VR همچنین دارای سنسور ردیابی چشم و کنترل کننده بازی هستند. طبق امار Statista تخمین زده می شود تعداد هدست های واقعیت مجازی نصب شده تا سال 2020 به 37 میلیون نفر برسد.

vr cover / کاور هدست واقعیت مجازی
برای راحتی و بهداشت بیشتر هدست VR خود را ارتقا دهید! لوازم جانبی VR Cover برای Oculus Quest ، Rift S ، HTC Vive و Valve Index.

موارد کاربردی استفاده از هدست vr

همانطور که گفته شد این فناوری میتواند در هر زمینه ای مفید واقع شود به طوری باعث بهره وری و کاراوری به سزایی میشود . در این قسمت موارد کاربردی وی ار برای شما اورده شده است.

آموزش پزشکی

هدفون واقعیت مجازی در حال حاضر به عنوان ابزاری برای آموزش دانشجویان پزشکی برای جراحی استفاده می شود. این امکان را به آنها می دهد تا رویه های اساسی را در یک محیط مجازی و کنترل شده انجام دهند. دانش آموزان جراحی هایی را در مورد بیماران مجازی انجام می دهند که به آنها امکان می دهد مهارت های لازم برای انجام جراحی در بیماران واقعی را بدست آورند.

به طور سنتی ، دانشجویان مجبور بودند در جراحی ها به صوطر واقعی شرکت کرده و غالباً بخش ها ضروری را از دست می دهند ( به دلیل حساسیت بالا و حفظ جان بیمار) . اکنون ، با استفاده از هدست های VR ، دانشجویان می توانند از دید جراح ارشد بدون حذف قسمت های اساسی همه چیز را مشاهده و انجام دهند.

آموزش نظامی

هدفون واقعیت مجازی توسط نیروهای مسلح ایالات متحده استفاده شده است. این یک ابزار مخصوصاً مفید برای آموزش پرسنل نظامی است بدون اینکه آنها را به خطر بیاندازد.

هدست واقعیت مجازی به پرسنل ارتش اجازه می دهد تا با افراد واقعیت مجازی در تعامل بوده و احساس واقعی داشته باشند . آنها می توانند با یکدیگر صحبت کنند و اقدامات متفاوتی انجام دهند و در دنیای واقعیت مجازی احساس کند که واقعاً در آن شرایط قرار دارند. همچنین وقتی پرسنل ارتش از هدست استفاده می کنند ، معایب و مزایایی نیز وجود دارد. نقطه ضعف این است که هدست برای یک فضای سرپوشیده ، با محیطی خنک و به دور از هرگونه گرما ساخته شده است ، بنابراین هنگامی که پرسنل ارتش فقط هدست را نصب کرده اند ، هیچ تجهیزات نظامی ندارند که مانند آموزش اصلی آنها نیست (سنگینی تجهیزاتی ثمل اسلحه و کوله پشتی) البته این کار مزایایی نیز دارد که از بین انها میتوان به کم کردن هزینه به دلیل عدم نیاز به تجهیزات اضافه و انجام یک عملایت نظامی به صورت چندین باره در محیط شبیه سازی شده شده اشاره کرد.

هدست واقعیت مجازی چیست
کاور هدست واقعیت مجازی

واقعیت مجازی برای طراحی موقعیت های جنگی یا “جنگ مجازی” برای استفاده به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده می شود. منطقه جنگی شبیه سازی شده یک روش ایده آل برای آموزش سربازان برای درگیری با دشمن اما به روش کنترل شده است. این خطرات مرتبط با وضعیت جنگ جهانی واقعی مانند مرگ یا آسیب را از میان می برد.

وضعیت جنگی با VR

ایده اصلی این است که سربازان را برای یک وضعیت واقعی و جنگی واقعی آماده کنیم. این روش های مقابله با حوادث غیر منتظره ، به عنوان مثال ، حمله تیرانداز از خفا را آموزش می دهد ، اما بدون اینکه سرباز را در معرض خطر قرار دهد. این موضوع از انجایی از اهمیت حیاتی برخوردار است که به آنها آموزش داده می شود که چگونه در برابر مکانهای خطرناک واکنش نشان دهند در جایی که تصمیم اشتباه ممکن است به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد چه تصمیمی بگیرند.

واقعیت در مورد اهمیت ارتباطات و پیروی از دستورات به سربازان آموزش می دهد. همچنین آنها را در تکنیک های مبارزه و روش های بقا راهنمایی میکند، شبیه سازی منطقه جنگ ، سربازان بی تجربه را قادر می سازد که شرایط استرس زا را یاد بگیرند و آن ها را اداره کنند. به آنها می توان آموزش داد که چگونه یک هدف را بیرون بکشند یا چگونه می توانند در برابر آتش دشمن پاسخ دهند.

واقعیت مجازی فقط در سناریوهای زمینی مورد استفاده قرار نمی گیرد: از آن برای آموزش خلبانانی و کاپیتان هواپیما نیز استفاده می شود ، به عنوان مثال خلبانان هلیکوپتر که باید در شرایط دشوار ناوبری کنند (به عنوان مثال هنگام شب) آنها از یک شبیه ساز پرواز استفاده می کنند و یک صفحه نمایش مجهز (HMD) رو سر خود می پوشند که به آنها امکان می دهد هنگام حرکت سر خود ، تغییر در ادراک را تجربه کنند.

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در چیست؟

واقعیت افزوده با استفاده از دستگاهی مانند صفحه نمایش تلفن هوشمند یا هدست ، محتوا را وارد (تزریق) دنیای واقعی می کند. در حالی که واقعیت مجازی آنچه مردم می بینند و تجربه می کنند را جایگزین میکند ، واقعیت افزوده در واقع بر آن می افزاید. … بیایید چند نمونه اخیر از تجربیات جالب مشتری را از طریق VR و AR بررسی کنیم. VR می تواند باعث شود افراد احساس کنند که در حال عبور از یک جنگل هستند، اما تقریباً همیشه به تجهیزات ویژه ای مانند هدست های بزرگ نیاز دارند تا این تجربه را داشته باشند ، معمولاً در بازی ها یا “تجربه های آوانگارد” مانند فیلم.

نوبت به شمارسیده است که جواب دهید ، شما چه فکر میکنید؟
در این صفحه با واقعیت مجازی ، مفاهیم و کاربرد های ان اشنا شدید .به خاطر داشته باشید که این تکنولوژی همچون 5 جی و رایانش ابری در حال تحول دنیاست، ایا تا کنون تجربه استفاده از یک برنامه واقعیت مجازی و یا بازی را داشته اید؟ اگر تجربه خاصی دارید در قسمت نظرات با دوستان خود به اشتراک بگذارید. شما همچنین میتوانید مقاله واقعیت تعمیم یافته را جهت افزایش سواد دیجیتال خود مطالعه کنید. با انتقادات و نظرات سودمند خود مارا در جهت هر چه بهتر شدن مقاله های سایت یاری دهید. شما میتوانید این صفحه را به صورت PDF برای خود ذخیره کنید تا همیشه به ان دسترسی داشته باشید و اگر دوست داشتید با دیگران به اشتراک بگذارید.

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 2 میانگین رای: 4.5]
دکمه بازگشت به بالا