ارز دیجیتال q
اموزش تکنولوژی

وی پی ان چیست 🤗 لیست VPN برای کامپیوتر و موبایل

از سال ها قبل انسان ها شیوه های ارتباطی امن را برای رساندن خبرهای مهم استفاده میکردند، روش هایی همچون کبوترهای نامه بر و چاپارخانه ها سالیان دراز به عنوان روش های ارسال اطلاعات به شکل امن و و محرمانه به مبدا انها بوده اند.

امروزه حریم شخصی، امنیت و محرمانگی اطلاعات در اینترنت از اهمیت بالایی برخودار است و روش های قدیمی برای دنیای مدرن کارامد نیست .

VPN یکی از ابزراهایی است که به این منظور و برای رمزگذاری داده و اطلاعات رد بدل شده بین مبدا و مقصد مورد استفاده قرار میگرد.

نکته: متاسفانه در ایران اشتباها سرویس های VPN به عنوان ابزار رفع فیلتر شناخته میشود ولی هدف انها چیز دیگری است.

اگر میخواهید بدانید تفاوت VPN با پروکسی چیست، وی پی ان چگونه کار میکند، انواع بروتکل های vpn چیست و با لیست بهترین VPN های دنیا برای کامبیوتر و موبایل اشنا شوید به شما تبریک میگویم به جای درستی امده اید.

ما به طور تخصصی در مورد امنیت و حریم خصوصی در اینترنت تحقیق و تقحص میکنیم، مقاله زیر حاصل ساعتها تحقیق و تجربه است، در ادامه با یورمگ همراه باشید.

VPN( وی پی ان ) چیست؟

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) به شما امکان می دهد تا به صورت ایمن به اینترنت وصل شوید ، آدرس IP خود را پنهان کرده و با ارسال آن از طریق یک تونل رمزگذاری شده ، از داده های خود محافظت کنید.

VPN چگونه کار می کند؟

اولین مرحله در چگونگی کارکرد وی بی ان ، درخواست DNS (سرویس نامگذاری دامنه) است. بدین شکل آدرس IP سرور VPN خود را دریافت می کنید. مقاله مرتبط را بخوانید : [ دی ان اس ]

سپس، شما کلیدهای مخفی (secret key) را با VPN خود میسازید که به شما در ایجاد کانال ایمن و رمزگذاری داده کمک می کنند.

vpnچیست؟ / what is vpn

پروتکل VPN ارائه دهنده سرویس شما (همان شرکتی که سرور وی بی ان شما بر روی ان قرار دارد) در این امر کمک می کند تا همه این اتفاقات رخ دهد!

بیاید ساده تر به مسئله نگاه کنیم :

مرحله 1: زمانی که می خواهید به اینترنت متصل شوید ( این بخش مربوط به درخواست ip سرور VPN از طریق دی ان اس است).

مرحله 2: اطمینان حاصل کردن از اینکه که اتصال شما ایمن و خصوصی خواهد بود (کلیدهای مخفی و رمزگذاری به آن کمک می کنند). و این به معنی اینست که شما یک “تونل” دارید که هم اکنون می توانید از آن استفاده کنید تا بصورت آنلاین و بدون اینکه کسی بفهمد در ان تونل در حال انجام چه کاری هستید اقدام به ارسال و دریافت اطالعات رمزگذرای شده کنید.

رمز گذاری وی پی ان

منظور از رمزگذاری (VPN encryption) چیست؟ این سوالی است که حتما باید به ان جواب دهیم. رمزگذاری VPN فرایند ایمن سازی داده ها بین کلاینت vpn (همان برنامه که روی کامپیوتر یا موبایل خود نصب دارید)و سرور vpn است، تا اطمینان حاصل شود که نمی تواند توسط کسی مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

در اصل ، هنگامی که شما یک سرویس دهنده VPN را اجرا می کنید و به یک سرور VPN وصل می شوید ، درخواست های اتصال شما قبل از ارسال به سرور رمزگذاری می شوند.

روش کار چگونه است؟
اول از همه ، آنچه را به عنوان  شروع عملیات ارتباطی بین دو سیستم با کلید نامتقارن (handshake with asymmetric key ) نامیده میشود انجام می دهید.

شما برای آن از RSA (رمزنگاری کلید عمومی) استفاده می کنید و یک کانال رمزگذاری شده ایمن با چهار کلید ایجاد می کنید: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی برای شما ، و همین کار برای سرور VPN هم انجام میگردد، همچنین اطمینان حاصل می کند که با سرور مناسب (درست) ارتباط برقرار می کنید.

سپس ، شما یک چیزی به نام مبادله کلید متقارن (symmetric key exchange) دارید که برای دستیابی به راز داری کامل رو به جلو (perfect forward secrecy.) استفاده میگردد . به زبان فارسی ، این بدان معناست که اگر کانال رمزگذاری شده شما از مرحله قبل به خطر بیفتد ، داده های شما ایمن باقی می مانند.

اگر شخصی می خواست آن را ببیند ، مجبور است هر جلسه را جداگانه رمزگشایی کند. اکنون کلید دیگری را ایجاد می کنید که برای الگوریتم رمزگذاری استفاده خواهید کرد.

الگوریتم رمزگذاری از کلید متقارن به دست آمده قبل استفاده می کند. یکی از این الگوریتم ها AES-256-GCM است. اکنون همه داده های خود را با آن رمزگذاری می کنید.

همچنین الگوریتم های یکپارچگی (integrity ) وجود دارد که اطمینان حاصل میکند داده ها در میان راه دچار تغییر نشده اند. به عبارت ساده تر ، شما برای تكمیل بخشی از اطلاعات ارسال شده از یك تابع هش استفاده می كنید. طرف دریافت کننده می تواند هم این عملکرد و هم کلید خصوصی شما را بررسی کند، «بنابراین متوجه شدید که این بدان معنی است که اطلاعات با آنها دستکاری نشده است.»

پروتکل vpn چیست و انواع آن

 • OpenVPN یک پروتکل VPN منبع باز است. سریع ، ایمن است و برای اتصالات مسافت طولانی بهتر کار می کند.
 • IKEv2 یا Internet Key Exchange نسخه 2 یکی دیگر از پروتکل های سریع و ایمن VPN است ، اما برای اتصالات مسافت کوتاهتر بهتر عمل می کند.
 • PP2P و LT2P (گاهی اوقات ، LT2P / IPSec) پروتکل های تونلینگ منسوخ هستند و ما اکیداً توصیه می کنیم از آنها استفاده نکنید. آنها نمی توانند امنیت یا قابلیت اطمینان OpenVPN یا IKEv2 را ارائه دهند.
 • IPSec یک پروتکل امنیتی است که رمزگذاری را امکان پذیر می کند ، به همین دلیل از آن در ترکیب با پروتکل های تونل گذاری منسوخ مانند LT2P استفاده می شود.
 • (Transport Layer Security (SSL / TLS بسیار متداول است. مثلاً در مرورگر شما! این می تواند ارتباط شما را تا حدی ایمن کند.
 • Secure Shell (SSH) VPN یک پروتکل تونل سازی است که برای اتصال از یک سرور VPN به دیگری استفاده می شود. با این حال ، گزینه های بهتر (مطمئن تر و ایمن تر) نیز وجود دارد.
 • Wireguard یک پروتکل ارتباطی جدید است. به اندازه کافی از عرضه ان زمان زیادی نگذشته است و هنوز در مرحله ازمایشی است، بنابراین نمیتوان در مورد اینکه این پروتکل چه میزان قابل اطمینان است صحبت کرد.

وی پی ان چه کارهایی میتواند انجام دهد؟

آدرس IP شمارا مخفی میکند

با مخفی شدن IP واقعی شما، مطمئن مشوید که شهر ، کشور و مکانی که در ان قرار دارید دیگر با هویت واقعی شما مرتبط نیستند، برای داشتن حریم شخصی در اینترنت این موضوع ضروری است.

در هنگام استفاده از Wi-Fi عمومی ایمن میمانید

VPN به شما کمک می کند تا هنگام استفاده از Wi-Fi رایگان در فرودگاه ها یا هر جای دیگر ، اطلاعات شخصی خود را امن کنید و کسی نتواند ببینید شما در حال دسترسی به چه وب سایتها و خدماتی هستید.

به وب سایتهای مسدود شده دسترسی پیدا میکنید

با اتصال به یک سرور VPN در یک کشور دیگر می توانید سایت ها را از حالت انسداد خارج کنید. التبه در کشور ما استفاده از VPN جرم است و فقط شرکت ها و مراکر دولتنی میتوانند از این ویژگی استفاده کنند. به طور کلی ماهیت VPN شیطانی نیست و ههدف خوبی در بردارد ولی از همه چیز در ایران برعکس استفاده میشود و اشتباها به عنوان ابزار رفع فیلتر استفاده میشود در صورتی که هدف ان فرارتر از این استفاده های ابتدایی است.

مکان شمارا مخفی میکند 

با استفاده از VPN ، می توانید لیستی از کشورهای مختلف را انتخاب کرده و کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید. پنهان کردن مکان باعث افیاش حریم شخصی شما میشود.

سرویسهای پخش زنده را به راحتی باز میکنید

برای لذت بردن از محتوای سرویسهای VOD ( پخش زنده) مانند Netflix ، BBC iPlayer ، Hulu و بسیاری دیگر ، به یک سرور VPN در یک کشور دیگر وصل شوید و به راحتی به استریم های ان دسترسی یابید، به عنوان مثال نت فلیکس برای ایران تحریم است و افراد نمیتوانند به صورت قانونی نت فلیکس ببینید ولی با یک VPN میتوانید وانمود کنید که از کشور امریکا هستید و از تماشای ان لذت ببرید.

آزاد و با خیال راحت تورنت کنید

برای جلوگیری از دریافت ایمیل های تهدید ISP در هنگام تورنت ، به سادگی به یک VPN وصل شوید و از اشتراک گذاری P2P به صورت خصوصی لذت ببرید. البته این موضوع در ایران صحبت ندارد و از انجا که در کشور ما قوانین کبی رالیت رعایت نمیشود کسی شمارا بابت تورنت کردن مجازات نمیکند.

چگونه یک VPN تنظیم کنم؟

ساده ترین راه برای تنظیم VPN ، دانلود برنامه VPN است. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب یک ارائه دهنده خدمات معتبر VPN و دانلود برنامه آنها برای دستگاه شما است.

VPN را بصورت دستی تنظیم کنید

البته ، شما می توانید VPN را نیز به صورت دستی تنظیم کنید. به عنوان مثال راه اندازی یک VPN روی روتر خود یا پیکربندی یک سرور شخصی VPN خانگی.

همه روترها نمی توانند از پروتکل های VPN ایمن پشتیبانی کنند ، بنابراین باید قبل از خرید روتر اطمینان حاصل کنید که از vpn حمایت میکند. با این حال ، اگر بار اول است که از وی پی ان استفاده میکنید توصیهع میکنم روش اول یعنی دانلود لاینت برنامه را امتحان کنید زیرا اجاری vpn روی روتر نیازمند کمی تخصص است.

چه جایگزین هایی برای vpn وجود دارد؟

Tor (روتر پیاز)

Tor شبکه Tor را ارائه می دهد که گره های (نود) سرور زیادی در سراسر جهان دارد. Tor مبتنی بر اعتماد توزیع شده است: شما نمی دانید چه کسی در پشت گره های سرور قرار دارد. ممکن است میزبانی باشد که به آن اعتماد نکنید. تمام ایده شبکه تور در پیچیده کردن ردیابی شما نفهته است. شما همچنین میتوانید با شبکه تور به دارک نت دسترسی یابید. مقاله مرتبط را بخوانید [dark web ورود ]

پروکسی وتفاوت ان با VPN

پروکسی HTTP تا حدودی شبیه به VPN است ، اما تفاوت اصلی در این است که شما فقط می توانید از طریق آن ترافیک HTTP ارسال کنید – و نه درخواست های DNS ، FTP یا SMTP.
به عنوان مثال ، برخی از سایتهای استریم (یا سایر سایتهای مثل یوتیوب) که مسدود هستند ، مسدود خواهند ماند و قادر به باز کردن انها نیستید ، همچنین امنیت انها بسیار کم بوده و در قیاس با VPN بسیار امنیت کمتری دارند، بنابراین سازمان ها و مراکز حساس از آن کمتر استفاده کرده و سعی میکنند بیشتر از بستر vpn استفاده نمایند.DNS resolver (حل کننده دی ان اس به معنای سروری که دی ان اس را جواب میدهد).

بستگی به این دارد که Dns resolver شما از چه پروتکل هایی استفاده می کند. اگر DNS را از طریق HTTPS یا DNS از طریق TLS ارائه می دهد ، پس آن امن است ، و ISP شما نمی تواند آنچه را می خواهید ببینید (این کار را با برنامه Trust DNS برای Android میتوانید انجام دهید). اما اگر DNS ریلور با پروتکل های مختلف کار کند ، پس میزان ترافیک شما قابل مشاهده است ، و حریم شخصی شما خدشه دار میگردد.

خلاصه:

VPN تمام ترافیک اینترنت را رمزگذاری می کند در حالی که سرورهای پروکسی این کار را نمی کنند از طرف دیگر سرورهای پروکسی داده های کاربر شبکه را رمزگذاری نمی کنند. درعوض ، این امکان را به کاربر می دهد تا از طریق وب سایت یا برنامه مورد نظر خود ، بتواند با بازی کردن به عنوان یک فرد در وسط ، به جزئیات دسترسی پیدا کند.

آیا با استفاده از VPN ناشناس میشوید؟

متأسفانه ، هیچ چیز به عنوان ناشناس بودن آنلاین وجود ندارد. یک VPN به شما امنیت و حریم شخصی را ارائه می دهد و رمزگشایی فعالیت های شما را برای هر کسی بسیار سخت می کند. با این حال ، تنها راه برای 100٪ ناشناس بودن در دنیای دیجیتال نه تنها عدم استفاده از اینترنت بلکه همچنین تمام سرویس هایی است که به صورت انلاین کار کرده و اطلاعات شخصی شمارا نگه میدارند .بنابراین برای اکثر افراد ناشناس ماندن فقط یک افاسنه است و در دنیای عمل کاربردی نیست.

ارائه دهنده VPN خوب (که تعداد انها بسیار کم است) فقط داده های کمتری در مورد شما ذخیره خواهد کرند (مانند آدرس ایمیل شما) و هیچ گونه از داده های وبگردی شما من جمله ip و دی ان اس هایی که بازدید کرده اید پهنای باند استفاده شده (میزان مصرف به مگابایت یا گیگابت) ، ترافیک شبکه و داده های مشابه را به هیچ وجه ذخیره نمیکند. ما قبلا در مقاله ای در مورد معیاب فیلتر شکن ها توضیح داده ایم حتما این مطلب را بخوانید.

اگر از وی پی ان استفاده کنم ایا کسی میتواند مرا ردیابی کند؟

درست است که یک VPN شما را در فضای مجازی تقریبا نامرئی میکند، و شکستن کلید های رمزگذاری داده در تونل VPN به همین راحتی ها عملی نیست، اما هکرها و جاسوسان معمولاً روش های حرفه ای برای ردیابی شما در اینترنت استفاده میکنند.

پست های شما در شبکه هایاجتماعی ممکن است اطلاعات کافی برای ردیابی آنلاین شما ارائه دهند. مثلا یک عکس از چهره شما یا جتی نام دانشگاه در صفحه پروفایل شما میتواند به ردیابی شدن شما بیانجامد بنابراین VPN ابزاری جهت کلاه گذاشتن سر قانون نیست و فکر نکنید اگر جرمی مرتکب شدید به راحتی میتوان از ان قسر در رفت!

این که آیا شما می توانید به صورت آنلاین ردیابی شوید یانه ، فقط به ارائه دهنده VPN شما بستگی ندارد ، بلکه به سواد دیجیتالی شما ، ریسک پذیری شما و میزان اشتراک اطلاعات شخصیتان در فضای آنلاین نیز بستگی دارد.

ایا vpn سرعت اینترنت را زیاد میکند؟

بله ، در بعضی موارد ، یک VPN در واقع می تواند اتصال اینترنت شما را سریعتر کند. در حالی که بسیاری از اوقات ممکن است شمافت سرعت داشته باشید (در کشور ما به خاطر اینکه سرعت اینترنت در کل کم است این موضوع به شدت حس میشود و ازار دهنده است بنابراین توصیه میشود تا میتوانید از VPN استفاده نکنید).
موضوع دیگری که از اهمیت بالایی برخودار است Throttling است، عملی که توسط بسیاری از ISP ها استفاده می شود.اما بعضی اوقات برای مدیریت بار ترافیکی اطلاعات برای همه کاربران یک امر ضروری است تا همه سرعت کافی کسب کنند. با این حال ، برخی از ارائه دهندگان اینترنت برای سرویس ها یا برنامه های خاص – مانند آمازون ، نتفلیکس ، اسکایپ یا یوتیوب محدودیت سرعت نداشته و حداثکر توان سرورهای خود را در اختیار کاربران قرار میدهند.

این موضوع می تواند به کیفیت تماس یا تماشای فیلم شما آسیب برساند ، اما اگر از VPN استفاده می کنید ، بعضی اوقات میتوانید این مسئله را حل کنید ارائه دهنده اینترنت شما نمی تواند سرعت شما را کم کند ، به این خاطر که نمیدانند از چه سرویسی استفاده میکنید و همه چیز درون تونل قرار دارد.

Cloud vpn چیست؟

Cloud VPN یک زیرساخت شبکه ای رایانش ابری است که خدمات VPN را ارائه می دهد. این دسترسی به دسترسی جهانی VPN در دسترس کاربران نهایی و مشترکین از طریق یک بستر ابری از طریق اینترنت عمومی است.

VPN دسترسی از راه دور چیست؟

یک شبکه خصوصی مجازی با دسترسی از راه دور (VPN) به کاربرانی که از راه دور کار می کنند امکان دسترسی ایمن و استفاده از برنامه ها و داده هایی را که در مرکز داده ها و دفتر مرکزی شرکت ها قرار دارند را ممکن کرده و کلیه ترافیکی را که کاربران ارسال و دریافت می کنند ، رمزگذاری می کند.

وی پی ان با آی پی ایران رایگان وجود دارد؟

در حال حاضر کمتر سرویسی است که vpn با ip ایران ارائه دهد، به دلیل قوانین موجود در کشور ما این موضوع کمتر یافت میشود و تنها hma vpn چنین قابلیتی دارد.

لیست وی پی ان ها کامپیوتر

در این قسمت لیست VPN هایی که روی کامپیوتر نصب میشوند اورده شده است، لیست زیر شامل شرکت هایی است که از اعتبار بیشتری در بین بقیه برخودار بوده و رایگان نیستند، تمامی vpn های معروف، البته اگر مطلب قبلی مارا در مورد دروغی به اسم بهترین فیلتر شکن بخوانید متوجه میشوید که در واقع این vpn ها چه معایبی دارند.

 • ExpressVPN
 • IPVanish
 • Surfshark
 • CyberGhost
 • Hotspot Shield
 • NordVPN
 • Private Internet Access
 • StrongVPN
 • VyprVPN
 • Windscribe
 • KeepSolid VPN Unlimited
 • Mullvad
 • Ivpn

لیست فیلتر شکن برای نصب موبایل اندروید

اندروید نیز همچون pc دارای vpn های مختلفی است . ما لیست چند تا از این فیلتر شکن هارا برای شما اماده کرده ایم. امید است این لیست مفید واقع گردد.

 • Turbo vpn
 • Vpnify
 • Ipvanish
 • Cyberghsot
 • Nordvpn
 • Speed VPN
 • Solo VPN
 • Ultrasurf

نوبت به شما رسیده است، شما چه فکر میکنید؟

امروز با معنای vpn ونحوه کارکرد ان اشنا شده باشید، در این مطلب متوجه شدید که vpn چیست و چه ویژگی هایی دارد. کدام vpn را روی موبایل خود نصب کرده اید؟ به نظر شما کدام vpn بهترین است؟ آیا از سرویس ریموت vpn در شرکت خود استفاده کرده اید؟ به نظر شما کدام پروتکل سرعت بیشتری دارد؟

نظرات و تجارب خود را با ما در میان بگذارید همچنین از انتقادات شما جهت بهتر شدن مقالات استقابل میکنیم.

 

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 4 میانگین رای: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا