ارز دیجیتال q
ویندوز 10

چگونه در ویندوز 10 اکانت (حساب) جدید بسازیم؟

اکانت (حساب) در ویندوز 10 چیست؟

کاربران برای استفاده از ویندوز 10 به یک اکانت نیاز دارند، شما نمیتونید بدون داشتن حساب از ویندوز استفاده کنید. البته بعد از نصب ویندوز یک اکانت ادمین به صورت اوتوماتیک توسط خود ویندوز ساخته شده و در اختیار شما قرار میگیره ولی اگه تو منزل چند نفر از یک کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده کنند، خوبه که هر کدوم برای خودشون و به اسم خودشون یک حساب جدید در ویندوز 10 داشته باشند.
یکی از مزایای ساخت یوزر جدید این هست که هر شخصی نسبت به سلیقه خودش ویندوز 10 اش رو شخصی سازی میکنه، مثلا تم مورد علاقشو ست میکنه یا اینکه والپیپر و یا اسکرین سیوری ک دوست داره رو انتخاب میکنه.
حساب ها در ویندوز همینطور مشخص کنند که چه شخصی به چه فایل ها و برنامه هایی باید دسترسی داشته باشه و یا حتی شما میتونید خیلی پیشرفته تر دسترسی های خاصی رو مشخص  و اعمال کنید (از طریق Group policy) .

چندی قبل در اموزشی نحوه پیکر بندی ویندوز دینفدر در ویندوز 10رو بهتون آموزش دادم، حتما مطالعه کنید اون اموزش رو چون این اموزش های ویندوزی دنباله دار هستند و کم و بیش بهم مربوط، امروز قراره چند روش ساخت اکانت در ویندوز 10 رو به شما اموزش بدم، امیدوارم مفید واقع بشه.

چرا هر کاربری در ویندوز 10 باید اکانت (حساب) جداگانه ای داشته باشد؟

همینطور که گفتم یکی از دلایل این امر نیاز به شخصی سازی ویندوز هست ، وقتی همگی از یک حساب استفاده کنند مسلما بقیه باید با سلیقه یک نفر دیگه از ویندوز استفاده کنند و قابلیت شخصی سازی ازشون گرفته میشه، یوزر جدید این مشکل رو به راحتی حل میکنه. از خصوصیات  ساخت اکانت جدید در ویندوز، ذخیره تنظیمات و ستنیگ برنامه ها برای هر یوزری به صورت جداگانه است، ویندوز تموم برنامه هارو تو داریو ویندوز (که عموما C هست) نصب میکنه و تنظیمات برنامه های هر کاربری داخل فولدر AppData همون كاربر ذخيره ميشه.
مثلا برای من در مسیر زیره:
C:\Users\Urmag\AppData
به عنوان مثال تنظیمات گوگل کروم ، نرم افزار وی پی اس افیس و بقیه ی برنامه های نصب شده در ویندوز، برای هر کاربری در این محل به صورت جداگانه ذخیره میشن. با ساخت یک یوزر جدید در قسمت ((C:\Users)) ویندوز شما یک فولدر جدید (به اسمی که ساخته اید) ایجاد میشه و در اون فولدر هم یک فولدر به اسم ((AppData)) درست شده که خود این باز شامل سه فولدر میشه ک تنظمیات هر برنامه ای برای هر یوزر در این فولدر ها ( عموما فولدر Local) قرار میگیره. این هم مفیده چون ممکنه شما علاقه داشته باشی یک سری تنظیمات خاصی در برنامه فوتوشابت داشته باشی و در عین حال هم برادرت دوست داره تنظیمات یک برنامه رو به میل خودش سفارش سازی کنه.

انواع اکانت در ویندوز 10 

در ویندوز دو نوع اکانت وجود داره :
1. اکانت لوکال (local account)
اکانتی هست که بدون نیاز به هیچ ایمیل ،اینترنت و حسابی در وبسایت مایکروسافت به صورت افلاین ساخته میشه
2. اکانت مایکروسافت (microsoft account)
حسابی هست که به اینترنت و ایمل نیاز داره واسه ساختنش و همینطور باید در سایت مایکروسافت یک حساب داشته باشید، در غیر این صورت نمیتونید چنین حسابی ایجاد کنید

از لحاظ دسترسی ها و اجازه ها 3 گونه مختلف اکانت در ویندوز هست :
1. استاندارد (محدود)
این نوع حساب از محدودیت های بیشتری نسبت به حساب ادمین برخودار بوده و امنیت بالاتری هم داره. اگر امنیت در ویندوز 10 واستون مهمه حتما هر کاربری باید یک حساب استاندارد داشته باشه نه ادمین چون یوزر استاندارد دسترسی بسیار کمتری به منابع ویندوز داره.
یکی از قابلیت های امنیتی موجود در ویندوز ((UAC))  هست (User Account Contro) که میتونه رجیستری و فایل سیستم (در ویندوز عموما ntfs هست) رو مجازی سازی کنه. اگر پروسه ای خواست به جاهای خاصی دسترسی داشته باشه و عملیاتی مهم انجام بده (مثلا نصب کردن یک سرویس جدید ) Uac به شما هشدار میده و کسب اجازه میکنه واسه اون عملیات (باید حتما روی حسابتون رمز گذاشته باشید که عملیات اجازه دادن حتما با ورود رمز انجام بشه در غیر این صورت کاربر  به راحتی فقط yes رو انتخاب و عملیات انجام میشه).
وقتی اکانت استاندارد رو درست کردین حتما UAC روی ((Always notify )) باشه و یادتون هم نره که یک رمز پیچیده واسش تعبیه کنید (حداقل 12 رقمی) تا همه کارهایی ک یک کاربر یوزر استاندارد (مثلا برادرتون) در حسابش انجام میده روی اکانت ادمین و کل سیستم عامل اثر نزاره و خدایی نکرده ویندوزتون ویروسی نشه.
2. ادمین (administrator account)
از اسمش معلومه اکانت ادمین ک همه کاریم میتونه بکنه
3. مهمان
اکانتی هست که در مواقع خاص استفاده میشه و توصیه میشه کلا غیر فعالش کنید. ما امروز کاری به این نوع اکانت نداریم

به خاطر اینکه مایکروسافت هیچ وقت به صورت رسمی ایران رو جز کشور هایی ک بهش خدمات میده اعلام نکرده و تو سایتشون هم کشور عزیز ما جز لیست تحریم شده هاس من فقط اموزش ساخت اکانت لوکال رو یادتون میدم. البته اکانت مایکروسافت هم میشه ساخت و بدون هیچ مشکلی کار میکنه ولی به صورت رسمی شما نمیتونید یک حساب مایکروسافت داشته باشید (هر چند میشه).

اموزش ساخت اکانت (حساب) لوکال (local account ) در ویندوز 10

برای ساخت یک یوزر لوکال (local account ) در ویندوز 10 سه روش وجود داره
1. ساخت یوزر جدید لوکال به ویندوز از تنظیمات (settings)
2. اضافه کردن کاربر جدید لوکال (local ) به ویندوز 10 از طریق netplwiz
3. ساخت کاربر جدید لوکال در ویندوز از طریق Local Users و Groups

اضافه کردن یوزر جدید لوکال به ویندوز از تنظیمات (settings)

چگونه در ویندوز 10 اکانت جدید بسازیم / ساخت حساب در ویندوز 10


1. روی منوی استارت کلیک کنید،
2. در باکس عبارت Settings رو تایپ کنید،
3. در صفحه جدید روی accounts کلیک کنید،
4. در این مرحله از سمت چب Family & other users رو انتخاب کنید،
5. عبارت other users رو در صفحه بجورید و روی add someone else to this pc کلیک کنید،
6. در صفحه جدید ویندوز از شما درخواست یک اسم (username) میکنه، یک اسم دلخواه وارد کنید،
7. در دو فیلد بعدی یک رمز وارد کنید(این قسمت اپشنال هست ولی من توصیه میکنم حتما یک رمز انتخاب کنید تا کسی نتونه به حسابتون دسترسی داشته باشه)،
8. در اخرین مرحله روی Next کلیک کنید،

 تبریک میگم اکانت لوکال شما ساخته شد

اضافه کردن کاربر لوکال (local ) به ویندوز 10 از طریق netplwiz

اموزش ساخت یوزر جدید در ویندوز 10 / windows 10 new acc

نحوه ساخت یوزر در ویندوز 10 / how to make new windows acc

netplwiz

ساخت حساب استاندارد در ویندوز

1. همزمان کلید ویندوز(Win)  کیبورد و حرف R رو از روی کیبورد  فشار بدید تا صفحه ران اجرا بشه. در این باکس عبارت ((netplwiz)) رو وارد و اینتر بزنید،
2. در صفحه جدید روی add کلیک کنید و از پایین صفحه عبارت ((sign in without microsoft account)) رو انتخاب کنید،
3. از سمت پایین local account رو انتخاب کنید و شبیه اموزش قبلی یک اسم و رمز انتخاب کنید و گزینه Next رو بزنید،
4. اکانت لوکال شما ساخته شده. میتونید در این قسمت با کلیک روی Properties نوع اکانت رو که ادمین یا استاندارد باشه مشخص کنید، من توصیه میکنم واسه اکانت حدید استاندارد رو انتخاب کنید.

ساخت کاربر جدید لوکال در ویندوز از طریق Local Users و Groups

ما دو شیوه برای ساخت اکانت در ویندوز 10 یاد گرفتیم ، روشی سومی هم هست که به نسخه Pro یا enterprise نیاز داره و روی همه نسخه های ویندوز قابل اجرا نیست، چون بعضی ها از نسخه Home استفاده میکنند من همینجا بحث رو تموم میکنم  تا از اضافه گویی و طولانی شدن آموزش پرهیز میکنم، شما با دو روش قبلی روی هر نسخه ای از ویندوز میتونید نسبت به ساخت یک اکانت جدید اقدام کنید. هر د

امیدوارم اموزش ساخت اکانت در ویندوز 10 و توضیحات من براتون مفید بوده باشه، اگه نظر یا انتقادی دارید حتما در قسمت کامنتها اعلام کنید. این مطلب تونست مشکلتون رو حل کنه؟

این مطلب رو چه قدر دوست داشتی؟
[تعداد: 0 میانگین رای: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا